Válka policajtů (2024)

Ve filmu se spolu nepříjemně tlučou dva rozdílné koncepty: 1) Realistické syrové policejní drama podle skutečnosti a 2) Vysoce stylizovaná atmosférická podívaná ve stylu "Leona" nebo "Collateralu". Například hlavní dva hrdinové jsou většinou 1), zatímco akční scény, šílené scenáristické zvraty a Rytmus jsou 2). Při takové extrémní délce se to dá těžko vydržet, což je škoda, protože v tomto filmu je mnoho dobrého.

Extáze (1991)

Velice chytrý film s výborným scénářem a hereckými výkony. Snad poprvé v životě jsem se opravdu vážně zamyslel nad tím, co se honí hlavou hardcore věřícím. Škoda, že neměli trochu větší rozpočet a nemohli se v závěrečných scénách vizuálně rozjet naplno, pak by to byl bezchybný film.

Zimní prázdniny (2023)

Vynikající Giamatti a velmi dobré všechno ostatní. Jediný "problém" je v tom, že Giamatti je tak vynikající, že mu ostatní herci místy nestačí a brzdí ho. A že to klidně mohlo být o pár minut kratší.

Madam Web (2024)

Špatný dvouhodinový pilot laciného televizního superhrdinského seriálu. Pokud bych měl hledat za každou cenu něco pozitivního, tak by se z toho pravděpodobně dala udělat slušně fungující pornoverze.

Manželé Stodolovi (2023)

Pokud máte rádi filmy, které jsou kvalitní, ale moc "nešlapou" (například od Larse Von Triera), tak se vám tohle bude líbit. Není to kriminálka a už vůbec to není exploitativní, je to především o atmosféře, a záměr se zřejmě vydařil.

Sucho (2024)

Pokud jste fanoušky typicky českého filmového žánru "všichni jsou v hajzlu", tak si skutečně pošmáknete. Takhle kvalitního zástupce jsme tu dlouho neměli.

Zóna zájmu (2023)

Poměrně originální koncept je v průběhu dvou hodin tak rozmělněn, že se začne stávat předvídatelným a nudným. Občasné zajímavé vizuální kompozice moc nezachrání a u jistých diváků může dokonce film vyvolávat podivné myšlenky typu "Takže ten nacismus možná nebyl tak strašný, jak se pořád říká."

Argylle: Tajný agent (2024)

Jsem rád, že jsem to viděl, slušně jsem se bavil, ale: 1) Tak nějak to celé šlape o něco hůře, než většina Vaughnových filmů obvykle šlape. 2) Chemie mezi postavami nefunguje tak dobře, jak by měla, včetně hlavního páru (Howardová + Rockwell). P.S: Cavill, Cena a Lipa tam mají jen velmi okrajové role.

Chudáčci (2023)

Na první pohled nejbizarnější Lanthimosův film, ale ve skutečnosti divácky nejpřístupnější, protože postavy a jejich jednání mají jakýsi smysl a dramatický vývoj. Kromě toho je to velmi vtipné a velmi vizuálně zajímavé.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo (2023)

Zajímavé, že se někdo pokusil skloubit tradici české animace s vyprávěcím stylem Ghibli studia. Ještě zajímavější je, že se to docela dost povedlo!