• Western

Plán 9 (1959)

K Tureckým Hvězdným válkám jsem napsal, že kdo je viděl může říct, že viděl všechno. Pokud ale chcete říct, že jste viděli fakt úplně všechno, musíte se podívat taky na Plán 9 z vesmíru.

Obří spár (1957)

Ze všech sci-fi z padesátých let, které jsem viděl je tohle to nejzábavnější. Ty efekty jsou opravdu k smíchu, i v době svého vzniku se tomu diváci smáli. Kdyby triky dělal Ray Harryhausen, určitě by to dopadlo líp. Vidím to tak na dvě hvězdy, ale když to byla taková legrace, tak ještě jednu přidám.

Old Shatterhand (1964)

Tenhle díl se od ostatních tak trochu liší. Hraje tu jiná hudba a taky je ve filmu víc násilí. V dětství na mě hodně zapůsobila vražda malého Toma a útok na vojenskou pevnost, který teď ale vnímám jako nejlepší akční scénu ze všech mayovek. Navíc tu jsou i super záporáci, bandita Dixon a padouch ve vojenské uniformě kapitán Bradley.

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Moje nejoblíbenější mayovka. Dobrodružný příběh o cestě za pokladem, zlí bandité, krásná Plitvická jezera, spousta nezapomenutelných scén (útok na farmu, souboj Old Shatterhanda s Velkým vlkem, lov motýlů,...). I přes to, že už tenhle kultovní western znám nazpaměť, rád se k němu vracím.

Vinnetou (1963)

Vinnetou a Old Shatterhand jsou hrdinové mého dětství, jejichž nejlepší filmy nikdy neztratí své kouzlo. Když se ozve ta legendární hudba v kombinaci s krásnou krajinou, vrátím se do dětských let, kdy jsem se na jejich dobrodružství vždycky díval, když je dávali v televizi. Dále musím film pochválit za výborný příběh, záporáka, přestřelky, a samozřejmě za dabing, který je opravdu skvělý.

Generál Custer (1967)

Při sledování tohohle filmu jsem si uvědomil, že vinnetouovky jsou jenom pohádky a že realita vypadala úplně jinak. Indiánům se sice podařilo vyhrát bitvu u Little Big Hornu, ale válku ne. Co se týče závěru, smrt generála Custera vypadala podle mě jinak, než ve filmu. Já si myslím, že ho prostě trefil šíp nebo kulka od náhodného indiána.

Tarantule (1955)

Přestože je to už starý film, některé scény dokážou vyděsit i teď, hlavně proto, že tu není žádná stop-motion animace, ale skutečný pavouk. A Clint Eastwood byl už ve svých hereckých začátcích hrdina, který zachránil město před obří tarantulí.

Bílý bizon (1977)

Neobvyklý western, taková směs dobrodružství, fantasy a hororu. Připomínalo mi to Bílou velrybu, ale místo kapitána Achaba je tu Bill Hickok a místo Moby Dicka bílý bizon. Efekty mohly být lepší, ale řev bizona působí dost děsivě. Lepší 3*.

Divoká banda (1969)

Za ty přestřelky a hlavně za závěrečnou bitvu prostě musím dát pět hvězd. Takový masakr, kde všude sviští kulky a teče krev, se ve westernech jen tak nevidí.

Planeta opic (1968)

Musím říct, že maskéři se na opicích opravdu vyřádili, snad v žádném jiném filmu jsem neviděl tak skvělé masky. A ten závěr na mě fakt zapůsobil. Jak bych asi reagoval, kdybych stál na pláži před Sochou Svobody, která je zabořená v písku. Nejspíš úplně stejně jako Charlton Heston.