Hudba mého srdce (1999)

Film, který jakoby nepatřil do filmografie Wese Cravena, ale to zdaleka neznamená, že je to "chudý příbuzný". Wes si splnil svůj sen a asi moc dobře věděl, proč si dává podmínku k natočení tohoto filmu před dalším Vřískotem. Skoro neuvěřitelný skutečný příběh učitelky hry na housle Roberty Guaspariové je dalším z hereckých koncertů Meryl Streep. Ale hodně zajímavé jsou i postavy v podání Angely Bassett, Glorie Estefan i většiny dětských představitelů. O hudbu zde jde především a v závěru filmu si sami sebe zahrají i takové houslové ikony jako Isaac Stern, Jischack Perlman, Joshua Bell, Mark O Connor a mnoho dalších. Závěr filmu je strhující, tématicky je film z podobné kategorie jako Opus pana Hollanda. Podle mého názoru jeho kvalit nedosahuje, ale ani nezůstává moc pozadu a na divákovi, který má rád hudbu, může zrovna tak zanechat následky, které se jen tak nezapomínají. V souvislosti s Joshuou Bellem, jedním z nejlepších houslistů současnosti, který beznadějně vyprodává prestižní koncertní sály po celém světě, se mi vybavila zajímavá perlička. Nechal se přemluvit k zajímavému experimentu a v přiměřeném převleku předváděl svůj koncertní program v metru. A skoro nikdo si ho ani nevšimnul :-) To je ta relativita.

Bez jištění na El Capitan (2018)

Vynikající horolezecký dokument mapující strhující sólo výstup na věhlasnou stěnu El Capitano v podání Alexe Honnolda. Stopáž filmu je dostačující na to zdokumentovat přípravy na výstup, vlastní výstup (skvělé záběry v režii jeho horolezeckých přátel), ale současně i objasňování pohnutek, které hlavního hrdinu vedou k uskutečňování cílů nad hranicemi lidských možností. Při extrémním lezení bez jištění se samozřejmě žádná chybička neodpouští a těch pomníčků skvělých lezců, kteří absolvovali mnoho extrémních výstupů, bohužel rovněž přibývá. Pevně věřím, že nové přítelkyni se úspěšně podaří "vyvážit" Alexovy priority horolezecké, osobní i třeba budoucí rodinné bez toho, aby znásilňovala jeho motivace a adrenalinové touhy, a že další pomníček nepřibude. Třeba Alex s přibývajícím věkem zjistí, že všechny naplánované adrenalinové touhy už si splnil a je na čase se věnovat těm méně nebezpečným, ale třeba podstatně příjemnějším a život vyplňujícím radostem. Ona ta relativita, cíle i priority se v průběhu času dost často mění.

Den opričníka (2016) (divadelní záznam)

Strhující a dechberoucí herecký výkon Karla Dobrého ze studiové dramatizace Sorokinova románu je opravdu síla. Opravdu to asi nestráví každý, ale originální ztvárnění antiutopistické vize budoucího Ruska stojí za pozornost. Ale myslím, že "báťuškovi Putinovi" by se to zrovna moc nelíbilo a jeho generálským a dalším poskokům určitě také ne. To by asi jen "praskaly žilky" eventuálně by se plánovaly další novičokové expedice apod.

Country Music - Vždy zůstaň svůj (2019) (epizoda)

Výborný osmidílný dokumentární seriál, který velice zajímavou formou mapuje historii country music skoro od začátků až do konce minulého století. Nechybí v něm skoro žádná z významných ikon country music. Seriál je docela obsáhlý, takže se dostane na velké množství interpretů, jejich příběhů, hudebních ukázek,originálních záznamů i rozhovorů s pamětníky i současnými hudebními legendami.

Setina sekundy (1981)

Zajímavý sportovní dokument o jedné z italských sjezdařských legend Gustavo Thoenim i jeho čtyř kamarádech z reprezentace. Hlavní zápletka - restart Thoeniho kariéry je natočena poutavou formou a lyžařské záběry i vykreslení jednotlivých charakterů rovněž zaujmou. Samozřejmě v současné době už lyžařský svět pokročil notně kupředu, ale připomenutí bývalých legend s ohledem na dobu vzniku filmu nabízí zajímavá srovnání a skýtá i dost podnětů k zamyšlení. Třeba i o tom, kam se nynější sport (nejenom) pod vlivem peněz a bohatých sponzorů ubírá. Ten Coubertin se chudák musí v hrobě točit jak vrtule :-)

Virtuosos (2020) (pořad)

Vynikající projekt - soutěžní přehlídka mladých hudebních talentů z 5 zemí se opravdu vydařila. Na rozdíl od obdobných projektů pořádaných komerčními stanicemi, kde se uměle natahoval čas exhibicemi moderátorů i porotců, mezi účastníky byla spousta exotů a TV reklamy tekly proudem a obvykle značně zkrácená vystoupení byla nakonec jen částí okrajovou, zde je tomu přesně naopak. Mladí geniální hudebníci jsou na prvním místě a bez výjimky všechna vystoupení jsou vynikající a nezapomenutelná. Je opravdu moc nesnadné vybírat ty nejlepší. Hodně mne zaujalo, že vesměs všichni soutěžící měli kromě svého nesporného hudebního talentu ještě jiné hodnotné koníčky a aktivity, takže nevyrůstají jen v hudební bublině. A u těch nejmenších bylo vidět, že na úkor svégo geniálního hudebního talentu nepřicházejí o své dětství. Jen mi trošku neseděl hlavní moderátor (i když je to prý ohromná hvězda). Naštěstí mi ho sympatická polská moderátorka a především vynikající hudební výkony všech geniálních mladých virtuosů dostatečně upozadily.

Michal Prokop: Až si pro mě přijdou… (2020) (TV film)

Vynikající dokument mapující životní i hudební příběh Michala Prokopa. Velkým kladem snímku je především to, že svůj život komentuje převážně Michal Prokop sám, žádným tématům a otázkám se nevyhýbá a i to významně dokumentuje jeho osobnost a v dokumentu potvrzují i další zúčastnění Jiřím Černým počínaje. Hudební ukázky zpěváka s nezaměnitelným hlasem samozřejmě také nechybí a nechybí ani ty, kde se od svého nejoblíbenějšího stylu v určité době (nedobrovolně a trošku z donucení) odklonil. Jiří Vondrák má rovněž v hudbě ohromný přehled a podobné dokumenty umí velice dobře a poutavě natočit. Tenhle se mu obzvláště povedl.

Hastrman (2018)

Tak to je tedy režisérský debut par excellance. Ondřej Havelka si nasadil laťku proklatě vysoko. Ale Redford dostal za režisérský debut Oskara a poté natočil ještě hodně vyjímečných filmů. Takže se v naší české kotlině budeme rovněž těšit. Úchvatná kamera i hudba, zajímavé interiéry, ale hlavně exteriéry. Mysteriózní a současně romantický příběh je velice zajímavě lemován ročními obdobími, lidovými zvyky a tradicemi (ne náhodou se mi vybavily vesnické scény ze Želar). I když je film zasazen do starší doby, svým vyzněním (až na to mysteriózno) je silně nadčasový a skýtá habaděj námětů k zamyšlení. Zdůraznění tradičních hodnot, konflikty zla a dobra (těch tehdy rovnějších a bezmocných), otázky morálky, citů i přetvářky ("pánbíčkář" tady nevyšel moc lichotivě ...) to všechno je ve filmu obsaženo a podáno hodně zajímavým způsobem, takže se divák, který se naladí na tóninu filmu, ani na chvilku nenudí. Skvělé herecké obsazení v čele s Karlem Dobrým, na jehož herecký výkon jen tak brzy nezapomenete. Jestli by se neměl přejmenovat, to Dobrý mi připadá jako přízemní a podceněné :-) Zdatně mu sekunduje herecky neokoukaná Simona Zmrzlá, která zase předvádí všemožné rysy její postavy jen ne "zmrzlost". Bravo pane Havelka ! Když jsem Vás před mnoha lety viděl a slyšel poprvé v tehdejším Klikarově OPSO, nemohl jsem tušit, čeho všeho se ještě dočkám.

Koniec a začiatok (1968) (TV film)

Vynikající a neprávem pozapomenuté soudní drama. "Malý" TV film, ale obsahově hodně velký, významný a nadčasový. V krátké "době přechodného vyjasnění" se ho tvůrcům podařilo v roce 1968 natočit, i když později skončil na dlouhá léta v trezoru. Působivé téma, výborné herecké výkony a výsledek vás po celé trvání filmu zarazí hluboko do křesla. Velká škoda, že takovýto vyjímečný snímek není víceméně známý, protože k jeho uvádění na TV obrazovku dochází velice zřídka (naposledy slovenská Dvojka v dopoledních hodinách, česká TV pokud vím ještě film neuvedla a to je také velká škoda. Film má stále co říci a jeho vyznění je opravdu nadčasové. "Porušil som zákon - urobil som to vedome, ale vinný sa necítím ! ". "Jedna nespravedlivosť sa končí, druhá začíná.- kedy to prestane ? ..." Opravdu vynikající film, jehož myšlenky i celkové vyznění a poselství v divákovi ještě hodně dlouho doznívají.

Pahorek (1965)

Dost často, když shlédnu oblíbený film po letech, o jednu hvězdičku přijde. Tentokrát je tomu ale přesně naopak. Až s odstupem času i životními zkušenostmi si člověk uvědomuje o jak nadčasové dílo jde. Natočený podle knihy Raye Rigbyho (která je ještě lepší) - proto jsem při původním hodnocení nedal plný počet. Strhující drama o (zdánlivě beznadějném) boji proti bezpráví i aroganci moci je nesmírně působivé a mohlo by se odehrávat skoro kdekoliv i kdykoliv, protože ten boj se vyskytoval, vyskytuje a bude vyskytovat (bohužel) asi vždycky. I když Pahorek je Pahorek, na ten divák jen tak nezapomene :-) Strhující výkony hlavních představitelů, na postavy Seana Conneryho i Harryho Andrewse divák jen tak nezapomene, ale i další nezůstávali nijak pozadu. Výborná studie lidských charakterů, skvělá kamera a samozřejmě dechberoucí režie Sydney Lumeta. To byl opravdu Pan režisér a plejáda jeho vynikajících filmů to jen potvrzuje. Drama od začátku až do konce, které se v poslední půlhodině ještě vystupňuje ve strhující závěr, který nechá málokoho chladného či nezúčastněného. Původní český dabing z roku 1968 rovněž filmu sluší a připomíná jakou "dabingovou velmocí" jsme tenkrát byli.