• Rodinný

Křížová trojka (1948)

Poprvé jsem to viděl jako jedenáctiletý nějaký pátek večer na ČT1 na podzim 1996, když mi bylo 11. Tehdy jsem v tom ještě jako dítě nedokázal vidět tu ideologii a líbilo se mi to. Pak jsem to viděl znovu asi po dvaceti letech a pocity byly celkem dost odlišné. Ale dám tomu tři hvězdičky za tu dětskou nostalgii a ten krásný zámek Červená Lhota. Tam bych chtěl někdy přespat, bráchovi se to povedlo.

Pštrosí večierok (1969) (TV film)

"No ja nemožem za to, že polárny kruh nie je pri Šamoríně." Tahle věta mi v různých verzích zůstala v paměti.  Smutný film o člověku, který se sice ve filmu neobjeví, ale celý je o něm a o tom, jak se dokázal obětovat pro své studenty, ale z nich nikdo pro něj.

Hry bez hranic (1965) (pořad)

Jo to bylo tehdá ... když jsme byli malí či mladí a krásní, nebyla v tom žádná europropaganda a vítězili naši. Každý pátek ve 20:00 přilepení u televize a vzpomínám, jak brácha, který začal v roce 1995 studovat v Brně na střední, říkal tehdy na začátku září před tím finálovým dílem, že se v Brně povídá, že vyhráli. A co byste řekli? Vyhráli! To bylo radosti a pak to najednou skončilo ... PS: Co se týče toho výčtu zemí, tak tam jednou byli i Tunisani, místo Anglie býval Wales a účastno někdy bylo tuším i Španělsko.

Klub osamělých srdcí (2009) (TV film)

Byla to neskutečná hovadina, ale dal jsem tomu tři hvězdy kvůli sentimentální vzpomínce: "hrál" jsem v tom coby mánička křoví (když Kainarová před autobusem nadává fízlovi do gestapáků, tak "vyděšený" stojím za nimi). Točilo se to jedné říjnové noci roku 2009, dokonce tehdy i lehce spadl nějaký sníh, několik hodin jsem někde na okraji Prahy seděli v hospodě a čekali na scénu, kdy nás snbáci naháněli, přičemž někteří z nás u toho spali, a v komparzu byl i Jakub Zdeněk (Harry ze Zdivočelé země), jenž v té hospodě po nás somroval pivo. Od té doby o něm nemám valného mínění.

Admirál Canaris: Život pro Německo (1954)

Němci si potřebovali pár let po válce vytvářet hrdiny i z těch lidí, co si s Hitlerem zadali. Takový je přesně i film o Canarisovi, kde hlavní roli ztvárnil Hitlerem částečně protěžovaný herec: řemeslně dobře zvládnutý, ale opravdová fakta raději nezkoumejte.

Zpívánky (1984) (pořad) odpad!

Jak já to strašně nenáviděl a těšil se až to skončí ...

Hogo fogo Homolka (1970)

Nejlepší díl z Homolkovic trilogie. Kouzlo filmu tkví v konfrontaci pražského městského nového světa Homolků a odcházejícího jihočeského vesnického starého světa prarodičů, kdy má člověk tendenci nostalgicky "fandit" pradědovi, jenž už neuhlídá ani kozu. Ale běhu času nelze bohužel zabránit.

Anne Boleyn (2021) (seriál) odpad!

Nejlépe to asi zhodnotil jeden pisatel v diskusi na idnesu: "Jediné dobré na tom je, že ji popraví."

Místo nahoře (2004) (seriál)

V době uvedení seriálu v roce 2004 jsem z něj byl nadšený. Když jsem viděl asi po 15 letech na youtube pár dílů znovu, tak bych dal tak maximálně dvě hvězdičky. Ale za tu nostalgickou vzpomínku, hezkou Seidlovou, Klepla a Schmitzerovu hlášku: "Odsaď podsaď, ta flaška je moje" přidávám třetí. Přeci jenom oproti tomu pokračování to šlo.