Chilling Visions: 5 Senses of Fear (2013)

5 drsných hororových poviedok. Maskéry odviedli skvelú prácu. Najviac som si odniesol z prvej, filozofickej, o recyklácii života, ale celkovo bola každá zaujímavá. Keď si človek naviac pozrie, koľko majú tvorcovia rokov, tak klobúk dolu. "Smell" - Nick Everhart (5*), "See" - Miko Hughes (3*), "Touch" - Emily Hagins (4*), "Taste" - Eric England (4*), "Listen" - Jesse Holland, And Mitton (3*).

Přes noc třicítkou (2004)

Mimoň Matt (kazeta) i macher Matt (tričko) majú obaja očividne radi Talking Heads. V záverečnej scéne rozhovoru medzi tridsiatnikmi je na stene plagát Taxi Driver (1976).

Hostel (2005)

Tento predstaviteľ žánru hixploitation nie je ani zďaleka tak zlý ako sa zdá. Pád od bezstarostnej zábavy hlavných hrdinov k ich sadistickému vykorisťovaniu je hrozivý až-až, rovnako tak nechutné anatomické detaily utýraných obetí. Známe prostredie je tiež plus, veď v akom inom filme odoznejú popové klenoty od Mira Žbirku, Pavla Haberu či Tublatanky spolu so Sneaker Pimps alebo Dwarves? Fakt z tých hodnotení nechápem, v čom je tento horor horší alebo menej zaujímavý.

Tři dny Kondora (1975)

Na túto konspiračnú drámu ma nalákal fakt, že Condor bol vzorový charakter pre Kevina Mitnicka, slávneho hackera 80tych rokov, ako to spomína vo svojej knihe Ghost in the Wires. Dáva to zmysel, či už len kvoli scéne so stopovaním hovoru (phone phreaking), kde hlavný hrdina úspešne nachádza hlavu konšpirácie (Mitnick bol fanatický do podobných trikov). Film celkovo ubehne rýchlo, jediné, čo mi prekážalo, bolo príliš rýchle zblíženie únoscu a rukojemníčky. Nevravím ale, že im to spoločne nepristalo.

Atroz (2015)

Zobrazovaná krutosť tohto filmu je dotiahnutá až do krajnosti, boli chvíle, keď som sa nemohol dívať a to znižuje celkové hodnotenie. Na druhej strane sú momenty násilia umelecky spracované: poloha kamery pri úderoch na tvár diváka stavia do role samotného agresora alebo potlačené výkriky obete mu zabránia odvrátit zrak okamžite. Netreba zabúdať na maskérov, tiež odviedli dobrú prácu.

Klub sráčů (2000) odpad!

Obdobie dospievania a trápne situácie tak nejako k sebe patria, ale dvojka Kevin a Perry je fakt extrémna. Vŕtalo mi hlavou, či tá retardovanosť dobre zapadla do profilu fanúšikov práve tanečnej hudby, ale v tom to neni: Beavis & Butthead (metal), Steve & Heroin Bob (punk), MC Gusto & Stab Master & Dead Mike (rap). Možno si to zaslúži aspoň jednu, ale chcem takto prispieť do budúcna - aby sa diváci na takéto filmy nedívali, aby sa nimi producenti neinšpirovali a aby ho režiséri a herci brali ako odstrašujúci príklad. A vďaka všetkým komentujúcim, bez vás by som ten film nedopozeral.

Meleğin Düşüşü (2004)

Na rozdiel od našich končín, v Turecku ide o známy a veľmi oceňovaný film, hlavne vďaka Tülin Özen hrajúcu rolu Zeynep. Dlhé statické zábery a extrémne pomalé tempo naznačujú, že nezáleží až tak na deji ako na postavách a ich vzťahoch. Je to vyslovene akademický počin, keď diváka viac ako čas prežitý sledovaním filmu pobaví rozjímanie nad skrytým významom po jeho skončení. Každopádne, nepozerať ak máte chuť na niečo veselé alebo akčné.

Zkrocení zlého muže (1980)

Neprišlo mi to moc romantické a vtipné už vôbec nie. Réžia na úrovni prvého ročníka filmovej akadémie, scenár slabý až hrôza. Takže celé zle, tento film si nezasluhuje žiadnu pozornosť. No, teda okrem jednej scény, kde si toho Ornella celkom dosť odložila. Prečo by to ale robila, ak by sama tomuto projektu neverila? Niečo na ňom predsa muselo byť...

A Date with Judy (1948)

Mladým babám to fakt pristalo a i tie hudobné čísla boli fajn. Carmen Miranda hrala učiteľku tanca a toto je zatiaľ jej najpočetnejšie hodnotený film tu na ČSFD. Taká zaujímavosť - údajne to bola najobľúbenejšia herečka známeho filozofa Ludviga Wittgensteina.

Zavěste červené lucerny (1991)

Hoci sa medzi ženami intrigovalo vo veľkom, i tak za najzápornejšiu postavu možno považovať toho domáceho Pána, ktorý ich nemal za viac než predmety osobnej spotreby, niečo ako zubná kefka alebo ponožky. Hudobná stránka skvelá, vizuálne a kostýmovo tiež posobivé - výborný zážitok.