Noc s králem (2006)

Na historickém filmu natočeném podle knihy Ester je nejzajímavější to, včem se odchyluje od své předlohy. Připadá mi to jako laciná židovská propaganda, neboť autoři v něm ve srovnání s knihou Ester vykreslují židy mnohem mírumilovněji. Například se nezmiňují o vyvraždění rodiny onoho popraveného prince, který se navíc nepokoušel královnu uškrtit a byl odvlečen, když ji na kolenou prosil o smilování. Nemluví se tam o tom, že ono "právo se bránit", které měli Židé ve filmu dostat, si vyložili tak, že okamžitě poté vytáhli na své politické odpůrce a vyhladili je... Stranou ponechávám infantilní hrátky se světly Davidovy hvězdy. Herecké výkony dobré.

Tři králové (1998) (seriál) odpad!

Kdyby to byla fikce, bylo by to dobré. Uvážím-li ale, že je to film o významném historickém tématu, o skutečných lidech, kteří by pro nás měli něco znamenat, tak musím hodnotit jako odpad. Film je v nepřesný jak v popisu akcí, tak ve vykreslování postav a já ho proto těžko mohu chápat jinak, než jako značně nevkusné zkreslení a místy až pošpinění památky velkých mužů, kteří si to nezasloužili.

Zázračné přistání (1990) (TV film)

Film podle skutečné události, která 28. dubna 1988 postihla let Aloha Airlines 243. Film je poměrně přesný, licence tvůrců zůstala v přijatelných mezích, což hodnotím pozitivně, takové filmy odkazující ke skutečné události mají být. Možná by nebylo od věci to prohlášení dané na začátek filmu přemístit na konec - alespoň pro ty, co nevědí, o co šlo. Z rozdílů oproti skutečnosti je nejnápadnější přejmenování provozovatele spoje (z Aloha Airlines se staly Paradise Airlines)... Film možná není zázračné dílo, pokud jde o filmařské a herecké řemeslo, jako beletrizovaný dokument ho však vnímám velmi pozitivně. Člověk, který není tolik vysazen na katastrofy (a zejména pak ty, jejichž důsledky se podařilo minimalizovat díky fantastickým výkonům zúčastněných lidí), toto nadšení ovšem sdílet nemusí... A příznivci katastrof zase mohou dát přednost mnohem dokumentárněji podanému zpracování v podání 1. dílu třetí řady seriálu Letecké katastrofy (Hanging By A Thread).

Klára a František (2007) (TV film)

Film se mi moc nelíbí. Není příliš realistický a historicky přesný a navíc manipuluje s františkánským odkazem. Sv. František byl mužem hluboké liturgické úcty a pokud by mu režisér ukázal modernisticky zprzněnou podobu mše, kterou ve filmu můžeme vidět, možná by na něj i vytáhl hůl... :-)

Poslední Mohykán (1992)

Více než důstojné zpracování stejnojmenného románu J. F. Coopera. Kamera skvělá, po hudební stránce jeden z nejlepších filmů, co kdy byl natočen.

Věříme v Boha (2000)

Speciální místečko pro Mameta, Bobby jr. a boj s organizovaným zločinem mne položili... :-) plný počet

Tali-Ihantala 1944 (2007)

Historicky přesné, což už samo o sobě hodně znamená. Možná to chtělo ještě trochu lepší atmosféru, ale přesto to považuji za mimořádně vynikající film. Kolegovi Koly, který vyjádřil znechucení nad vybuchujícími T-34, doporučuji, aby (chce-li se jim vyhnout a zároveň trvá na historicky přesných filmech) přešel na filmy pojednávající o operaci "srpnová bouře" (= vpád SSSR do Mandžunska).

The Silent Scream (1984)

Dokument prof. Nathansona, bývalého potratářského vůdce a interrupčního specialisty, dnes bojovníka proti potratům. Jeho shlédmutí by mělo být povinné pro všechny stoupence potratů. Hodnotit film z hlediska uměleckých měřítek je nesmysl, jako dokumentární film je skvělý. Jinak hodilo by se přidat běžně používaný český název: Němý výkřik.

Ježíš (1979)

Film není ideální, ale svůj účel plní dobře.