Příběh o princezně Kaguje (2013)

Knííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííík!! Dnes poslední den měsíčního předplatného Netflixu (vždycky ho aktivuju a rovnou deaktivuju a pak za měsíc skouknu co mě zajímá a dám si pak pauzu). A tak jsem dal tento film a úplně mě to rozbilo. A zároveň utvrdilo v tom, že tentokrát ve studiu japonštiny vytrvám. Tohle je prostě tak nádherně smutné, vypravěčsky typicky japonské a výtvarně bezchybné, že nevím ani, co bych vlastně měl dál plácat...

Léto s Marnie (2014)

12letá introvertní adoptovaná dívka trpící astmatem a sebenenávistí se vydává na výlet, kde se minulost a přítomnost prolnou... Moc pěkný film, jen je mi smutno z toho, že za normálních, tedy nikoli magicko-realistických okolností, by k žádné katarzi a poznání nedošlo a z dívky by vyrostla neurotická žena atd. Ale v pohádkách jsou možné různé věci a tato pohádka je psychologicky moc pěkná a věrohodná, postavy jsou sympatické, příběh promyšlený a vůbec, je to film, který stojí za vidění. Jinak ta animační sensualita, nebo jak to popsat, studia Ghibli je zde přítomná a je až hypnotizující.

Vzpomínky jako kapky deště (1991)

To byl ale zase jednou krásný film! Takový ten prostý, ale rafinovaný, psychologicky věrohodný, moudrý, uklidňující, ale i zneklidňující jako všechno, co se týká dětství a nedořešených věcí z něj. Velmi oceňuji!

Arrietty ze světa půjčovníčků (2010)

Tohle je jeden z těch melancholických cuteness overload japonských filmů, které tak nějak hezky probrečíte, nese vás to jako vlna a ňuf a vůbec. A ta hudba! Skoro na hraně kýče, ale fakt stojí za vidění a prožití.

Mnichov: Na prahu války (2021)

"V roce 1938 to bylo o nás bez nás a teď ten film je taky o nás bez nás! Béé, béé, fňuk! A na závěr zazní heretická úvaha, že Británie díky Mnichovu dostala čas lépe se připravit na válku! No fuj! Tak to rozhodně nebylo!!" A to je vlastně všechno, co tomu mohou české snowflakes vytknout a dát tomu hodnocení "odpad" na ČSFD... On tam teda hlavní hrdina explicitně řekne, že je chyba, že Čechoslováci na nebyli k tomu jednání přizváni, Chamberlain je vykreslený jako člověk, který se tak panicky bojí války, že trpí tunelovým viděním, a celý film je o tom, jak se dva hlavní hrdinové snaží Mnichovskou dohodu překazit, ale to už snowflakes nezajímá... Za mě: Moc pěkný thriller na pozadí historických událostí. Neřeším, nakolik co bylo reálné, protože o to zase tolik nejde. Vyzdvihl bych uvěřitelné herecké výkony v hlavních a vedlejších rolích (mimochodem: Hitler se svým mrtvolným pohledem je absolutně děsivý, i když se mu herec zase až tolik nepodobá). Shrnuto a podtrženo: Za mě cajk. Netflix by měl ještě natočit nějaké drama o Bílé hoře :-P --- Pátá hvězda je kompenzace sněžnovločných odpaďáků.

Last and First Men (2020)

Nedokoukal jsem . Obrázky hezké, soundrtrack taky, ale příběh prostě nedával smysl. Ani jako scifi, ani jako alegorie.

Styx (2018)

Působivé sychologické drama, žádná jednoznačná řešení, dávám 5 hvězd, abych vykompenzoval fašounky, kteří dávají "odpad". Jinak reálně tak 4.

Ares (2020) (seriál)

Pozoruhodný nizozemský sociálně-kritický hororový seriál o ambicích, vině a trestu. Perfektní atmosféra, po dlouhé době originální hororový námět!

Dracula (2020) (seriál)

Představte si, že jste tak skvělí scénáristé, že si získáte tvrdé jádro fanoušků, ale nakonec vás z nejdelšího seriálu všech dob vykopnou, protože pro mainstream je vaše tvorba už nestravitelná. A pak vám někdo nabídne možnost napsat scénář ke třídílnému Draculovi... ;-) Prostě pokud máte rádi Moffata, bude se vám to líbit. Pokud ne a jste spokojení s novou řadou Doctora Who bez něj, nebude se vám to líbit...