• Pohádka

Těžký život dobrodruha (1941)

Ne nadarmo tuto výraznou parodizační veselohru podrobil své režii právě Martin Frič. Z banality se tak stala pozoruhodná kreace, pohybující se až na hranicích funkční parodie. V době premiéry filmu - v době stále probíhající první heydrichiády - v tísni, nejistotě, strachu a nesmělé naději (boj o Moskvu a zřetelné známky prvního výrazného drhnutí německého válečného stroje na pozemní frontě) - to bylo pohlazení na duši a povzbuzení do všedního dne, jehož černotu si dnes nejsme s to představit.

Deset stupňů ke zlaté (1975) (pořad)

Tento pořad navázal na svého staršího předchůdce ze šedesátých let (postup do dalšího kola bez odebrání květinky). Zatímco předchůdce byl ryze odborný a nejen bylo obtížné rozeznat, kdo je odborník a kdo soutěžící, normalizační pokračovatel byl citelně poznamenán zásahy komunistických sekretariátů a byla také patrná snaha o jeho odlehčení (deelitalizace). Přesto i v této době si zachovával vysokou úroveň a pro deseti- a statisíce televizních diváků byl zdrojem skutečného poučení (soutěžilo se po oborech typu dějiny umění, zeměpis apod.). Dnešní doba může na toto pojetí jen nostalgicky vzpomínat.

Přesný jako smrt (1983)

Určité pocity nedorozumění z Atkinsonových projevů v tomto krátkém skeči - víc než povídce či aktovce - rychle pominou v okamžiku, kdy zjistíme, že se jedná o jednu z komikových prvotin. Poněkud řídká zápletka - rychlá, avšak lékařsky nedoložená smrt - je vyvažována bohatou komikou, skvělým řečnickým vystoupením na poště, parodujícím politický balast doby, nápaditými gagy a závěrem, který asi nejvíce vede k přesvědčení, že je tu k vidění již takřka hotový Mr. Bean. Přesvědčivost tohoto Mistrova vystoupení dosvědčuje jeho již i vyzrálá a vlastně hotová mimika. Atkinson ani ve svých začátcích ničím nepřipomínal neblaze proslulé baviče naší doby. Už tehdy byl skutečným komikem.

Příběh služebnice (1990)

Dystopická sci-fi je osobitým Schlöndorffovým "předpostmodernizačním" vkladem do diskusí o budoucnosti civilizace, jak byly vedeny na přelomu druhé a třetí třetiny minulého století. Více než k Zamjatinovu románu MY ukazuje k Londonově ŽELEZNÉ PATĚ nebo Čapkově BÍLÉ NEMOCI a evidentně pracuje s myšlenkovým světem stále současné americké náboženské fundamentalistickí pravice, která v některých ohledech připomíná postupy a techniky militantního islámu (např. KKK). Herecké výkony odpovídají zvolenému žánru, tj. více hrají do dějových linií než do individualizovaných postav, což je v případě tohoto žánru specifická nutnost. Svěže odvyprávěný děj směřuje k odhadnutelnému závěru a viditelně naznačované naději. V dějinách sci-fi jde o jedno z jejích standardních témat, v dějinách kinematografie hraného filmu o nadprůměrně odvedenou koprodukční práci, z pohledu diváka o nevšední podívanou na téma, jež je dnes opravdu aktuálním nevšedním diváckým zážitkem.

Lidský úděl 1.: Čistá láska (1959)

Posuzovat torzo dech beroucí japonské filmové epopeje není snadné. Jako nejvhodnější postup se mi zdá být pokus o komentování jednotlivých dílů, které tvoří relativně samostatné celky tohoto jedinečného díla. Je zřejmé, že mimo proslaveného Kurosawy Japonci nemohou nemít další výrazné osobnosti; už velikost Kurosawovy osobnosti i závažnost jeho osobnostního vývoje naznačuje, že ve hře je celá filmová škola, která z euroamerických východisek hledá východiska svého vlastního autentického pohledu, vycházejícího z bohatých tradic japonské kultury. Kobajaši se jeví jako jakýsi výrazný protějšek Bondarčukova přístupu k historické filmové tvorbě. Zdá se, že jeho tvůrčí metoda je oproti Kurosavowu rukopisu více ovlivněna filmovými přístupy jejích vzorů. Buď jak buď, úvodní díl otevírající genezi osobnostního vývoje hlavního hrdiny a jeho životní družky, divácky uchvátí svou robustností a atraktivním dějem. Prochvívá totiž divákem jako vichr neskutečného okouzlení, vyvolává mrazení v zádech i slzy v očích. Jižní Mandžusko, území někdejšího čínského loutkového státu Mandžukuo, okupovaného od r. 1931 Japonskem, před něj staví otázku vztahů k podrobenému čínskému obyvatelstvu. Z hlasatele pragmatických postupů, zpomalujících následky otrocké práce v kovodolech, se postupně mění nejen jeho vztah k velkému asijskému národu, ale i k věrné manželce, jež jeho zvláště milou družkou. Život na sopce, mimo pozlátko velkých mandžuských měst spolu s prvky hrdinovy myšlenkové neodvislosti, přesvědčuje o upřímnosti jeho záměrů i zděšení z poměrů, do nichž se nečekaně dostal. Balanc mezi japonskými druhy a čínskými partnery je zatěžkávací složkou námětu. O tom, jak dosud žil, o jeho strachu ze sňatku, z vůle chovat se k slušně vystupujícím věznům, rovněž svědčí scény ze soukromí i z jednání s veliteli dolů. Oprávněný pocit, že se mu podařilo překonat příkoří žluťáckého rasismu sociálního i plemenného, uzavírá první díl této pozoruhodné filmové přehlídky témat i úzkých míst v Evropě tradičně opomíjeného zločineckého japonského fašismu.

Příběhy starých Egypťanů (2003) (seriál)

K Pohrobkovu komentáři, který meritum věci vyčerpává skutečně důsledně, dodávám, že že i orientace po orientalistice a poměrně rozsáhlé mezinárodní literatuře je skutečně obdivuhodná. Zdá se to být odlehlou otázkou, ale nezvládnutí této zdánlivé "poddružnosti" by se zpětně okamžitě projevilo na kvalitě scénáře i realizace.

Zářijové noci (1957)

Není od věci poslechnout si k tomuto filmu komentář Pavla Kohouta. Pohyb mezi trochu přirozenější agitkou a snahou o věcné uchopení skutečné tváře tehdejší armády odráží nejen tehdejší stav autorovy mysli, ale i obraz společnosti, která začínala procítat z budovatelské šalby padesátých let. NOCI patří k filmům, jež byly východiskem bouřlivé expanze naší národní kinematografie hraného filmu šedesátých let. Východiskem, které si i dnes uchovává jistou, byť značně podmínečnou působivost a osobitost.

Cesta a náhody Karla Högra (1969) (TV film)

Bystrý a pronikavý portrét předčasně zesnulého oblíbence české Thálie divadelní, filmové o televizní. Karel Höger byl nejen mistrem jevištní řeči, skvělým "čtecem" a recitátorem, oblíbencem malých dětí své doby, ale i hercem myslícím, uvažujícím, filozofujícím. Hercem intelektuálním v nejlepším slova smyslu. Vávrova charakteristika nejinteligentnějšího milovníka československé kinematografie je více než přiléhavá. Myslím, že místo, které nedobrovolně uvolnil před 34 lety, zůstává stále nezaplněné. Höger byl, zůstává, je a bude skutečným Mistrem.

Radůza live (2007) (koncert)

Radúza patří k výrazným a osobitým zjevům naší hudební scény. Dá se říci, že Zuzana Navarová, dívá-li se na ní zeshora, může mít ze svého někdejšího pouličního objevu oprávněněou radost. Drsnost textů, robustnost hudby, položení do písniček, které je na hranice možností energií sálající Radúziny osobnosti, jsou obdivuhodné. Každá písnička je v jejím podání světem pro sebe. Připomíná potápěče, který mizí ve vlnách, aby se z nich opakovaně vynořoval vždy s dalším a dalším pokladem perel a drahokamů jejích jedinečných autoských děl. Řekl bych, že Radúzy nemůže být nikdy dost. Alespoň pro mne.

ČT Live - Katapult (2005) (koncert)

V dobách nejtemnější normalizace to byla právě tato skupina, která prolamovala příkrov "veličin" jako PLANETY, Pavel Liška, PLAMENY (to byla oficiální skupina ÚV SSM sedmdesátých let) a mnohé další "angažované" šunty té doby. Jednoduchost a údernost jim vydržela "napořád". Nepitvořit se znamená být v tomto případě zkrátka svůj a přesvědčivý. Průzračnost KATAPULTu je v tomto ohledu opravdu jedinečná. A vzácná.