Hiphop-erace (2014)

Hip hop úplně nemusím, ale při sledování tohoto dokumentu v rámci festivalu Jeden svět jsem si několikrát říkal - wow, to je opravdu dobře udělaný dokument. Vyšší hodnocení asi dokumentu dát nemůžu, rozhodně patří mezi jedny z nejlepších, které jsem viděl. 90% a tančete, dokud vám stačí dech!

Cesta naděje (2014)

Gallipoli, neoddělitelné téma australské národní identity. Osobně se mi daleko víc líbila Weirova klasika, ale musím říct, že ani Crowe nenatočil úplně marný snímek. Sice to místy působí příliš přitažené za vlasy, ale mělo to několik opravdu silných momentů a celkově musím říct, že se mi to spíš líbilo, než že by mě to nadzvedávalo ze židle. Oceňuji hlavně linku turecké perspektivy, ačkoli z podtextu přímo sálá "břímě bílého muže", což z mého pohledu trochu dehonestuje nejen film jako takový, ale i Crowea samotného - říká tím totiž, že za všechno mohli Britové a jejich nevybíravá koloniální politika, jenže vlastně ignoruje svébytnost Osmanské říše (byť ano, před 1. světovou válkou byla značně limitovaná) a taky fakt, že na konci Velké války byly všechny poražené národy dehonestovány a šarvátky (lokální konflikty) probíhaly na mnoha místech dál až do poloviny 20. let. Úplně taky opomíná fakt, že Turci do roku 1915 do roku 1923 povraždili na 400 tisíc Řeků a 300 tisíc Asyřanů v Malé Asii a taky 1,5 milionu Arménů, takže ti "zlí Řeci" nakonec měli docela dobrý důvod, proč tam být a dělat, co dělali :) I když ani tak černobílá realita samozřejmě nebyla. Takže suma sumárum - pokud chcete podpořit svůj pocit bílé liberální viny, určitě si to pusťte aspoň 2x a říkejte si, jak byli ti Briti a vůbec Evropani zlí. Pak si vzpomeňte na zeměpisnou polohu Istanbulu a ignorujte ji. Pfff, Turecko, země třetího světa. Nebo ne? No a po tomto exkurzu do myšlenkového světa režiséra a hlavního hrdiny můžu v rychlosti dodat - zahrané to bylo pěkně, dialogy nebyly špatné, koherentní - až na excesy - jakž takž, kamera docela fajn, takže kolem a kolem... 60%.

Mládí (1992)

Musím říct, že možná mírně nadhodnocuji kvůli velice pozitivnímu vztahu k Soundgarden, Alice in Chains a Pearl Jam, které tvořily hudební podkres celého snímku. Je to dobře napsané, dobře zrežírované a dle mého i dobře natočené, nemluvě o solidním hereckém obsazení se super cameem Paula Giamattiho. Ačkoli největší problém jsem měl s obsazením Kyry Sedgwick do jedné z hlavních, ne-li do hlavní role (protože je mi velice nesympatická), hrála fajn a stejně tak i ostatní herci. Velký bonus přičítám samozřejmě za obsazení Matta Dillona do role Cliffa, která by napsaná naprosto neprůstřelně dokonale :) Každopádně dodnes je to film, který nese sdělení platné v každé době - kdo hledá, najde. Doporučuju a dávám 75%.

Nelítostný žert (2013)

Takže popořadě: skvělá zápletka, vynikající herecké obsazení, kde exceluje hlavně Kristen Wiig, ale tím to asi končí. "Univerzum" postav není úplně domyšlené, tempo je příliš rychlé, nebo naopak příliš pomalé a můj celkový dojem je, že někdo měl super nápad, ale nedokázal ho dotáhnout do konce. Ona dobrá pointa má hodnotu sama o sobě, ale cesta někdy bývá cíl - a tady se cestuje jenom tak napůl, jedním směrem. To, co mě štve nejvíc, je, že tento film mohl být opravdu geniální. 50%

Bláznovství (2008)

Tohle mi opravdu zvedlo náladu. Zajímavě pojatý snímek o jednom podivínském drogovém dealerovi a jeho ještě divnějším psychiatrovi. Ben Kingsley umí skvěle zahrát nejen vážné, ale i komediální role, byť samozřejmě s vážnými momenty, v nichž - jak jinak - exceluje. Bavila mě ale i kamera a celkově výběr scén, opravdu to působilo celé velice příjemně a svěže. A obří bonus za starý rap a celý soundtrack! A to rap zrovna nemám nejradši :) 80%

Ledová archa (2013)

Chris Evans měl zatím jenom málo rolí, ve kterých se mohl předvést. Tady dostal prostoru víc než dost a sázka na něj se vyplatila, poradil si s tím výborně a film, který mohl skončit jako naprostá hovadina, nakonec předčil všechna má očekávání. Musím říct, že těch pár CGI výhledů z okna vlaku bylo překvapivě docela fajn, stejně jako jednotlivé "vagóny" a herecké výkony představitelů v nich. Ano, scénář měl řadu logických děr, ale žádná nebyla tak velká, aby nějak zásadním způsobem rušila. Dávám palce hore a 75%!

Wish I Was Here (2014)

Oj šalom! Zach Braff se mi opět trefil přesně do noty a naservíroval citlivou i necitelnou, milou i cynickou, veselou i smutnou koláž postav, které pojí jediné: rodina. V duchu jakéhosi citátu "Přátele si můžeš vybrat, u rodiny takové štěstí nemáš." se tu jeden stárnoucí Žid vypořádává se smrtí, zatímco všichni kolem něj se musí prát se svou vlastní existencí. Jediný rušivý prvek na celém snímku byl z mého pohledu jenom blbě udělaný vesmírný oblek Aidana, jinak jsem si rochňal. Děkuji, Zachu, děkuji moc. 85%

Spása (2014)

Nečekal jsem, že to bude tak "surové". Western až na kost. 70%

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

V kině v 3D mě to strašně štvalo, ale doma na televizi už to bylo fajn a dokonce jsem si ten film i víc užil. Líbilo se mi "vyplnění mezer" oproti knížce, za to má Jackson (opět) mou pochvalu, nicméně doufal jsem, že prolévání krve miliard pixelů bude o něco větší zábava. Film má nicméně několik epických logických mezer a zdaleka nefunguje tak dobře, jako finále prstenové trilogie. Je to o to smutnější, že předchozí dva díly Hobita byly vlastně velice zábavné, měly šmrnc a nastavily laťku možná až příliš vysoko. 65%

První Píseň (2014)

Indie film o indie muzice. Byly tam fajn písničky, ale pseudodokumentární podoba vyprávění mi nesedla, vadily mi některé prostřihy a herecké výkony mě nijak neoslnily, žádné emoční spojení s postavami nebo atmosférou se nedostavilo. Bylo to tak civilní a alternativní, až to možná bylo trochu amatérské. 50% s oběma očima přivřenýma.