Gabriel - Anděl pomsty (2007)

7 archandělů a 7 padlých démonů bojuje v očistci o duši každého člověka, která nepřipadla peklu či nebi. Očistec ztělesněný jako město však svírá temnota, zlo a násilí. Padlí andělé krutě vládnou městu, archandělé jsou mrtvi, zlomeni bez svých sil či se schovávají před temnotou. Gabriel, jako poslední z archandělů přichází s vírou ve svém srdci a odhodláním přivést do města opět světlo. ● Ve filmu vizuální podoba několikrát předčila dějovou výpravnost, která je snad na úplném minimu. Nezapomenutelný střih, pohledy kamer, všudypřítomná temnota halící tváře do stínů a zážitek z něčeho nového a originálního na filmovém plátně však vše dohánějí. Jen by Amitiel nemusela mít tak křivou hubu a až do dnešního dne jsem se chybně domníval, že všichni andělé jsou blonďáci. ║4.1.2009║

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Kdo nikdy nedohrál alespoň jeden díl z úžasné série, pro mě nejlepší hry ve svém žánru, Tomb Raidera, nikdy nepochopí. Nepochopí vášeň akčnosti a poutavosti - film Lara Croft - Tomb Raider je poděkování všem věrným herním maniakům. Pro postavu Lary byla Angelina Jolie se svým sex appelem jakoby přímo stvořena a snad bych si na jejím místě ani nedovedl představit jinou herečku, nejsme ochuzeni ani o Lařiny pistole i či její pověstný hák. Film je naplněn přesně tím, čím herní série: poutavým příběhem, akrobatickými kousky, objevováním historie spojeným s hledáním a řešením různých rébusů, a samozřejmě souboji. ║4.1.2009║

Václav (2007)

Hořká česká komedie o vesnickém chlapíkovi, který žije ve svém vlastním světě. A snaha kohokoliv proniknout do tohoto světa, narušit ho či případně změnit končí většinou tragicky. Nepřekonatelný Ivan Trojan ztvárnil osobu Václava, jak jsem se ze závěrečných titulků dozvěděl, na základě skutečně žijící osoby. Patrně snahou dosáhnout co nejvěrnější kopie nebyly některé humorně laděné scény dotaženy do absurdního maxima, jak by se u běžné komedie očekávalo. Ale tenhle film nevznikl kvůli pobavení, ale abychom si uvědomili, že v našem světě je mnoho Václavů a než-li je začneme na základě povrchního poznání odsuzovat, měli bychom je nejprve blíže poznat. ║3.1.2009║

Tahle země není pro starý (2007)

Thriller odehrávající se někdy v 70. letech minulého století v okolí Mexicko - Amerických hranic. Místní lovec zvěře nečekaně objeví výsledek "obchodní spolupráce" mexických gangsterů s drogami. A když se k tomu připlete ještě kufřík plný peněz, náš hrdina neodolá pokušení a smočí se v boji gengů až po uši. ● Film přímo naplněný mrazivou atmosférou, na kterém mě především nadchla postava hlavního záporáka v podání Javiera Bardema, chladnokrevného zabijáka, se kterým se setkat tváří v tvář pro většinu lidí končí smrtí. Ani zvídavá obsluha benzínové pumpy si nemůže být ničím jistá, jeho způsob nakupování v tamní lékarně je vskutku originální. A když se k tomu přidá ještě jeho špuntovka a plynová bomba, profil vraha dosáhl dokonalosti. Bohužel, Anton Chigurh - Javier Bardem je tím jediným, kdo vyzdvihuje thriller z amerického průměru. Možná jsem příliš zvyklý na extrémy jiných filmů, plných soubojů a aut létajících vzduchem. Zde se musím spokojit s již zmiňovanou mrazivou atmosférou a chladným profilem vraha. Tommy Lee Jones ve filmu zahrál způsobem, jako by již byl skutečně ve filmovém důchodu a jakýkoliv namáhavý pohyb navíc by mohl ublížit jeho pokročilému věku. Myslím, že bych nalezl minimálně 10 vhodnějších kandidátů na zisk Oscara za nejlepší film roku 2007. ║1.1.2009║

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Svěží britský vítr do stojatých vod současných komedií, plný neotřelého anglického humoru. Očima ambiciózního, nicméně neustálého smolaře Sidneyho Younga můžeme pohlédnout do světa snobských celebrit a na jejich úzkou spolupráci s prestižním časopisem "Sharps". Jak velká vzdálenost dělí neznámého kritika celebrit od světa "těch shora" a co všechno musí dokázat a podstoupit, aby se dostal na jejich úroveň a ostatní ho začali respektovat? Co všechno musí udělat, aby nalezl lásku? ║30.12.2008║

Zahulíme, uvidíme 2 (2008)

Pohled do "běžného života" Harolda a Kumara začíná tam, kde končil první díl. Dalo by se říci, že na něj úzce navazuje, jelikož v mnoha pasážích se k prvnímu dílu vrací. Teenegerovská komedie, jenž nenechá bránice ani na chvíli v klidu a naopak naše dva hlavní hrdiny smýká z průšvihu do průšvihu. A za vším opět hledejte trávu... ● Na můj vkus však byly mnohé z vtípků příliš vyčpělé a mnoho postav včetně Kumara hrálo idioty. Nicméně, ukázat nám amerického prezidenta, jak kouří trávu společně s kokainem, tomu říkám odvaz! Možná kdybych byl ještě teenager a v hlavě měl jenom drogy, sex a prasárny, zamlouvalo by se mi pokračování více, takhle jen s láskou vzpomínám na originalitu prvního dílu. ║29.12.2008║

Batman začíná (2005)

Film, jak ostatně již název napovídá, se vrací dějem a všemi doposud publikovanými díly na úplný začátek. Záměrem filmu bylo seznámit nás, jak vlastně legenda o Batmanovi vznikla, což má za následek, že dvě třetiny filmu jsou spíše vypravěčské s minimem akce. Samotná výpravnost však vše dohání. Za nejzdařilejší a nejpůsobivější scénu z celého filmu bych označil tu, ve které si svolá hejno netopírů jako zástěrku ke svému zmizení. "Co je to? Přichází posila!" ║28.12.2008║

1612: Kronika smutných časů (2007)

Film s nejrozporuplnějším hodnocením, který jsem měl možnost v poslední době shlédnout. Věřím, že popcornovým maniakům odkojených na rize americké produkci tenhle film ani nic říci nemůže. Já však smekám před ruským filmařským uměním, smyslem pro detail a neskonalým diváckým zážitkem. ║27.12.2008║

Armáda démonů: Matka slz (2007)

Horor s velmi rychlým nástupem akce, již v 9. minutě je první oběť uškrcena na vlastních střevech. I když nám tvůrci nabídnou několik opravdu pikantních způsobů zabití, jednotlivé podání na mě působilo úsměvným až komickým dojmem. Pokud divák okem prohlédne, že se jedná o nastrčenou figurýnu, pak výsledný dojem z hororu padá kamsi do ztracena. Celý film na mě působil vyumělkovaným dojmem, tvůrci se sice snaží dosáhnout maxima, ale výsledek jim neustále utíká jiným směrem, než-li by si přáli. Abych pouze nekritizoval, sympatickým dojmem na mě působila hlavní představitelka Asia Argento, která svoji roli zvládla velmi dobře, a dále bych tvůrce pochválil za výběr prostředí. Pohlédnout do historického jádra Říma vždycky potěší. A že obživení Matky slz způsobilo množství nepokojů a násilí v Římě? Vzhledem k horkokrevnosti Italů některé záběry mohly být pořízeny klidně průmyslovou kamerou :-) ║26.12.2008║

Poslední legie (2007)

Po filmu Král Artuš další film, spojující osud vojáků římského impéria v době jeho zániku s artušovskou legendou. Film není špatný, ale ani úchvatný. Zatímco jiné filmy nám nabízejí velkolepé historické bitvy v plném detailu, zde se dočkáme spíše komornějšího pojetí vyprávění příběhu, patrně vlivem omezeného rozpočtu. Samotná dětská postava hlavního představitele Romuluse mi na filmu sedí zdaleka nejméně a jeho nevinná tvář se mezi krvavá jatka zkrátka nehodí. I sám příběh byl poněkud splácán z nesourodých kapitol, nebo jsem měl alespoň takový dojem. Výše mého nadprůměrného hodnocení se odráží v tom, že historické válečné filmy jsou přesně mojí krevní skupinou. ║25.12.2008║