• Romantický

Toki wo kakeru shoujo (1983)

Áno, je to tínedžerský film s kopou nezmyselných paradoxov čo sa týka sci-fi prvkov, ale pôsobí (podľa mňa) tiež jemne, obsahuje krásne zábery a tie efekty, ktoré sú jedným z hlavných terčov kritiky sú tým, čo ma najviac dostalo v dobrom zmysle slova. Napriek tom, že tento film pôsobí tradičnejšie ako niektoré iné Obayashiho filmy (napr. Hausu, Emotion), zachoval si originalitu. Výhľad z okienka vlaku, kolážová kamera, nasvietené obrysy točiacej sa postavy.... Pre mňa to bol umelecký zážitok a nejaká tá myšlienka by sa tiež dala nájsť. :)

Všechno nebo nic (2017) odpad!

Príšerný a tupý film. Cítim sa dosť hlúpo, že som si ho pozrel, napriek akej takej vedomosti o evitovkách a miestnej tvorbe. Písať pre peniaze sa dá pochopiť, každý musí z niečoho žiť, ale tu to bola asi jediná motivácia. Film nemá ani jednu dobrú stránku. Ak je pomaly v prvej vete slovo slovo orgazmus, tak viem, že to nedopadne dobre. Nemám nič proti vyjadreniu sexuality, ale tu ju vyjadrili tak trápne a komicky až som rozmýšľal, či tie scény myslia vážne. Očividne som nereagoval tak, ako chceli, žiaden romantický nádych nebol. A to by som povedal, že je dosť problém. Postavy boli obyčajné vykonštruované kreatúry, navlečené v katastrofálnych gýčových kostýmoch. Vzťah Lindy s Jakubom sa zomlel ani neviem ako. Charaktery postáv len podľa šablón, samé stereotypy, fakt mi lezie na nervy, že z homosexuálov musia vo filmoch robiť debiloch a šašov. To, že nejakého dáme do filmu žiadnu toleranciu neznamená. Takže trápna plytká debilina s hrozným prejavom hercov. Nedopozeral som to celé, nedalo sa.

Blue (2002)

Celý čas sa to krásne tiahlo a pozeral som ho bez prestávky. Vzťah medzi hrdinkami bol vkusný a pripomínal mi niečo veľmi osobné z môjho života. Spracovanie bolo dokonale elegantné, pokojne tam mohlo byť 5 minút skoro ticho a záber na ovocie a plátno, no nikdy som sa nenudil. Je to taký film pre myseľ aj dušu, v ktorom nechýbajú nádherné zábery. Zachytáva rozdiel medzi plánmi a plynutím v čase, ktorý sa naznačí v dialógu na konci.

Drsné jaro (2001)

Som fanúšikom japonských filmov a tento je jeden z tých najlepších, čo som videl. Ten kontrast medzi drsnými a oveľa jemnejšími scénami je aj s hudbou k tomu úplne nadupaný. Všetky zábery do jedného kompozične super. Navyše teraz deň neprežijem bez Thee Michelle Gun Elephant. Niektorí kritizujú dĺžku filmu, ale mne v tomto prípade vyhovovala. Celý som ho videl štyri krát a vždy som zachytil niečo nové, čo má svoju hĺbku, aj keď sa to môže javiť dosť nenápadne.