Milá Sarah (2020)

Neskutočne nápadité! Hlavná hrdinka (1 z 2) zomrie na bicykli skôr, než začne hrať. Samozrejme na jej počesť sa plánovaná reštaurácia otvorí. Jej matka, s ktorou predtým nekomunikovala, sa - navštívená vnučkou - dá obmäkčiť a zasponzoruje to. Potenciálny otec dievčiny je úplnou zhodou okolností michelinský kuchár a hoci po tom ako sa konečne a nepredvídateľne vyspí so spoločníčkou svojej ex, ktorú - ako inak - po celý ten čas jedinú miloval, síce príde i zopár dramatizujúcich prekážok, napokon upečú čajové palacinky istej Japonke a tá je zrovna kritičkou a šéfredaktorkou časopisu o kulinárii. Všetko sa na dobré obráti a všetci hlavní, nehlavní aj pohlavní hrdinovia budú žiť šťastne až do smrti a niektorí ešte dlhšie!!! Priznám sa, ani neviem za čo dávam tie dve hviezdičky...

Mimořádná událost (2022)

Ono tam aj bolo dosť vtipných momentov (najmä na linke TV, expert, dobrovoľní hasiči, hejtman atď) ale 5 hviezdičiek to nebude najmä z dôvodu "podsúvania správnych politických názorov", keďže nemať bezbreho rád nelegálnu imigráciu z jemne povedané nekompatibilného prostredia je tu vykreslené ako obrovské nenapraviteľné spiatočníctvo. Škoda týchto momentov, lebo inak to bola celkom príjemná sranda.

Piargy (2022)

Najväčším problémom filmu je jeho názov. Keby sa nevolal podľa literárneho diela, s ktorým má spoločnú snáď iba lavínu, bolo by lepšie. Pôvodné Piargy sú o inom, nemajú v sebe ani politický kontext ani takto zmýšľajúce a fungujúce postavy. Síce asi chápem, kam autor filmu a scenáristi mierili, ale toto nie je Švantner.

Černé na bílém koni (2022)

...mňa to bavilo. zopár nekorešpondujúcich statických záberov by som asi vynechal, ale inak boli aj postavy aj mnohé iné veci vykreslené veľmi dobre. od pocitovej filozofie "gypsy love" až po citáty a dokonalý lučenecký prízvuk v slovenčine hlavnej postavy. bavil ma aj soundtrack a záverečná pesnička. sympatické herecké výkony a akýcsi (toto bol preklep ale napokon sa mi páči kombinácia slovenského akýsi a maďarského kicsi) trošku úchylný, ale sympatický šmrnc tejto "bohom zabudnutej" časti Slovenska, kde sa mi páči a mám časť koreňov, v tak trochu pritiahnutom za vlasy ale zároveň sympatickom a napokon vlastne dosť realistickom filmovom počine.

Stříbrné brusle (2020)

Natočené je to síce pekne, ale je to taká prekombinovaná rozprávočka s množstvom efektov a podtitulom "čo rus, to krasokorčuliar". Mne tam vadí tá politická agitácia (a je isté že z takýchto vlastne charakterovo "obdivuhodných" zlodejov už čoskoro vyrastú dobrí čekisti)... Kamera, atmosféra a línia otec-syn boli fajn, ale to ostatné, žiaľ, utrpelo tým podprahovým vyučovaním diváka o charakteroch a zmenách, ktoré už onedlho budú čakať krajinu, kde "zajtra znamená včera". Priznávam, že povedzme v roku 2010 by som to videl viac romanticky, ale táto línia teraz čoraz viac preráža...

Tohle je náš svět (2016)

Už keď jeleň prestal žiť, cca v pätnástej sekunde filmu, mi tak nejak podvedome zaplo, že toto bude nebotyčná pičovina. Bohužiaľ som sa nemýlil. Hneď ako bahnom a popolom, spod ktorého presvitali bundy na zips, pomaľované múmie prehovorili, bolo vymaľované... Načo spomínať to všetko ostatné od lesnej ligy kvantovej fyziky až po paralelné lezenie dvojok na big-walle, kde sa navzájom istili dvojky predškolského veku. Zúfalá znôška klišé, kdesi medzi psychotickým pseudobudhistickým neomarxizmom a hnusným plnotučným hotdogárstvom. V podstate prvotriedny odpad s dvoma hviezdami za časť soundtracku, prírodu a niektoré celkom dobre zvládnuté detské role.

O kuřatech a lidech (2015)

Síce druhý najnechutnejší film aký som kedy videl (po Zlatej rukavici Fatiha Akina), ale miestami som sa celkom dobre bavil. Zahrané a zamaskované vynikajúco. Záver a pointa dosť sklamali a bolo to silne prepálené do absurdity a nechutnosti, čo bol síce asi aj zámer, ale celkovo filmu skôr ublížil. Za seba by som sa radšej díval aj ďalej na ten alegorický humor a súperiacich buranov so skrytými zábleskami geniality, ktorí tvoria prvotnopospolnú spoločnosť ostrova Ork a nepotreboval by som k tomu vidieť rôzne nechutnosti vo formaldehyde a zistiť, kto bol pätnásťpercentná sliepka, či to, že sova je úplne najhoršia... V takom prípade by to síce zostalo temné, ale nebolo odporné a malo by šancu na 4,5 hviezdičky. Veľký obdiv aj za takéto vykreslenie vlastných ľudí. Keby sa na Slovensku vyskytol film s tretinovým obrazom tu stvárnenej demencie a incestu, vzbúrilo by sa hneď niekoľko regiónov, lebo by sa tam našli:)))...

Falešný princ (1984)

Okrem toho, že je to fakt skvelá klasika, milujem humor tohto príbehu... Čiary namaľované pri odsekávaní rúk a ich "presun na druhú stranu želiez", okrídlená veta pri "sprisahaní"... že to neprezradia "...ani koňovi, ba ani žene!", tituly sultána ako "pán vtákopyskov" (medzi inými), názvy piesní spievanými zborom eunuchov: "óda na pána vôd"... atď atď atď... Je ľahko možné, že mnohé tieto frky by už dnes boli akože nepolitkorektné a "urážajúce náboženské cítenie"... Ako dobre, že sa tá rozprávka točila vtedy: v roku 1984. Za mňa plných 5!)

Šťastný nový rok (2019) odpad!

Skupina finančných žralokov "kúpi" ďalší hotel a k nemu by sa zišlo nejaké PR. Tak zaplatí hercom, ktorí na úbohý scenár zahrajú absurdné divadielko podobných kvalít. Hranie Vášáryovej to zachráni len minimálne, takže napokon ani jedna hviezdička. A bude horšie, vraj sa už natočila "dvojka" tejto tupotiny kdesi v Chorvátsku. Tam si zahrali aj jachty a biz-jety, bežné to dopravné prostriedky Slovákov na novoročnú dovolenku. PS: niečo sa naši novodobí "filmári" predsa len naučili od náprotivkov spoza riečky Moravy. Kým v mnohých českých filmoch je Slovák alebo Slovenka naivná a tupučká osôbka vo vedľajšej roli, teraz toto klišé použili velikáni našej kinematografie voči Čechom a Maďarom. Chlapci, takto tie lepšie zajtrajšky nevybudujeme!)

La Source des femmes (2011)

Rozprávka, fikcia, veselohra, schematická konštrukcia s rolami, kladnými a zápornými postavami, kde si európski tvorcovia dovolili všetko, ale v žiadnom prípade si nedovolili kritizovať náboženstvo a "dielo proroka". Lebo to si už v Európe asi nikto politicky korektný "nelajzne". Takže všetko je super a na dobré sa obráti a budú sa tie srnky s tigrami bozkávať, ako na obrázkoch v Strážnej veži.