• Krátkometrážní

Leaves of Grass (2009)

Leaves of Grass má predvídateľný príbeh, zvraty popierajú akúkoľvek logiku a z technického spracovania tiež nikto na zadok nepadne. Ale ten film disponuje niečím (nespomínajúc výborného Nortona) nekonkrétnym, prečo mu skrátka verím a som ochotný odpustiť množstvo chýb. Vynikajúce.

District 9 (2009)

Mozog je síce potrebné odložiť trocha nabok, ale ako akčné béčko je to najmä v druhej, akčnej polovici ukážkové. Taký ten mockumentary štýl, ktorý prevláda v polovici prvej som naopak nikdy extra neobľuboval. 75%

Dog Star Man: Part II (1963) odpad!

Brakhage na sebe pracuje. V predchádzajúcich dvoch častiach (Prelude a Part I) sa nakoniec nazbierala aspoň minúta pozerateľného materiálu. Tu už zvládol kompletných 7 minút bez náznaku čohosi takého. Bravo!

Svět slávy (1991)

Prázdnota života vtesnaná do 15 minút. Naviac je zvýraznená i dejovou vyprázdnenosťou a zábermi naplnenými len bezmocnými pohľadmi do kamery, takže veľa dôvodov na radosť tu naozaj nehľadajte. Tá vyprázdnenosť je ale dvojsečná, na druhej strane preto znemožnila akékoľvek sympatie k hlavnej postave či túžbu na opätovné zhliadnutie. Ale atmosfericky, na jedno zhliadnutie - výborné. 70%

Vosa (2003)

A najmenej sympatickou postavou roka sa stáva...

Funny Face (1957)

... a aj tá posledná chýba len pre kópiu, ktorá bola v niektorých scénach obrazovo takmer nepozerateľná. Neviem sa dočkať tých ďalších zhliadnutí s lepším obrazom. 90%

Mazací hlava (1977)

Nuda. A je mi z toho blbo. Mať to takých 30 minút, mohla to byť pecka.

Dog Star Man - Preludium (1962)

O to v experimente ide. Skúsiť niečo nové a zistiť, či to funguje, alebo nefunguje. Tu je jednoznačne správna druhá možnosť. (A viem, že Brakhagemu o žiadne sprostredkovanie estetického zážitku nešlo. Mne ako divákovi to ale môže byť prinajmenšom ukradnuté.)

Pan Nikdo (2009)

Recyklát. Milujem, keď nejaký film 2 a pol hodiny vkuse kecá a nakoniec sám uzná, že nič povedať nechcel. Hviezdičky aspoň za vymazlenú formu.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Kniha je predsa len niekde inde a má to niečo naviac, čo film nemá a prečo sa k nej narozdiel od Oplevovej adaptácie ešte určite vrátim. Keď sa však Larssonovu výbornú predlohu nečítali, štvrtú hviezdičku si môžte pridať takmer stopercentne. Vďaka skvelému castingu som k nej taktiež nemal ďaleko. 70%