• Thriller

Mstitel (1989)

V tomto akčním filmu, který u nás vyšel na videokazetách během roku 1992 u Intersoniku, hraje hlavní roli můj oblíbený Dolph Lundgren. Po přečtení některých zdejších komentářů moc nechápu, jak někdo může tento film označovat za béčkový. Jedná se o áčkový film, natočený podle Marvelu. Dolph Lundgren se na tuto roli hodí skutečně skvěle. Padne mu jak kožený oblek, tak motorka, na které se prohání. O obsahu se zmiňovat nebudu, myslím, že to nemá cenu. Akční scény jsou skvělé, hlavně závěrečná likvidace yakuzy. Co se týče českého dabingu, není úplně špatný. Dolpha zde dabuje Pavel Soukup, který k němu už neodmyslitelně patří. Akorát mě mrzí, že Louise Gossetta jr. nedabuje Alois Švehlík, který ho podle mě dabuje ze všech dabérů nejlépe. Jinak skvěle dabují i Gustav Bubník, Ivan Richter i Dagmar Čárová. I když uznávám, pokud film někdy vyjde na DVD, což osobně doufám, lepší předabování by si zasloužil. A rozhodně je tento Mstitel lepší, než hollywoodský Kat, kterého považuji za jeden z nejhorších akčních filmů posledních let. Nebýt hostování Roye Scheidera, tak této novější verzi dávám odpad.

Vrah v mém domě (1998) (TV film)

Tak abych pravdu pověděl, německou televizní tvorbu jsem měl vždycky rád. A kriminální thrillery také. Do tohoto filmu jsem se zamiloval hned napoprvé, když jsem ho uviděl. Hned jsem věděl, že až ho budou v televizi dávat znovu, že si ho natočím na video, což se taky stalo. O obsahu se rozepisovat nebudu. Kdo ten film ještě neviděl, ať se má na co těšit. Herecké výkony jsou standartní. Snad nejznámější hvězdou celého filmu je Helmut Zierl, kterého zde dabuje Daniel Dítě. Jediné, co se mi na celém filmu nelíbí, je scéna s tím mrtvým ukřižovaným psíkem. Násilí na zvířatech nemám rád v žádných filmech. Osobně bych uvítal tento film na dvd.

Požehnaná jistota (1997) (TV film)

V tomto filmu hraje hlavní roli jeden z mých oblíbených herců Grant Show, který je českým divákům známý především z amerického seriálu MELROSE PLACE. Je to příběh mladíka, který se vrací z války domů a který začíná hledat své místo v životě. Protože pochází z chudých poměrů, chce si najít takové zaměstnání, ve kterém by přišel k slušným penězům. Najde si práci pojišťovacího agenta. Má vybírat pojistky od těch nejchudších lidí. V případě, že tito lidé dvakrát po sobě nezaplatí, o všechno příjdou.A tady se setkává s odvrácenou stranou tohoto zaměstnání, která se mu vůbec nelíbí. S některými těmito lidmi se spřátelí. Někteří ovšem nemají peníze na zaplacení své pojistky a protože Jerry ( tak se hlavní hrdina jmenuje ) nechce, aby tito lidé o své celoživotní úspory přišli, začne za ně jejich pojistky platit ze svého. A tady na mě příběh dýchá svojí lidskostí. Sám si uvědomí, že život těchto lidí je velmi těžký, protože on sám pochází z podobných poměrů. Také si začne všímat, že bohatí lidé, ke kterým chtěl patřit a ke kterým vzhlížel, se na tito lidi dívají velmi pohrdavě. A že k takovým lidem nakonec patřit vůbec nechce. Co se týče českého dabingu, není vůbec špatný, i když k hlavnímu představiteli, kterým je, jak jsem napsal na začátku jeden z mých oblíbenců Grant Show, by se mi hodil Jakub Saic, který ho namlouvá velmi často ( např. také v MELROSE PLACE ). V tomto filmu ho dabuje Libor Bouček. Jinak ale k českému dabingu nemám žádné výhrady. A film vřele doporučuji všem.

Rudý škorpion (1988)

Rudý škorpion je film, ve kterém hlavní roli hraje jeden z mých oblíbených herců Dolph Lundgren. Tento snímek vyšel v srpnu 1992 na videokazetách společnosti Intersonic. Souhlasím s ostatními, kteří tvrdí, že film se snaží napodobit Ramba od Stallona, trochu toho Komanda od Schwarzeneggera a válečnou trilogii Missing in action od Norrise. Akční scény jsou docela slušné a Dolphovi vojenský mundúr padne. Stejně jako blond vlasy. Český dabing sice nepatří k nejlepším, ale na svou dobu k vcelku slušným. I když u Lundgrena preferuji hlas Pavla Soukupa, v tomhle filmu by se k němu možná moc nehodil. Gustav Bubník, který ho zde dabuje, není úplně nejhorší. Z dalších dabérů jsou skvělí především Petr Oliva ( dabuje M. Emmeta Walshe ), Antonín Navrátil ( dabuje Carmena Argenziana ) a dále také Tomáš Juřička a Jan Přeučil, kterého slyším v poslední době čím dál tím méně. A moje oblíbené scény jsou dvě. První, když Lundgren vstoupí do putyky, napije se, odříhne si ( všichni zůstanou potichu a podívají se na něho ) a Dolph potom začne zpívat ruskou internacionálu. A druhá, když M. Emmet Walsh stále opakuje: " DO PRDELE...DO PRDELE...DO PRDELE. " A Dolph na to: " JEDNA VELKÁ PRDEL. "

Benji (1974)

Tak tohoto psího chlupáče jsem si zamiloval již v mých dětských letech. Ten film se mi tak líbil, že jsem si ho kdysi natočil z televize na vhsku a rád se na něho vždycky znovu podívám. Takových filmů by se mohlo točit více. Někdo tu napsal, že na dvd od Vapetu je nějaký špatný dabing. To nemohu posoudit, verzi od Vapetu jsem neviděl. Ale od doby, kdy Vapet nabízí své filmy v obyčejných papírových obalech, to s nimi jde tak trochu z kopce. Možná ten špatný dabing je toho důsledkem. Nesnáším papírové obaly. Vůči filmům je to nedůstojné, filmy se tak snadněji mohou poničit. Omlouvají to nízkou cenou, ale ta s tím nemá nic společného.

Mistr Shaolinu (1979)

I tohle je docela dobrý shaolinský kungfu film, i když podle mě nedosahuje takových kvalit jako 36 komnat shaolinu. Ukázky bojových umění jsou zajímavé, obsah filmu je však slabší. Z filmů si nejvíce pamatuji scény jako likvidace shaolinského kláštera, přechod mnicha přes ten úzký most a následný souboj na něm, způsob, jakým verboval své budoucí studenty ( hlavně jak při bojovém umění naučil kováře zacházet s kladivem ) a samozřejmě nesmím zapomenout na toho padoušského bílovlasého staříka. Pokud jde o český dabing, platí to, co jsem napsal o 36 komnatě shaolinu.

Zelené barety (1968)

Při čtení zdejších komentářů mám pocit, že se všichni zastávají komoušů, a že vlastně komouši ani vlastně tak zlí nejsou. Což mě tedy děsí. Ale možná svá slova myslíte jinak a já to jen nepochopil. Ale k filmu. Není ani dobrý, ani špatný. Prostě takový průměr. Na můj vkus příliš dlouhý. Od chvíle, kdy chtěli Američané vyhodit do vzduchu ten most ( zhruba dvacet minut před koncem filmu ) jsem se už docela nudil a těšil jsem se na závěrečné titulky. Nejvíc mě asi zarmoutila ( na lepší slovo si momentálně nemohu vzpomenout ) smrt jednoho z hlavních hrdinů, kterému jsem fandil nejvíc. Mám na mysli toho, co se nejvíc spřátelil s tím vietnamským klučíkem. Ale co chci na tomto filmu hlavně vyzvednout, je podle mě vynikající český dabing ( Bohumil Švarc, Petr Svoboda, Ilja Prachař, Radan Rusev, Ivan Richter ). Když si vezmeme, že film vyšel na vhs hned začátkem roku 1992, kdy vlastně nastal ten pravý video boom, velmi slušná práce. Ale jedna věc mě přece jen u dabingu naštvala. A to, že herce Jima Huttona, kterého daboval Petr Svoboda, v jednom úseku daboval někdo jiný. To nechápu proč. Ale jinak před tímto českým dabingem fakt smekám. Na svou dobu prvotřídní český dabing. I když bych si tento film asi na dvd nekoupil, překvapuje mě, že se zatím nenašel nikdo, kdo by o autorská práva projevil zájem.

Černý Tulipán (1964)

Narozdíl ode mne se mým rodičům tento film líbí. To byl také důvod, proč jsme si ho kdysi natočili na video. Když jsem tento film viděl poprvé nijak zvlášť mě nezaujal. Asi před čtrnácti dny jsem si ho po delší době pustil znovu na videu a z odstupem času musím přiznat, chvílemi jsem filmu chtěl dát tři hvězdičky. Ale pořád váhám a zatím své původní hodnocení měnit nechci. Abych pravdu pověděl, herce jako jsou Delon nebo Belmondo jsem měl vždycky rád spíše v drsných kriminálkách a gangsterkách. V těchto historických filmech jako Černý tulipán nebo Manželé z roku 2. jsem je nikdy nemusel. Spíš mě takové filmy v jejich podání vždycky nudili. Prostě kriminálky a gangsterky jim sednou přímo na tělo. Co se českého dabingu týče, Delona zde docela dobře nadaboval Ladislav Lakomý. Kvůli svým rodičům doufám, že film někdy vyjde na dvd, byl by to pro ně hezký dárek.

Osmiúhelník (1980)

V hlavní a vedlejší roli tohoto filmu dva mojí oblíbení herci - Chuck Norris a Richard Norton. Jeden z prvních filmů, které jsem si kdysi natočil na video. Tento film byl jeden z prvních, který u nás vyšel po revoluci na videokazetách. Konkrétně u Filmexportu na konci roku 1991. Po obsahové stránce se mi film líbí, hlavně souboj Chucka Norrise s tím maskovaným ninjou na konci filmu. Souboje dobře propracované, herecké obsazení co se tohoto žánru týče, také skvělé. Pro Geralda Okamuru to byl debut. Skvělý byl i westernový veterán Lee Van Cleef v roli " mafiána" Mc Carna. Akorát konečný souboj Chucka Norrise s Tadashi Yamashitou mohl být delší. Co se týče českého dabingu, je slyšet původní originální zvuk a do toho mluví čeští dabéři. K Chuckovi byl velmi dobře přiřazen Pavel Soukup, který se k němu hodí. Z dalších českých dabérů se na filmu podílel např. Petr Oliva ( dabuje skvěle Arta Hindla ). Co se týče ostatních komentářů, nesouhlasím se Sniperem 18, který tvrdí, že je to snad nejhorší akční film Chucka Norrise. Samozřejmě má právo na svůj názor a to respektuji, ale nesouhlasím s ním. A potom nesouhlasím s Flipnicem. Ten sice připouští, že film není až tak špatně natočený, ale stejně mu dal jen hvězdičku. Čímž se mi potvrzuje, že filmy s herci jako je v tomto případě Chuck Norris jsou hodnoceni špatně jenom kvůli tomu, že v tom hraje právě Chuck Norris. Což se mi osobně vůbec nelíbí.

36. komnata Shaolinu (1978)

Jeden z prvních filmů, kterým zahájila společnost INTERSONIC svoji videodistribuční činnost v České ( tehdy ještě Československé ) republice. V té době se filmy ještě nedabovaly tak jako teď ( je slyšet německý zvuk ), ale abych pravdu pověděl, tehdy mi to nevadilo a když se na ten film podívám na své vhsce dnes, tak mi to také nevadí. Nostalgicky si aspoň zavzpomínám. Kromě 36 komnat shaolinu jsem viděl dále jen Mistra Shaolinu, Giganta Shaolinu a Americký Shaolin ( i když to je spíš taková americká náhražka ). Ale i to stačilo k tomu, abych si žánr shaolinských kungfu filmů zamiloval. A abych byl upřímný, zajímám se o všechno, co je se Shaolinem spojené. Na dvd jsem zatím neměl možnost film vidět, takže nový český dabing, ani bonusové materiály ( jestli tam nějaké jsou ) nemohu zatím hodnotit. Ale jsem rád, že INTERSONIC tento film vydal na dvd. Je to pochopitelně shaolinská kungfu klasika a navíc INTERSONIC ( což mě mrzí ), moc svých starších filmů na dvd neuvádí.