Dlouhý, Široký a Bystrozraký (1971)

Velice pěkný film s poloplastickými loutkami Karla Franty vzniklými za spolupráce Emila Hauptmanna. Sekovi se přesnou animací podařilo rozehrát klasický pohádkový příběh přístupnou a nenudící formou i pro současného dětského diváka.

Skok do tmy (1964)

Vynikající film, který velice dobře vystihl různé charaktery českého obyvatelstva protektorátu. Film byl inspirován skutečnými osudy parašutisty a komunistického funkcionáře Rudolfa Vetišky, jehož stejnojmenné vzpomínky vyšly o několik let později, než byl dokončen samotný film.

Za filmovým dobrodružstvím (1968) (TV film)

Film, který vykradl snímek Kouzelný svět Karla Zemana. Zeman hovoří s Věrou Kunderovou o svých začátcích. Nenápaditý a nudný televizní film.

Hermína Týrlová (2017)

Bohužel se jedná o velice slabý dokument, který se pohyboval v zajetých kolejích vyprávění samotné paní Týrlové. Neskonalá nuda, která v pohledu na její osobnost nepřinesla žádný nový názor. Místo toho, aby autoři třeba zpovídali její spolupracovníky, což doposud nikdo neudělal, tak vytěžili daleko lepší dokumenty od Hany Pinkavové a Josefa Pinkavy, které doplnili o pár soukromých záběrů a fotografií. Je smutné, že takové osobnosti je věnován tak amatérsky udělaný dokument, který v podstatě jen popíše výběrově její tvorbu. Chybí mu zhodnocení, popsání smyslu její tvorby, jejího charakteru a osobnosti. Viditelně scénáristicky a dramaturgicky nedotažené a nesevřené dílo. Je otázkou etickou a profesionální, nakolik mohou nynější autoři vyčerpat díla jiných autorů. Domnívám se, že v tomto případě tak učinili přespříliš. Ještě, že jsou k dispozici dokumenty z doby jejího života, protože toto lze předvádět jedině na festivalu studentských filmů po půlnoci.

Na kometě (1970)

Vynikající scénář, který poškodily dodatečné střihové úpravy. Bohužel, kdyby nepřišel Ludvík Toman, bylo by to o mnoho lepší.

Narozeniny režiséra Z. K. (1987)

Schematický blábol o boji komunistických filmařů se zastánci soukromého filmového podnikání z národně socialistické strany, který vyřeší 25. únor 1948. Politický příběh rámovaný vztahy asistentů a jejich lásek s autobiografickými prvky působí strnule a nudně. Nezmiňuje se, že zestátnění filmu chtěli nejenom komunisté, ale i další umělci a příslušníci jiných stran, aby se zajistila soběstačnost kinematografie.

Masaryk (2016)

Nudný, roztříštěný paskvil, který deformuje historickou skutečnost. Absence odborných konzultací je zřejmá. Československo v roce 1938 velvyslance nemělo. Beneš ani vláda nesídlili v Rudolfinu. Beneš na podzim 1938 nepromlouval k lidem z balkonu Rudolfina, kde se tehdy nic zásadního v tehdejší krizi neprojednávalo. Henlein neuměl česky, stejně jako Masaryk neuměl francouzsky. Henlein svému kamarádovi z hnutí vyká, což je nesmysl, neboť si všichni tykali. Tzv. kauza objednaného ultimata je naprostý nonsens, který již byl vědeckými kapacitami zcela vyvrácen. Film špiní jen Beneše a viní ho zcela za Mnichov. Další souvislosti jako postoj politických stran a vlády je zcela ignorován, ČSR nebyl totalitní stát, aby o všem rozhodoval prezident. Mezinárodní rozměr mnichovských událostí je upozaďován. Role Masaryka v zářijové krizi je zcela přeceněná. Vzájemné napětí mezi Benešem a Masarykem je absurdní. Na závěr jsme se dozvěděli, že Masaryk byl v poválečné vládě ministrem zahraničí. Každé malé dítě ví, že jím byl již od roku 1940. Jenže to by se musel přiznat lepší vztah k Benešovi a jejich vzájemná spolupráce v exilu a to se tvůrcům evidentně nechtělo. Jediné pozitivum lze spatřovat ve skutečnosti, že film alespoň ukazuje težký boj Masaryka s duševní nemocí. To byla věc, o níž se veřejně dosud příliš nemluvilo. Suma sumárum jedná se o film zcela průměrný, který svojí prací s fakty zcela směřuje k manipulaci a zkreslování čs. historie.

Drsná Planina (1979)

"Z takovýhle chalupy nás v osmatřicátým vyhnali, já jsem v tomhle kraji vlastně doma."

Excentrici (2015)

Plochý scénář, který nezachrání ani občasné vtipy. Provedení a herecké výkony jsou na slušné úrovni.

Tik tak (1974)

Žák Hermíny Týrlové si v posledním filmu, který natočil ve studiu své učitelky, vybral k animaci opět nevšední materiál - hodinky, hodinářské stroje. Oživení tohoto materiálu provedl vkusně a účelně. Jak bývá zvykem, je velice obtížné k tomuto druhu animovaných filmů s předměty denní potřeby vymýšlet příběh a to se bohužel projevilo i v tomto jinak roztomilém uměleckém díle.