• Fantasy

Hodinářův učeň (2019) odpad!

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale větší stupiditu jsem ještě neviděl. Naprosto trapné herecké výkony. Hloupý a zmatený scénář. Příběh nemá žádný spád. Scény se střídají bez hlubšího smyslu. Je mi smutno, že na takové hlouposti se vydávají peníze. Úplně nejtrapnější ze všech tří trapných sudiček je ta zlá. Naprosto trapné jsou i dialogy. Chěl jsem dát alespoň jednu hvězdičku za sympatickou dceru hodináře a roztomilé děťátko úplně na konci. Ale nemůžu. Musel bych se omluvit všem ostatním, kterým jsem nějaké hvězdičky dal. Vůbec nechápu poměrně kladné hodnocení tohoto škváru a urážky kvalitních příběhů a českých pohádek.

Vychováni vlky - Raised by Wolves (2020) (epizoda) odpad!

Je mi to líto, ale nepochopil jsem to. Jsem scifista, knihovnu mám plnou scifi knížek, které čtu již více jak 40 let. Desítky a stovky skvělých námětů a oni natočí takovou volovinu. Opravdu jsem od věhlasného režizéra čekal víc. Nevím, možná mi vadí trapné oblečky androidů i nepochopitelné a hlavně nevysvětlené schopnosti, tmavé scény, stupidní rozhovory, Hloupí lidé. Rozdělení na 2 skupiny, věřící a ateisté? Kdo to proboha vymýšlí. Žádný děj. Nechápu, kdo to financuje a proč, co tím sleduje. Pokud je za tím jen to co cítím, tak fuj, pryč od toho. Mám na mysli genderovou vyváženost pohlaví, rasy a náboženství. Vypadá to tak. Je mi z toho smutno. Hodnotím podle prvních 3 dílů, které jsem z povinnosti shlédnul celé. Pokud po sledování dalších dílů změním názor, omlouvám se dopředu.

Vesničko má středisková (1985)

Naprosto skvělá komedie, skvělý scénář i herecké výkony. Včera jsem večer procházel všechny kabelové programy, HBO-GO a Netflix, který si platím a zkoušel jsem si večer zpříjemnit z aktuální nabídky. Ať jsem pustil co jsem pustil, bylo buď přiblblé, nebo tmavě někoukatelné nebo neskutečně akční. Nakonec jsem si pustil ze záznamu Vesničku a celou ji zkoukl už ani nevím po kolikáté. Je to prostě balzám na duši, ze života. Kdyby to šlo, dám hodnocení 10 hvězdiček, protože tento film si to zaslouží. Dokonce jsem objevoval další a další detaily, kterých jsem si dříve nevšiml. Spousta hlášek z filmu zlidověla a používají se v běžném životě. Dnes už takové filmy bohužel nevznikají a asi už nevzniknou. Do všeho se motá politika a já nevím co ještě.

Smrtelné stroje (2018)

Četl jsem všechny 3 díly, které u nás česky vyšly. Moc se mi líbily a tak jsem byl nadšený, když jsem se dozvěděl, že bude natočen film. Ukázky vypadaly nadějně, bohužel, jak už to bývá, není dobré moc očekávat od filmového zpracování po přečtení knihy. Autor je výborný vypravěč a právě příběh je to, co dělá z tohoto námětu skvělou věc. A ten bohužel ve filmu chybí. Je to zpatlané všechno dohromady a neznalý divák se v tom musí špatně orientovat. Myslím si, že obsahem filmu jsou všechny 4 knihy série. Proto ani není možné, aby na tak krátkém úseku divák pochopil, proč postavy jednají tak jak jednají, proč se nenávidí apod., Škoda. Vizuelně působivé a podle mého názoru i velmi dobře zpracované. Ale jak říkám, příběh se vytratil. Přitom potenciál vykresleného světa po jaderné apokalypse skrýval možnost rozpracovat do seriálu. Pátrání po ztracených artefaktech a pohřbené civilizaci a boje o zdroje nabízí mnoho námětů. S ohledem na moje fandovství k podařenému dílku autora (určitě stojí za to si přečíst) dávám 4 hvězdy.

Válka světů (2019) (seriál)

Konečně. To bylo první, co mě napadlo, když jsem zaregistroval informaci o tom, že bude tento skvost světové vědecko-fantastické literatury znovu natočen a to v dobových reáliích. Film z roku 2005 s Tomem Cruisem nebyl špatný, ale měl zásadní chybu. Byl natočen v budoucnosti, Marťané nepřiletěli z Marsu, ale lezli ze země. Podle ukázek, které kolují na webu je vidět snaha přiblížit se původní knižní předloze co do doby, kdy se příběh odehrává. Vědeckofantastický román Herberta George Wellse je z roku 1898 a proto se mi líbí, že alespoň v tomto ohledu se filmaři drží předlohy. Všechno ostatní je ale opět přizpůsobeno zřejmě požadavkům moderní doby. Opravdu nechápu, proč nelze natočit uvěřitelný film o době minulé. Knihu jsem četl v češtině, v angličtině i franzouzském jazyce. Vždy jsem si ale představoval, jak by ve filmovém zpracování bylo možné ukázat vše, co v knize chybí. Zoufalý a marný boj lidí proti vyšší inteligenci a technice. Ta gradace zmaru pyšné lidské rasy, to je celé motto a smysl. Na zemi přistanou Marťané ve válcích, které se zaboží do země. Válec se uačne otvírat odšroubováním víka, které nakonec po otevření odpadne a ven se začne soukat obyvatel jiného světa. Vypadá při tom bídně, dusí se naší atmosférou a zemskou přitažlivostí. Ale má vyspělou techniku, která je v době příběhu na daleko vyšší úrovni. Střet je nevyhnutelný, protože Marťané nemají v úmyslu jednat. Mají jediný cíl, zachránit svou rasu před vyhubením. To přeci samo o sobě je velmi silné téma. Nechápu, proč se do seriálu opět dostávají nesmyslné a nezajímavé lidské příběhy a vlastní podstata je pryč. Proč autoři v dnešní době, kdy není problém trikově natočit cokoli nevyužívají potenciál k vytvoření uvěřitelné reality. Byť na přelomu 19. a 20. století, ale o to přeci má jít. Proč přistávací modul není válec, ale koule. Proč neukáží vylézajícího Marťana? Proč smrtící tepelný paprsek vysílá černá koule, a ne uvěřitelná zbraň. Proč jsou boje s armádou jen naznačeny a ne ukázány. Nízký rozpočet?. Je to prostě paskvil, a podle mého názoru vyhozené peníze a věřím, že můj názor se potvrdí v hodnocení, sledovanosti a ziskovosti projektu. 2 hvězdičky dávám opravdu jen za dobové reálie.