• Pohádka

Polská krev (1978) (TV film)

Plejáda tehdejších hereckých hvězd mistrně zvládá i playback. Klasicky pojatá inscenace plná barevných výpravných kostýmů nabízí vše, co má kvalitní opereta mít  - včetně humorného nadhledu.

Léda (2011) (divadelní záznam)

Jedna z mála opravdu inteligentně vtipných konverzaček, jejichž jinak mnohem slabšími verzemi jsou otravně zaplavena česká jeviště. Zejména Petr Nárožný doslova exceluje v roli, která jako by mu byla psána přímo na tělo. Ovšem i ostatní mu víc než zdatně sekundují. Snad jediná scéna, která se tomuto vysokému standardu vymyká, byla manželská hádka, při níž Nela Boudová cpe vzekle jednohubky do pusy Mojmíru Maděričovi, který je pak prská po sobě i všude okolo. Podobným dortovým scénám jsem se ale nikdy nesmál ani v groteskách, tím víc nechutné mi to přišlo tady. Tento primitivně pokleslý humor zkrátka není mým šálkem kávy. Proto jedna * dolů.

Bylo nebylo v Londongradu (2022) (seriál)

Typický produkt senzacechtivé bulvární žurnalistiky - spousta hypotéz, ale důkazy veškeré žádné. Mizivá informační hodnota, zato mlácení celých stohů prázdné slámy.

Operace Eichmann (2018)

Únos Eichmanna byl nepochybně majstrštyk Mossadu, jen jeho filmová podoba mi připadá v zájmu zvýšení filmového napětí a dramatičnosti hodně přitažená za vlasy a bohužel i podivně rozháraná a chaotická. Bůhví, jak to bylo doopravdy. Chybí mi také dopovězení dalšího osudu některých postav, například židovské divky Sylvie, pokud to tedy nebyla ryze smyšlená postava.

S nasazením života (1993)

Atraktivní prostředí prezidentské ochranky, CIA vyškolený chladnokrevný zabiják, který se vymkl kontrole, a stárnoucí agent Eastwood, který se potřebuje zbavit mindráku, že kdysi v Dallasu neochránil Kennedyho. Ingredience, které v patřičně profesionálním mixu zaručují napínavou podívanou. Tím spíš, když se to okoření romantickým vztahem.

Sedm schodů k moci (2023) (seriál)

Výtečný scénář i režie podpořené skvělými výkony obou hlavních představitelů. Eva Podzimková ztvárnila strmý vzestup venkovské naivní servírky až k postavení nejvlivnější ženy v zemi ovládající samotného premiéra, s až mrazivou dokonalostí. Jelikož o tom, jak si Jana Nagyová omotala kolem prstu Petra Nečase, si posměšně cvrlikali vrabci na střeše nejen Úřadu vládu dávno před oním slavným policejním zásahem, klobouk dolů před tvůrci tohoto seriálu, kteří se nebáli ukázat, kam až to v naší vrcholové politice může skutečně zajít. A navíc opravdu sugestivně!

Žebrácká opera (2018) (divadelní záznam)

Výtečná inscenace Žebrácké opery v moderní režii a scénografii se skvělými hereckými, pěveckými i tanečními výkony. Děj je vkusně zasazen do současnosti, vždyť platnost díla je stále aktuální. Takto má vypadat současné divadlo, které cti tradici, ale umí ji zároveň obléct do moderního hávu.

Železný kříž (1977)

Silný protiválečný film, který očima poddůstojníka wehrmachtu na ruské frontě odhaluje válečné svinstvo a ukazuje, že i mezi vojáky se najdou silné i slabé charaktery. Válka tak má oběti na všech stranách. Fotografie doprovázející závěrečné titulky i citát Bertolda Brechta jen podtrhují obecný přesah filmu. V současné době je snímek o to aktuálnější.