Hledání vědy (2013) (seriál)

Toto je velká otázka: "zda je pro vědce lepší volnost a radost z poznání, nebo cílený výzkum motivovaný finančním ziskem." ____Stručně řečeno, je to subjektivní a záleží na osobních prioritách a rodinném finančním zázemí (aby si to člověk mohl dovolit - z kraje kariéry - prezenční doktorand má k rentiérovi daleko). Zná to nejeden výzkumník...radost bohužel nezaplatí všední statky. V naších podmínkách mají úspěšní výzkumníci nadprůměrné platy, ale stále je to zlomek, co se dá vydělat v soukromém sektoru s podobnými schopnostmi za množství nastudované látky a stráveného času v práci. Důležitým faktorem je holt i specializace, známosti, granty, štěstí, atd. Volnost a radost z poznání naplňuje ducha, ale ty odměny jsou za odvedenou práci kolikrát směšné (kor ze začátku kariéry), byť převyšují nebo dosahují průměrné mzdy - pracovat od 8-20:00 na univerzitě a výzkumném ústavu za 20k kč - vyučovat, vést práce, vzdělávat se, opravovat, dělat výzkum, psát články, jezdit na konference, dělat agendu, konzultovat, popř. mít i jinou práci, účastnit se dalších projektů. V našich podmínkách si výzkumem a schopnostmi k tomu příslušející, jachtu zkrátka nekoupíte, pakliže nebudete podnikat. O odměnách doktorandů v našich podmínkách ani nemluvě (v netechnické sféře to bude přirozeně ještě horší). ____ Ale je to radost, kor když na něco přijdete a věci začnou do sebe zapadat. Pracujete se skvělými "hračkami". Stýkáte se s polyhistory. Dozvídáte se stále něco nového. Samozřejmě záleží na lidech, ale pokud máte štěstí a pracujete s vyloženými nadšenci, tak to je vážně radost.

Běloruský sen (2011)

I když se u nás krade, ekonomika moc nefunguje, to, co mají Bělorusové u nás už naštěstí není a doufám, že už nikdy nebude. Klasický obrázek praktik diktatury sovětského typu - pošlapávání základních lidských práv, špatný stav ekonomiky, znehodnocená měna, teror, násilí, zastrašování, které vyúsťuje v absolutní deziluzi a ničí celé generace...a nově také teroristické útoky. A až jednou Lukašenkův režim padne, tak celý národ čeká další boj - raně demokratický.

Nejvyšší nabídka (2013)

Film krásný, mysteriózní, s podmanivou atmosférou, ale od poloviny bylo jasné, jak to skončí. I přes průhlednost závěru nemůžu jinak než za 5.

V Bruggách (2008)

Neotřelý film s osobitou atmosférou.

Legenda 17 (2013)

A pak, že patos v klasickém výroku "to je takové americké", nemůže být v současné době s jednoslovní obměnou přenositelný na východ. Hokejisti = vojáci bojovali jednak na ledě proti soupeřům, ale snad ještě více proti systému, který z nich udělal univerzální vojáky s nadlidskou fyzičkou. To, co při tréninzích zažívali, si nedovede představit 99% současných sportovců. Tomuto příběhu více svědčí dokument s popisem tréninkových metod s rozborem profesionálů. Film je nemastný, neslaný, slabě vylouhovaný a co mi vadilo, je příliš nasládlý a od reality odkloněný do nechutně patetické roviny. Myslím, že geniální formace Michajlov - Petrov - Charlamov, ale zejména později Krutov, Larionov, Makarov, Fetisov, Kasatonov pod vedením Tichonova v 80. letech, by si zasloužily něco lepšího, už jen proto, že posunuly hranice lidských možnosti k nevídaných limitům. No, ale jakými prostředky! ____ Abych to uzavřel...Charlamov byl hokejový génius...podle celkové produktivity měl ke Gretzymu tak daleko jako legendární hráč Mario Lemieux či Sergej Makarov. Zbytek hokejových legend vysoká produktivní čísla dotahuje víceméně dlouhou kariérou - Gordie Howe, Ron Francis, Mark Messier. Škoda, že Jaromír Jágr mnoho času strávil mimo NHL, už by byl v celkových bodech na druhém místě - pokud zdraví, forma a angažmá v zámoří vydrží, tak v sezoně 2016/2017 to má jisté.

Kulový blesk (1978)

Máňa říkala, že to není směroplatný. :D nejen Milada Ježková je vždy skvělá.

The Guild (2007) (seriál)

Baví Vás MMORPG? No tak toto nemůžete vynechat!

Návrat do budoucnosti (1985)

Jako malému klukovi mi to přišlo fenomenální, ale s odstupem času, při opětovném zhlédnutí, to taková pecka není (např. ty kauzální nesmysly). Nicméně celá trilogie má svůj X faktor.