• Krátkometrážní

Runaways - Tsunami (2018) (epizoda)

Zatím bez debat ta nejhorší epizoda a to z jednoduchého důvodu: všechny postavy se zde chovají totálně dementně a na přesdržku :D Ale začal bych u hlavního příběhu, který je celkem fajn. Dějová linka s umírajícím Viktorem Steinem je dobrá, i když mě trošku vytáčí, jak některé postavy naprosto ignorují jeho cholerickou osobnost, která není úplně oukej (doslova jsou schopni, hlavně Janet a Chase, v jednu chvíli tvrdit, jak je chtěl zabít a jak je to násilník, a o minutu později říkají, jak mu dají další šanci a že za to vlastně nemůže). Co mě ale prostě hrozně štve je to, jak špatně jsou napsané některé dialogy, scénář a jak se některé postavy chovají otravně. Nejhorší momenty této epizody jsou asi scéna, kdy Jonah řekne, že musí obětovat Janet, přičemž zbytek PRIDE se začne hádat a vymýšlet si výmluvy, proč je její oběť vlastně správný krok, a dále finální moment epizody, kdy Alex odmítne přerušit jejich plán s vypuštěním videa, a Chase, místo toho, aby si s ním třeba promluvil, pořádně mu vysvětlil situaci, že je to jejich jediná možnost, jak zachránit svýho tátu, tak se do Alexe okamžitě pustí, zmlátí ho a rozbije mu notebook :D Tohle pitomé, nelogické a otravné chování postav je to nejhorší na celém seriálu (společně s občasnou kvalitou scénáře) a na této epizodě je to nejvíce znát. Další věc, co mi vadí, je prvek, který nevyužívají pouze Runaways, dělá to více filmů a seriálů, a mě to začíná čím dál tím víc štvát, je to, že seriál načrtne nějaký důležitý moment a připraví půdu pro nějaký extrémně důležitý dialog, ale místo toho, abychom ten dialog opravdu slyšeli, je střih na úplně jinou scénu, a když se vrátíme k té původní scéně, už je po tom dialogu a jenom se řeší jeho následky. Abych to přiblížil, z této epizody jsem si napsal hned 3 příklady: moment, kdy Jonah řekne, že Janet se musí obětovat. Člověk by čekal, že uvidíme reakci Janet nebo zbytku PRIDEu na tuto větu, ale ne, seriál radši střihne na nějaký jiný moment, a když se k této lince vrátíme, skupina už se hádá a my žádnou prvotní reakci neviděli. Dále scéna hned na začátku, kdy Alex řekne Nico, že to byla její máma, kdo hackla tehdy notebook Amy, a opět, místo nějaké reakce, dostáváme střih. A v neposlední řadě, Karolina zde řekne svému otci o PRIDE a o hrůzách, co provádí, a zas a znova, místo jeho reakce, nějakého zděšení, nějakých třeba pochyb nad tím, co jeho dcera říká, ne, nic takového, prostě střih na jinou scénu a následně už vidíme Karolinu u sebe doma a my si máme následky toho dialogu asi domyslet. Já vím, proč to tvůrci dělají: aby nemuseli složitě vymýšlet dialogy a scény pro tyto poměrně závažné momenty, ale je to extrémně otravné a po nějakém čase hrozně unavující. Snad aspoň na to finále se seriál zlepší... Hodnocení: 50%

Runaways - Refraction (2017) (epizoda)

Po několika hodně fajn epizodách dostáváme bohužel takový filler díl, který je vlastně celkem dost o ničem a až na finálních pár momentů je poměrně zbytečný. Pokud bych měl říci nějaká negativa, která se třeba i v předchozích dílech tolik nevyskytovaly, musím začít tou mini-linkou s Victorem Steinem a jeho televizí, která vidí do budoucnosti - což je extrémně podivná, hrozně krátká a zbytečná dějová linka, která netuším, jestli má teasovat něco do budoucna, ale i když vidím, že tvůrci se zde pokoušeli o jakýsi foreshadowing s finálním attackem Victora, je to prostě divný. Taky mě už tak trochu začíná unavovat, jak se v tomto seriále jednou za čas spawne nějaký random-ass vynález (třeba v tomto díle léčivé rukavice) a vůbec nikomu nepřijde existence tohoto předmětu divná (třeba zde Frankovi, který to ani na chvíli nezpochybňuje :D). Dále musím říct, že Molly je v téhle epizodě v podstatě jen naprosto nesnesitelný spratek, který se neustále uráží, a díky tomu na mě vůbec nefungovala ta finální „dojemná“ scéna. Taky chci zmínit prostředí školy, které je v tomto díle docela prominentní, a já jsem jenom zklamán, že škola nemá v samotném seriálu více prostoru. Kdyby Runaways byli prostě jenom obyčejní teenageři, co musí řešit tadytu podivnou supehrdinskou část, ale zároveň musí chodit do školy a mají jiné povinnosti, celý seriál by byl mnohem zajímavější. Jenomže tvůrci na celou školu úplně zapomněli a toto je v podstatě druhá epizoda, kde má škola jako prostředí nějakou důležitost :D Na závěr, jsem jediný, komu přišlo, že Nico zde má naprosto odporný kostým? :D Pokud bych měl říct nějaké pozitivum na konec, postava Dale Yorkese a jeho herecký představitel jsou naprostí frajeři a je to asi moje nejoblíbenější postava z dospěláků :D Hodnocení: 59%

Runaways - Metamorphosis (2017) (epizoda)

No dobrá. Pokud bude seriál pokračovat v podobné kvalitě, tak s tím nemám vůbec problém, jelikož tohle už je vlastně dost fajn. Děj točící se kolem galavečeru je hodně fajn, postavy zde mají co dělat (teda, někteří :D) a působí to, že se konečně někam dostáváme a někam se to posouvá. Jsou zde opravdu fajn momenty, třeba proslov taťky Steina, který mi mimochodem přijde asi nejzajímavější z celé rodičovské sebranky, hlavně díky charismatu herce. Bohužel zde jsou stále ty trapné momenty, které jo, v teenagerském seriálu asi musí být, ale mně prostě rvou nervy :D Jakékoliv romantické linky jsou hrozně podivné, až trapně napsané i zahrané (výjimka je moment mezi Chasem a Karolinou na střeše, který mi vlastně přišel celkem fajn) a anglické slovíčko awkward asi nejlépe vystihuje hrozně moc dialogů. Každopádně, cameo Stana Leeho potěšilo, i když jsem možná čekal trošku víc (stále nejlepší seriálové cameo Stana Leeho je v Agentech S.H.I.E.L.D.u), jakožto typický Čech, který se nemůže nabažit jakýchkoliv zmínek o naší zemi, jsem si užil i zmínění Franze Kafky a running joke se Star Wars automatem byl taky celkem vtipný :D Hodnocení: 65%

Runaways - Kingdom (2017) (epizoda)

Pátý díl je vlastně takovou hrozně pěknou ukázkou toho, co je na Runaways dobře a co špatně. Zaprvé musím ocenit to, že se konečně rozjíždí děj a není to jen takové bádání a bloudění kolem, jako byly předchozí 4 epizody. Celá podlinka se záporákem Dariem je poměrně fajn, hlavně díky tomu, že Darius má jednoduché, ale celkem chápavé motivace. Hlavní šestka má skvělou dynamiku, což se zde, když jsou konečně v akci, začíná ukazovat a ta scéna, kdy začnou využívat své schopnosti proti Dariovi, ač s ní mám jeden velký problém, tak byla celkem dobrá (akorát chudák Alex, který jako jediný vůbec nic nemá :D někdo má superschopnosti, někdo dinosaura, někdo cool rukavice, jenom Alex nemá nic :D). Též se nám konečně představuje hlavní záporák celé série, pan doktor Doom, a konečně říkám proto, že mi přijde kapánek vtipné, že hlavního padoucha představují až v půlce série. Ale zatím působí dost solidně, to určitě. K negativům stopro musím přiřadit ten scénář, a ano, já vím, že je to seriál určený převážně pro teenagery, že to nemůže mít žádný extra propracovaný scénář, ale občas je to fakt hloupý (mimochodem, k tomu statementu, že to je pro teenagery - na to, že já osobně vidím jako hlavní cílovku lidi kolem 15 let, občas tu jsou scény, které se do takového seriálu moc nehodí - např. téma znásilnění, občasné sexuální scény, atd. - takže pro koho je vlastně seriál určen, to mi zůstává záhadou). Také, seriál není moc dobře natočen a režie a kamera jsou občas trochu podivný, až špatný - viz ta scéna, kdy se všichni postaví proti Dariovi, je fakt špatně sestříhaná a natočená :D A na závěr, soundtrack, konkrétně ta main theme, je po čase extrémně otravná a mně trhá nervy pokaždé, když hraje :D Jinak jsem ale vlastně dost spokojen a doufám, že tato epizoda značí, že si seriál konečně našel svoji cestu. Hodnocení: 62%

Runaways - Fifteen (2017) (epizoda)

Vlastně hodně fajn díl, zatím mě bavil asi nejvíce (i více než pilot, kterému jsem dal o hvězdičku vyšší hodnocení), ale na ty čtyři hvězdy to pro mě stále není, jelikož já tak trochu postrádám jakýkoliv děj :D Seriál se sice snaží mít nějakou záhadu a působit, že ji postavy postupně objevují, zatím ale vlastně vůbec nic nezjistili, děj se vůbec nikam neposunul a my jenom sledujeme ty postavy, jak se tak nějak plácají na místě. Má to své lepší chvilky (momentka mezi Chasem a Karolinou, setkání s dinosaurem), má to své slabší chvilky (když borci nahlas uvažují nad tím, jak unést bezdomovce, doslova půl metru vedle toho bezdomovce :D a je úplně jedno, že spí - přece nebudu mluvit o únosu hned vedle toho, koho chci unést :D), ale nejsem zatím úplně šťastný z toho, že se to vlastně nikam neposouvá. Máme položených spoustu otázek, na které nejen, že nedostáváme odpovědi (zatím), ale ani nedostáváme nové otázky - prostě děj tak nějak stojí na místě. Každopádně, cením alespoň odkaz na Doctora Who :D Hodnocení: 60%

Runaways - Destiny (2017) (epizoda)

Ani třetí díl není úplně špatný, hlavně díky tomu, že na rozdíl od těch předchozích už neslouží jen k vysvětlování a expozici, ale děj už se začíná tak nějak posouvat dopředu, stále je to ale celkem pofiderní :D Již na mě začala trošku doléhat kvalita samotného scénáře a já se stále snažím si říkat, že je to pro teenagery, ale občas to moc nejde :D Milostný trojúhelník mezi Chasem, Karolinou a Gert je hrozně otravná dějová linka, závěrečná scéna mezi Nico a Alexem působí hrozně trapně (spíš jak kdyby ten scénář psal puberťák :D) a obecně jsou v celém díle některé vtipy, které jsou až tragicky špatné. Což je škoda, jelikož jako celek je to pořád hrozně fajn, samotná záhada a její objevování mě poměrně baví a je to stále takový odpočinkový a pohodový seroš. Sice je zde ten CGI dinosaurus, který mi až trochu moc připomněl Lockjawa z Inhumans (který měl ale přece jenom pořád horší digitální efekty), ale jinak také fajn. Hodnocení: 60%

Runaways - Rewind (2017) (epizoda)

Podstatně pomalejší a slabší než pilot, stále ale v rámci mezí dost fajn. Problémem druhé epizody je to, že sledujeme naprosto totožné události jako v dílu prvním, tentokrát ale ne z pohledu dětí, ale z pohledu rodičů, přičemž už teď můžu za sebe říct, že linka rodičů mi připadá mnohem méně záživná než ta dětí. Na druhou stranu ale chápu, že seriál tuhle epizodu prostě musel odvyprávět, jelikož objasňuje celkem dost věcí, to ale nic nemění na tom, že mi prostě přišla poměrně dost utahaná, pomalá a taková nudnější - sice si nejsem jistý, jak to tvůrci měli udělat tak, aby to bylo lepší, ale hej, já nejsem žádný scénárista, to si maj vymyslet oni :D Problém mám i se stopáží, jelikož už teď cítím, že 50 minutové epizody jsou prostě hodně a o 10 minut méně by tempu velmi prospělo. Nebudu moc zmiňovat některé nelogické pasáže (třeba to, že rodiče kompletně zbaští stórku se zkratem elektřiny, nebo třeba fakt, že skoro nikdo z děcek ani na chvilku nerozebírá, co se vlastně stalo - všichni říkají, jak jsou jejich rodiče psychopati, ale nikdo se ani okrajem nezmíní o tom, že jejich rodiče dělali nějaký fakt divný rituál s magickou hůlkou a byli chránění neviditelnou bariérou :D A už vůbec nebudu zmiňovat to, jak Molly ani necekne o tom, že mají ve sklepě fokin dinosaura :D), jelikož je to přece jenom teenagerský seriál pro teenagery a já už jsem se na tuhle pohodovou a odlehčenější notu tak trochu naladil, tudíž mi to ani tak nevadí. Snad se ale děj ještě rozjede, obzvlášť teď, když máme většinu expozice a vysvětlování za sebou. Hodnocení: 58%

Runaways - Reunion (2017) (epizoda)

Tato Hulu young adult část Marvelu je pro mě jedna velká neznámá, tudíž zatímco když jsem rozkoukával ABC televizní seriály jako byly Agenti, Carterová nebo Inhumans, či Defenders ságu od Netflixu, tak jsem věděl naprosto přesně, co od toho čekat, do Runaways jsem vstupoval tak nějak bez jakéhokoliv očekávání a bez nějakých představ. A po tomto vlažném pilotu dávám velmi opatrně 4 hvězdy, jelikož mi to vlastně přišlo hodně fajn. Já osobně moc nemusím seriály, kde jsou teenageři hlavními protagonisty, ale hlavní šestka mi přijde poměrně sympatická (až teda na Nico) a celkově mi přijde hodně dobrý celý koncept toho, že děcka objevují zlá tajemství svých rodičů. Pokud bych měl něco kritizovat, tak to bude asi ta nejvíc klišovitá americká střední škola a zatím naprosto šablonovité postavy (je zde namakaný a vysportovaný šikanátor, nerd hrající videohry, oblíbená holka, divná a odtažitá borka provozující okultismus... :D) a dále to, že celá banda a dynamika mezi nimi vůbec nepůsobí, jako kdyby to byli staří přátelé a člověk si občas říká, jak takový Alex a Chase mohli být sakra vůbec v minulosti kamarádi. Slabší čtyři hvězdy dávám tedy hlavně díky tomu, že vidím jaký extrémní potenciál to má - pokud s tím tvůrci budou dobře pracovat, chemie, dynamika a postupné rozvíjení vztahů mezi hlavní šesticí může být strašně zajímavé a já jsem zvědav, co tvůrci v budoucnu přinesou. Hodnocení: 60%

Jessica Jones (2015) (seriál)

I přes to, že Daredevil je dle mého názoru nejlepší seriál z celé této seriálové Defenders ságy, Jessica Jones je určitě seriálem nejzajímavějším a stojí těsně v patách právě zmíněného Ďábla z Hell's Kitchen. Je to totiž strašně unikátní, jedinečný a pro mě osobně i děsně skvělý seriál, který stoprocentně stojí za vaši pozornost už jenom díky tomu, jak speciální a jedinečné jsou pocity, které u něj budete zažívat. Nebo minimálně u jeho první série. První sérka tohoto seriálu je totiž bez debat ta nejlepší, ta nejzajímavější a pokud už nic jiného, dejte šanci aspoň té. Série druhá a třetí jsou na tom kvalitativně už trošku hůře, hlavně tedy druhá, ale stále nejsou úplně zlé. Podstatnou část této recenze bych nicméně chtěl věnovat právě první řadě, jelikož to je něco opravdu geniálního a skvostného, v závěru velice stručně rozeberu i ty další dvě. Tak, kde tedy začít. Nejspíše jako první musím zmínit hlavní hrdinku, Jessicu Jones, hranou Krysten Ritter. Jelikož už ta je sama o sobě jedinečná. Asi jsem ještě neviděl superhrdinský film nebo seriál s hlavní postavou, která by byla tak negativně znázorněná, jako právě Jess :D Ta je totiž poměrně dost cholerická, většinu času na všechny nadává a křičí, své problémy řeší alkoholem a jednoduše je to člověk s celkem dost velkou řadou charakterových vad a chyb. Jenomže pod tím vším se skrývá někdo, kdo se opravdu snaží konat dobro, zachraňovat lidi a být skutečným hrdinou. A tenhle komplexní charakter je strašně super, navíc je hrozně svěží mít hlavní postavu, která není bezchybná a která má své vlastní chyby a chová se jako člověk, to je prostě hrozně fajn. Zbytek postav je většinou též fajn, mezi mé favority patří hlavně Jessičin soused Malcolm, který má hlavně v první sérce skvělý charakterový oblouk, a dále samozřejmě Jessicy nevlastní sestra Trish (i když ta má své slabší chvilky... ehm.. ehm... druhá série :D). Teď každopádně již k té samotné první sérii. První řada je totiž neskutečně jedinečným seriálem a já si nemyslím, že jsem nikdy viděl něco podobného. Pocity, které jsem prožíval při jejím prvním sledování, ta atmosféra, ten celkový feeling, to je něco tak strašně jedinečného, že se to nedá ani moc dobře popsat. Začal bych tedy u toho, kde to celé začíná. Hlavní záporák, Kilgrave, naprosto bravurně hraný Davidem Tennantem, je totiž jeden z nejlepších záporáků, které jsem kdy v jakémkoliv médiu viděl. Vše pramení z toho, že Kilgrave je taky nadčlověk - jeho schopností je ovládání mysli, v podstatě lidé kolem něj ho musí poslouchat na slovo a on nad nimi má plnou kontrolu. Tohle si zkombinujte s tím, že Kilgrave samotný je poměrně dost psychicky narušený člověk, je to chladný a naprosto apatický muž, který má navíc poměrně dost osobní vztah z minulosti se samotnou Jessicou - nějakou dobu ji totiž v podstatě vlastnil a nutil jí dělat cokoliv, co se mu zamanulo, a máme zde jednoho z nejzajímavějších záporáků vůbec. Kilgrave je neskutečně odporná bytost, která za celou sérii provádí ohromná zvěrstva - v podstatě nutí lidi, aby se sami mučili tím nejhorším způsobem, jaký vás napadne, a seriál se díky eRkovému ratingu vůbec neštítí vám to ukázat. Zde se dostáváme k jednomu z největší kladů první řady, atmosféra. První série je totiž v podstatě detektivní příběh se silnou noirovou atmosférou, kde se Jessica snaží přijít na to, jak takového zvráceného člověka jako je Kilgrave vůbec zastavit. Série má díky tomu naprosto božskou, silnou a nepříjemnou atmosféru, která díky záporákovi perfektně funguje - pokaždé, když se zde lidé jen tak zabíjí, sami se podají nebo dělají jiné nechutnosti, vy prostě v sobě cítíte, že je něco špatně, mrazí vás z toho a je vám nepříjemně. A na téhle odporné atmosféře (v dobrém slova smyslu) první série staví. Lépe to už asi nedokážu popsat, ale pokud vám můžu poradit, vůbec nic si nezjišťujte a prostě zapněte tu první řadu. První série je totiž také plná plot twistů, nejrůznějších zvratů a odhalení, na které celkem dost sází a byla by hrozná škoda se o ně připravit (je to také jeden z důvodů, proč na druhé zhlédnutí je první řada lehce slabší). A tohle je bez debat to nejsilnější na první sérce - fantastický záporák, který je prostě totální psychopat a chladný zvrácený šmejd, kterému jde jen o vlastní potěšení, díky kterému se zde rozehrává skvělý příběh plný manipulace, kontrolování lidí, kontroly vlastní svobodné vůle a beznaděje nad celou situací, a vzniká zde skvělá, tísnivá a brutálně nepříjemná atmosféra. Troufám si říct, že první série není moc pro slabší povahy, jelikož některé mrazivé scény a momenty, co se zde stanou, tak byly silné sousto i pro mě :D První řada Jessicy je jeden z nejunikátnějších projektů, co jsem měl tu čest vidět. Určitě to není bezchybná věc, za negativa můžu zmínit to, že na druhé zhlédnutí, když už člověk zná ty zvraty a ta odhalení, začnete si akorát všímat jistých nelogičností v ději, také je zde extrémně prapodivná vedlejší dějová linka s policistou Simpsonem, která je prostě zvláštní, jinak má ale první sérka božského záporáka, ještě lepší nepříjemnou, mrazivou, krutou a záhadnou atmosféru a skvělý příběh plný tajemství a odhalování. Pokud už nic, aspoň na tuhle první řadu se podívejte. Je to totiž neskutečně silný zážitek, který vás bude nutit o něm přemýšlet ještě týdny po jeho dokoukání. Na první zhlédnutí byla pro mě tato řada opravdu 10/10 záležitost, teď každopádně, když jsem ji viděl tuším třikrát, mé nadšení již lehce upadlo, stále je to ale extrémně božská věc (8/10 :)), která prostě stojí za vaši pozornost. A ještě jednou, David Tennant je prostě skvělý herec, je až neuvěřitelné, jak dokáže ztvárnit sympatické a milé postavy a pak ho vidíme zde, jako psychopatického, slizkého a zvráceného parchanta :D Neskutečnou škodou ovšem zůstává, že v porovnání s geniální první řadou jsou ty zbylé dvě (hlavně ta druhá :D) prostě o několik desítek levelů slabší. A proto jim chci věnovat podstatně menší část textu, jelikož si nemyslím, že stojí až tak za vidění (na rozdíl od té první sérky, tak se na ni už sakra podívejte! :D). Faktem je, že druhá řada strašně moc strádá díky tomu, že všichni měli po sérii první ohromná očekávání. A ona je prostě nenaplnila. Druhá série je mnohem více osobnější, dostáváme zde mnohem více informací o Jessičině minulosti a o tom, jak vlastně získala schopnosti, a ve zkratce se jedná o takový rozvinutý origin story pro Jessicu. To by mohlo být celkem zajímavé, problémem ale je, že příběh je prostě příšerně nezajímavý a nudně zpracovaný. Detektivní zápletka a noir atmosféra šla stranou a druhá série je mnohem více rodinné drama než cokoliv jiného. S tím se váže i záporák, který není vyloženě špatný, má poměrně fajn interakci s Jessicou, vzniká díky tomu docela zajímavé morální rozhodnutí pro Jessicu (které je asi ten nejlepší prvek na celé sérii) a samotné odhalení, kdo to vůbec je, taky ujde, problém ale je, že Kilgrave byl o tolik lepší padouch, že tento působí prostě zvláštně. K tomu je zde ukrutně pomalé tempo, které je fakt strašně táhlé, druhá řada by klidně mohla mít o 6 epizod méně, taky je zde strašná kupa zbytečných postav a dějových linek, které doslova nikoho nezajímají (Trish je zde extrémně otravná a na přesdržku postava, celá linka Jeri je zbytečná a nezajímavá) a ve výsledku je druhá řada strašně nudný a nezáživný paskvil, který zapomenete po týdnu od sledování a nic extra vám nepřinese. Třetí řada sice reputaci trošku spravila, škodí jí hlavně ale to, jakou pachuť má člověk po té druhé sérii. Ve třetí řadě se opět k velení dostává detektivní zápletka a noirová atmosféra, což je strašně super, a jsem rád, že ta detektivní krimi část má opravdu pořádný prostor a je skvěle zpracovaná. Záporákem je zde inteligentní sériový vrah Sallinger, u kterého se tvůrci očividně inspirovali u Dextera, který je dost dobrý, je strašně fajn, že je to někdo, kdo nemá žádné schopnosti, ale je prostě jenom chytrý a svojí inteligenci používá proti Jessice, a jejich vzájemná linka se hrou na kočku a myš, kdy se oba dva snaží přechytračit toho druhého, je strašně fajn. Trish je opět zajímavá postava, její hrdinská linka je fajn a její finální charakterová proměna je dost nečekaná, ale o to zajímavější. Jsou zde fajn postavy (hlavně Erik), trošku pomalejší tempo (první 3-4 díly jsou ukrutně nudné), třetí série má ale konečně od té druhé aspoň nějakou důstojnost a kvalitu, která stojí za zhlédnutí, jenom prostě nemá na tu první. Celkově je Jessica Jones ale strašně super seriál. Její první série je bez debat božská věc s perfektním záporákem, skvělou tísnivou atmosférou, mrazivým příběhem o manipulaci druhých a kontrole nad lidmi, plný beznaděje a napětí, a skvělou noir a nepříjemnou atmosférou. První sérka je něco, co rozhodně doporučuji zkouknout, je to totiž naprosto unikátní a jedinečný zážitek. Akorát se připravte na to, že to extrémně zacloumá s vašimi emocemi a budete potom dost možná totálně zdeptaní :D Druhá série bohužel není ani z poloviny tak dobrá a pokud nejste opravdu extrémní fanoušek postavy Jessicy a charakterů kolem ní, doporučuji se spíš podívat na nějaké shrnutí a pustit si rovnou sérii třetí, která se tak trochu vrátila ke kořenům první série, a i když začíná hrozně pomalu a utahaně, po zhruba třetím díle se to celkem rozjede a je z toho vlastně hrozně fajn detektivka o hledání sériového vraha. Ale ta první řada... tu si fakt pusťte, je to totiž výborný zážitek, který jen tak neuvidíte. Nebo aspoň já jsem nic podobného nikde jinde neviděl :D První řada Jessicy Jones je geniální seriál s výborným padouchem, skvělou tísnivou atmosférou a naprosto bravurním příběhem o tom, jak špatná je manipulace s lidmi a jaká beznaděj může provázet někoho, kdo se proti takovým lidem snaží bojovat. Druhá sérka je podstatně slabší a třetí je čistě jenom fajn, ta první řada je ale něco neskutečně silného, co určitě stojí za zhlédnutí. Hodnocení: 78%

Jessica Jones - Série 3 (2019) (série)

SPOILERS! Se třetí sérií nám neskončila jenom samotná Jessica Jones, ale i celá éra Marvelovských seriálů od Netflixu a taky jedno z nejkvalitnějších období Marvelu vůbec. A je to strašná škoda. Pozitivním faktem alespoň zůstává, že se Defenders loučí na poměrně podařené a příjemné notě. Třetí sérka Jessicy se totiž na rozdíl od neskutečně plytké druhé řady vrací tak trochu zpátky ke kvalitě první série, na kterou to sice stále nemá, na to byla první řada až moc skvělá, v porovnání právě s druhou sérií má ale ta třetí konečně zajímavé aspekty, do popředí se opět dostává detektivní a noirový příběh a hlavně zde dostáváme i dost povedeného záporáka, což všechno té minulé řadě prostě scházelo. Abych nějak začal, na úvod samozřejmě musím zmínit herečku Krysten Ritter a samotný charakter Jessicy, který je naprosto stejný jako v předchozích 2 řadách, ale stále funguje parádně. Na Jessice je prostě hrozně super, že to není tradiční hlavní postava. Jessica není nijak extra sympatická, má tunu charakterových vad, mezi které patří například přehnaná náladovost a choleričnost, ráda utápí své problémy v alkoholu a celkově je to poměrně negativní osoba. A to je strašně super. Je hrozně fajn mít hlavní postavu, která není perfektní, která má své chyby a která se chová jako člověk. Jessica asi navždy bude jeden z nejunikátnějších a nejzajímavějších charakterů celého Marvelu právě tím, jak odlišně a hrozně moc lidsky působí. Jessica je odtažitá, straní se lidí, na všechny křičí a nadává jim, občas ale, během nějaké emocionální scény, vyplyne na povrch proč je vlastně taková a proč se tak chová, což Jessicu jako charakter ještě víc prohlubuje a dělá jí to lidskou. Další postavy jsou většinou též dobré, Malcolm je stále strašně fajn a jedná se o hrozně příjemnou a dobrou postavu, dostáváme zde i novou postavu Erika, který má díky své cynické a satirické povaze skvělou dynamiku s Jessicou a navíc má poměrně dost zajímavou superschopnost. Další postava, o které chci mluvit, tak je Jeri Hogarth, což je první výtka, kterou k třetí sérii mám. Jeri totiž, vlastně naprosto totožně jako ve druhé sérii, zde má svou vlastní osobní linku, která nejenže není moc zajímavá, ona naprosto vůbec nesouvisí se zbytkem série a s tím, co se v ní děje. A zatímco ve druhé sérii se celá linka o tom podvodníkovi s léčivými schopnostmi začala projevovat až na konci, zde má její část s milenkou Kith extrémní množství prostoru od úplného začátku a opravdu to není moc zajímavé. Jeri později sice dostane jakousi mini linku o právním boji proti superhrdinům, ta ale trvá asi 1 a půl epizody a následně je okamžitě ignorována. Navíc, nebudu ani zmiňovat jak extrémně nesympatická Jeri je (doslova zde dožene jednoho týpka k sebevraždě a její výčitky zmizí asi po půl minutě) a celou dobu akorát čekáte, jestli vůbec uvidíte její smrt na ALS (spoiler, neuvidíte :D). Schválně jsem přeskočil druhou nejdůležitější postavu řady, Trish, a to právě kvůli tomu, abych jí mohl zmínit teď. Trish se zde totiž konečně stává opět zajímavou postavou (ne jak ve druhé sérii, kde byla totálně na přesdržku), dostává zde hodně zajímavou a povedeně zpracovanou linku o její vlastní superhrdinské kariéře jakožto Hellcat, která je navíc krásně propletena do té hlavní dějové linky, a extrémně se mi líbí, jak se tvůrci nebáli tuhle postavu změnit k nepoznání. Zatímco na začátku série s Jessicou spolupracují a snaží se dělat nějaké ty správné činy, v závěru dostáváme velkolepý souboj mezi těmito dvěma sestrami a z Trish se zde stává v podstatě hlavní záporák celého seriálu, což je nejen celkem odvážný krok ze strany tvůrců, udělat ze side-kicka, který rozvíjíte 3 série, někoho, koho musí hlavní hrdinka zastavit a porazit, je to ale skvěle provedené a dynamika mezi Jessicou a Trish je, hlavně právě ve finále, naprosto výborná. S finálem obecně mám jediný problém, a to ten, jak uspíšené vlastně je, jinak je to ale naprosto skvělý díl a perfektní způsob, jak ukončit celý seriál. Poslední charakter, který chci zmínit, je samozřejmě hlavní záporák řady, Gregory Sallinger, u kterého můžu jenom říct, že se sice nedokázal vyrovnat Kilgravovi (kdo ale taky dokáže :D), je to ale velice povedený padouch. Zaprvé, je strašně super, že zde dostáváme někoho, kdo nemá vůbec žádné superschopnosti a kdo sází především na svou inteligenci, je strašně osvěžující, že zde máme někoho, s kým Jessica vlastně nemůže vůbec bojovat (protože kdyby mohla, tak by to byl celkem jednostranný souboj :D), zato je pro ní ale Sallinger silnou psychickou hrozbou. Zadruhé, já osobně mám hrozně rád sériové vrahy a celé toto téma, proto mít jako záporáka zvráceného a psychopatického, extrémně inteligentního a chladného sériového vraha, který taktizuje a je vždy 10 kroků před vámi, to je prostě výhra. Sallinger je strašně super, je jak skvěle napsaný, tak skvěle zahraný, díky němu taky dostáváme výborný detektivní příběh, který ještě zmíním později, a díky němu je zde též celá ta hlavní hra na kočku a na myš, jelikož velice krátce po začátku série získá jak Jessica, tak Sallinger, nějaké ne moc příjemné informace na toho druhého a začíná díky tomu velice dobrá inteligentní naháněčka o tom, kdo přechytračí toho druhého. Abych nyní zmínil nějaká další pozitiva a negativa: mezi ty dobré stránky třetí řady určitě patří fakt, že zde dostáváme plnohodnotný detektivní příběh. To je něco, co v druhé sérii prakticky chybělo (a když už to tam bylo, nebylo to moc dobré), a je dobře, že se to vrátilo, jelikož Jessica je přece jenom soukromý detektiv, tudíž jaký jiný žánr by jí měl sedět lépe, než detektivka. A samozřejmě, napsat dobrý detektivní krimi příběh, když máte jako záporáka sériového vraha, to není zas tak těžký a tady se to naštěstí povedlo :D Spolu s tímto se vrací i noirová atmosféra, který sice není ani zdaleka tak silná, jako v první sérce (kde ale byla extrémně napínavá atmosféra hlavně díky Kilgravovi), na rozdíl od druhé řady tu ale aspoň je. Dále chci zmínit odvahu tvůrců v některých momentech, jelikož zde jsou scény, které jsem úplně nečekal :D Již jsem zmínil fakt, že se tvůrci rozhodli z Trish udělat v podstatě záporáka, další takovou volbou je pro mě např. smrt Dorothy, která přišla naprosto odnikud - a teď to myslím v dobrém slova smyslu - byla nečekaná, šokující a překvapivá, zároveň poměrně dost brutální a líbí se mi, že se tvůrci nebáli zabít takovouhle vedlejší postavu, která se budovala tři série, což mnohé jiné Defenders seriály prostě nedělaly. Pokud bych měl říct něco, co se mi zas tolik nelíbilo, tak je to klasicky tempo celé řady (upřímně, jsem alespoň rád, že už teď, když Marvel Netflix seriály skončily, nebudu muset do recenzí tak často psát, že to mělo špatné tempo :D). Nejvíc je to vidět hlavně na prvních třech dílech, tedy vlastně do té doby, než poznáme Sallingera, které jsou extrémně utahané a hrozně zbytečně pomalé. Třetí sérii by poměrně dost prospělo snížení počtu epizod ze 13 na takových 9 nebo 8, což je ale samozřejmě něco, co trápí všechny Defenders seriály. Na závěr chci říct, že třetí série je určitě fajn. Nedosahuje samozřejmě kvalit té první řady, na rozdíl od druhé má ale už co nabídnout. Konkrétně velice fajn postavy (výjimka Jeri :D) v čele se stále skvělou Jessicou a zajímavě zpracovanou linkou Trish alá Hellcat, poměrně dost povedeným detektivním příběhem, kterému naopak kraluje záporák Sallinger. Je to hodně fajn a jsem rád, že Defenders končí na této pozitivní notě. Stejně je to trochu smutné, že celá tahle éra Marvelu končí, 4. řadu Daredevila nebo třeba 3. sérku Punishera bych si s přehledem dal. Uvidíme, jak vlastně tyhle milované postavy dopadnou a co se s nimi stane. Každopádně, prozatím... Sbohem Defenders, budete mi chybět! A doufám, že vás Disney a MCU úplně nepokazí (ehm, ehm) :D Vlastně hrozně fajn zakončení nejen samotné Jessicy, ale i celé jedné éry Marvelu. Velice povedený detektivní příběh se skvělým záporákem, dobré postavy, fajn atmosféra. Stále hodně roztahané, ale jinak celkem dost dobré ukončení seriálu. Hodnocení: 70%