Čistá duše (2001)

Jako životopisný film silný nadprůměr hlavně díky úžasnému Russellovi, který předvádí svůj nejlepší herecký výkon. Jako hra s divákem a snímek o nevěrohodné hlavní postavě přeceněné a snadno odhadnutelné. Navíc v půlce, kdy se film láme, již nemá co nabídnout a tak jen sentimentálně doklouže do konce. Do matematicky přesně vypočítaného oscarového konce. [Přesná stopáž: 130 min]

Zrození Planety opic (2011)

Díky již dávno viděným důsledkům v několika předchozích filmech je tento prequel o počátku opičí apokalypsy nesmírně působivý a už od začátku navozuje nepříjemné mrazení v zádech a ukazuje člověka ve špatném světle, kdy rýpe do genetiky a chová se neuctivě k přírodě. Tvůrci se naštěstí rozhodli jít střídmější cestou a film zlehka graduje až do toužebně očekávané vzpoury proti člověku. Technicky dechberoucí, emocionálně napěchované a filmařsky řemeslně bezchybně zvládnuté. Ke konci se nám načrtává fatální dopad lidstva, těším se na další díly. Překvapení roku s tím dodatkem, že tahle látka by se v neschopných rukou mohla snadno vymknout v tuctové bezmyšlenkovité audiovizuální orgie. Za tohle respekt. [Přesná stopáž: 105 min]

Sucker Punch (2011)

Zack Snyder si splnil klukovský sen a nabídl na podnose to, o čem sní každý puberťák - neskutečný kočky mají samopaly a plní quest wowkovského formátu. Zatím v pořádku. Že je to audiovizuální paráda ala Watchmen netřeba zmiňovat, Snyder už to má trademarkovsky pod palcem (byť se zpomalovačkama by mohl šetřit, jen co je pravda). Problém přichází v momentě, kdy se snažíte ponořit do příběhu a pochopit jeho strukturu. Trojí vrstva děje totiž působí spíše zbytečně a s ním spojená logika nabírá chaotických rozměrů. Snyder není bedna nolanovského typu, aby měl vychytané veškeré scénaristické skulinky, a tak do vyloženě zábavného produktu sere životní moudra a tváří se, že jde o něco víc. Nepůsobí to dvakrát nejlíp. Pokud však přebírá jiný příběh a ozvláštňuje ho (300, Watchmen, Úsvit mrtvých), jeho nápady do již fungujícího univerza pasují. Vytvořit ale vlastní fungující svět chce jinýho fištróna. Přesto jsem rád, že jsem tuhle nádheru viděl...přeci jen jsou ta taneční čísla skvěle vymyšlená (zákopy, vlak, drak) a film rychle odsýpá. Přeci jen v každém z nás je trocha toho puberťáka, takže opatrné 4*... [Přesná stopáž: 127 min - Director's cut]

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Hláškující plešoun vymítá ďábly z restauračních zařízení...a je to neskutečná hlína. No a samozřejmě kluk co si přišel hrát s kamením a kluk, co dal řetízek do jinýho hrníčku...

Rychle a zběsile 5 (2011)

Střídání adrenalinu s testosteronem, nápadité akční scény (trezor, nákladní vlak), boží duel Diesela s The Rockem a vůbec poklona heist subžánru se vším všudy. Nejlepší díl série, největší akční nářez roku. Klasické žánrové neduhy zminimalizovány (dialog o otcovství soupeří s brečícím Rourkem z Expendables o wtf scénku), jízda nasazená čtyřkou zmaximalizována, spousta nostalgie, postav z předchozích dílů, scénaristicky solidně odvedená práce (hlášky, logika, motivace postav) a nebýt dodatku, tak ideální zakončení celé frančízy. Teď jen doufat, že Lin neztratí formu a scénář nesplácá nějaké hovado. [Přesná stopáž: 130 min]

Gándhí (1982)

Úskalím životopisného snímku vždy bude zájem o osobnost, které se věnuje. Mahátma Gándhí je charakter sám o sobě - svou trpělivostí, tvrdohlavostí a mírumilovným jednáním musí s každým člověkem alespoň trochu zahýbat. Ostatní tasí meč, on nastavuje tvář, ostatní zuřivě demonstrují, on je umlčuje svou hladovokou. Attenborough správně pochopil, že život jednoho z největší myslitelů nejde shrnout celý, a tak se soustřeďuje na významné politické události, které měly dopad na celosvětovou společnost. Nejzažším rokem je tedy rok 1894, kdy Gándhí začíná své myšlenky prosazovat v Africe. Pokud máte rádi pomalejší filmy, kde má jednu z hlavních rolí kamera, tady se nabažíte. Spousta krásně nasnímaných panorámat, klidné prostředí, práce s komparzem...Nad vším ční fantastický herecký výkon Bena Kingsleyho, v jehož přítomnosti ty tři hodiny utečou jako voda. Zamrzí možná vynechání několika událostí (pokus o atentát) a občas podivně pracuje střih (akčnější scény), ale jako kolos je to ukočírované velmi dobře. Navíc pěkná reklama na humanismus. [Přesná stopáž: 191 min]

Vřískot (1996)

Nápad za milión! Craven opět oživil slasher a dělá to prostředky více než zajímavými. V potocích krve mocně cituje a odkazuje (nejen) na známé horory a nachází přesně tu míru sebeparodie a žánrového klišé. Vzniká tak realistický film a horor moderní éry, který odstartoval nanovo vyvražďovačky, které se snaží klamat tělem, zmást průběhem, překvapit pointou...Pro fanouška hororů tu není jiná možnost než plná palba, protože za tu zpracovanou látku si Craven zaslouží prostě absolutorium. Stydím se, že jsem tento film tak dlouho odkládal, měl jsem Scream zafixovaný jako normální vyvražďovačku. Tohle není vyvražďovačka, dámy a pánové, tohle je nesmírně uvědomělá pocta žánru a skvělý příspěvek do fondu hororu. [Přesná stopáž: 106 min]

X-Men: První třída (2011)

V rámci komiksových adaptací vysoký nadstandard, v rámci letních blockbusterů malý chytrý film mezi velkými přeplácanými blbostmi (Transformers 3, Green Lantern...) a v rámci X-Men univerza příjemný návrat k Singerovým kořenům. Dialogy mezi Professorem X a Magnetem mají sílu, akční vsuvky jsou vkusně dávkovány po celou dobu stopáže, emoce lítají všude kolem a i ten křehký sociologický otazník zde má své pevné místo. První třída funguje skvěle sama o sobě, lišácky hraje na nostalgickou strunu různými narážkami a odpálila opět zájem o mutanty, což jsem po příliš popcornové trojce a Wolverinovi ani nedoufal. Fassbender je správný badass, konec se může směle rovnat se zrozením Darth Vadera a cameo Hugh Jackmana zase scénce v kostele z Expendables. Výborné, třepu se na další díl! [Přesná stopáž: 126 min]

Obchod na korze (1965)

60. léta československého filmu a tabuizovaná témata. Skvělá studie charakteru ovlivněná okolnostmi a patřičně zahraná Kronerem, solidně zvládnutá atmosféra, která postupně nabaluje tíhu tragických rozměrů a vkusně dávkovaný humor, jenž se záhy mění v nefalšovanou hrůzu. Možná je to vysokým oceněním, možná je to na československý film trošku delší stopáží, ale na konkurenty v podobě Vyššího principu nebo Spalovače mrtvol se tento, byť velmi důležitý a psychologicky zajímavý film, nemá. [Přesná stopáž: 120 min]

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Miluju JDho představy! Miluju Coxovy sáhodlouhé monology a štípavou ironii! Miluju Kelsův cynismus! Miluju Toddovy sexuální narážky a plácnutí! Miluju Údržbářovy historky a léčky! Miluju Lloydův speedmetal! Miluju Elliot a její odfoukávání ofiny! Miluju tenhle seriál! EAGLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!! Závěr osmé řady nemohl být famóznější...dělám, že devátá jakože není...P. S. po asi deseti letech jsem seriál zkouknul celý znovu - daleko víc mě bavil Kelso a daleko míň Údržbář a mnohem, mnohem víc se mě dotýkaly dramatičtější chvilky v seriálu, filozofie Dr. Coxe a JDho otvírací a zavírací monology. Daleko víc jsem si všímal uvědomělosti seriálu (tvůrci evidentně milují Přátele nebo tvorbu M. Night Shyamalana) a také ne tak úplně dobře napsaných vztahových problémů a krizí. I tak přes pár slabších epizod v průběhu seriálu geniální sitcom s vážnějšími tóny. 1. série = 95% | 2. série = 100% | 3. série = 95% | 4. série = 100% | 5. série = 100% | 6. série = 80% | 7. série = 80% | 8. série = 95%