Nikomu jsem neublížil (2011) (TV film)

Z mého pohledu vydařený dokument, který mapuje jakousi jednu (a takřka výlučně pouze jednu) část konfidentů a zaměstnanců bývalé StB - tedy těch, kteří byli ochotní promluvit o tom na kameru. Musím přiznat, že jsem byl místy až překvapený, co všechno bývalí příslušníci StB byli ochotni prozradit a jak se - tedy někteří a na kameru - zachovali. Nedělejme si iluzi o tom, že to všichni dělali pro dobrodružství nebo příplatky, nicméně oceňuji zachycené výpovědi a pokládané otázky, o tom by totiž ta dokumentaristika měla být. Dokument by neměl vytvářet názor za nás, měl by nám poskytnout dostatek podkladů k vytvoření vlastního úsudku - a to se, myslím, docela povedlo. Teď už jenom, aby se našel ministr školství, který nebude vytvářet pro kantory další hory papíru, a namísto toho jim umožní učit dějepis i po roce 1948, neřku-li 1968. O tomto by se totiž mělo diskutovat se studenty, dokud mají ve svých rodinách přímé účastníky té doby. A dokud bývalým StBákům chodí na koncerty do O2 arény. 70%

The F Word (2013)

Hipster movie o několika podivných existencích, které balancují na hranici trapnosti a opakování se tak umně, až to snad není možné. Scénáristovi se poměrně slušně podařilo vyhnout se ohraným klišé, resp. v podání Radcliffa a Kazanové nevypadají tak ohraně ani klišoidně. Nicméně ani na chvilku nevěřím, že by někdo byl schopen tak břitké a cynicky vtipné konverzace jako zmínění dva představitelé, což nic nemění na faktu, že jsem se u dialogů opravdu skvěle bavil. Ale není to film pro každého. Jsem poměrně přesvědčený, že lidem ve věku 40+ už to moc říkat nebude, ale to není výtka, spíš poznámka pod čarou. Za mě příjemných 75% a prosím, víc Radcliffa! Ten chlapec nepřestává překvapovat (zatímco Kazanová se mi už pomalu ohrává).

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Věřím, že jiní budou hodnotit podstatně nižším číslem než já, ale jako historik jsem se skvěle bavil u vtípků, které mnohým mohou utéct (a nevyčítal bych jim to nepozorností v hodinách - přece jen v ČR se učíme trochu jiné dějiny než v USA:). Víc takových filmíků, prosím! 75%

Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě (2013)

Tak tohle se mi líbilo a překvapilo mě, jak až demytizačně byl celý film pojatý. A protože jiní napsali své komentáře lépe, než bych to dnes zvládl já, doporučím k přečtení názor od Gemini. Za sebe dávám 80%

Transformers (2007)

Když o tom pořád všichni básnili, přemohl jsem se a taky se na to podíval. Akční scény byly super a zábavné, ale přes dvě hodiny stopáže na mě bylo už moc - všechny ty logické díry a na silu tlačené vtipné hlášky tomu taky moc nepomohly. Ale jako jo, přežil jsem to a chvílemi jsem se i dobře bavil, nicméně pustit si sequely mě nikdo nedonutí :) 60%

Zuřivá salsa (2014)

Myslel jsem, že to bude strašná hovadina, ale nakonec se z toho vyklubala docela příjemná oddychovka se spoustou salsy a Frostovým typickým humorem. Víc k tomu ale nenapíšu, větší ambice Cuban Fury totiž zřejmě nemělo. 60%

Hvězdy za železnou oponou (2014)

Čerstvý, svěží a skvěle udělaný dokument o době, která svěží rozhodně nebyla. Je opravdu škoda, že se autoři museli omezit 57 minutami - tématu by díky jeho zajímavosti nic neubraly ani dvě hodiny. Sám mám blíž k interpretům, jejichž koncerty nakonec bylo třeba vypustit - Louise Armstronga, Johnny Cashe, Depeche Mode... ale to rozhodně neznamená, že vystoupení (a rozhovory!) s Manfredem Mannem, Suzi Quatro nebo Joan Baez jsem si neužil. Trochu překvapením pro mě bylo, jak humorně a s nadhledem byl celý dokument pojatý, ačkoli ono to s rockery asi ani jinak nejde :) Jsem rád, že pod záštitou ČT vzniká dokument, který velice kvalitně mapuje dávno zapomenuté milníky a připomíná, že to zdaleka nebyla jen politika a ekonomika, které položily komunistický režim na lopatky. Doufám, že se brzy od autorské dvojice dočkáme nějakého pokračování. Za příliš krátkou stopáž dávám jen 90% :)

Belle (2013)

Poslední dobou se nám vyrojily emancipační velkofláky a musím říct, že na tomto se mi nejvíc líbilo dobře zachycené prostředí a samozřejmě hudba od Rachel Portman. Hlavní představitelka hrála hrozně, Tom Wilkinson měl málo prostoru (což je imho velká škoda) a třeba taková postava reverendova syna v podání Sama Reida byla napsána tak dementně, že jsem chvílemi čekal, kdy se z reverendova syna stane skutečná reinkarnace Ježíše (viz třeba závěrečná scéna u soudu, kdy poučuje svoje kolegy - to je jak scéna vykradená z kázání na hoře). Anyway, pro nenáročný večer to nebylo úplně zlé, takže dávám 60.

Transcendence (2014)

Jeden z mála snímku, který mě donutil přemýšlet, jestli scénář měl hodně nelogičností, nebo jestli se Jacku Paglenovi naopak podařilo skvěle zachytit lidskou iracionalitu. Rozhodl jsem se věřit tomu druhému, protože v tom případě tady máme hodně docela dobře napsaných postav i z toho pohledu, že se toho o nich vlastně až tolik nedozvíme - což chce velký um. Krapítek mě zklamal Paul Bettany, jehož výkon byl dle mého slabší, naopak Kate Mara skvěle zapadla do škatulky "vyšinutá kravka" :) Když odhlédnu od celé té velkoprodukce, působí to na mě jako takové dobře stavěné psychologické komorní drama, kdy jako nevěřící Tomášové uvěříme, až když je příliš pozdě. Bonusové body dávám za skvělou kameru a (opět!) velice dobrého a přesvědčivého Deppa. 75%

Naprosto osvětleno (2005)

Po tomhle filmu mě mrzí, že Schreiber natočil jenom tuto svou prvotinu. Je to taková pestrá směsice všeho dohromady to překvapivě skvěle funguje, dokáže to pobavit i emočně vtáhnout, je to docela zajímavě natočené - akorát ke konci už mi ty přesvícené přechody mezi scénami začaly mírně vadit. Na druhou stranu - everything is illuminated, že :) Musím taky vyzvednout Cantelonovu muziku a tracky od Gogol Bordello, které fungovaly opravdu prvotřídně a tento hudební doprovod jsem si velice užil. Za mě 85%!