Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Komentář obsahuje SPOILERY. "Prequelová trilogie" začíná objevením Anakina, pohledem na Obi-Wanova učitele, Qui-Gona a bohužel setkáním s neskutečně otravným Jar Jar Binksem. Zlatí C3PO a R2.D2...Technicky špica, závody kluzáků a závěrečný souboj s Darth Maulem jeden z nejlepších z celé hexalogie. Herecky oproti předešlým dílům kvalita vzrostla, nové postavy (až na tu otravnou obludu) potěší, takže celkově spokojenost. [Přesná stopáž: 131 min]

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

Povětšinou skvělá zábava, někdy dost velká nuda a díly o ničem. Takoví jsou Sopráni. Za ty geniálně propracované charaktery by však bylo hříchem nedat seriálu plný počet. Navíc od třetí série dostává seriál pořádný říz. Civilní pojetí moderních gangsterů potěší a pro ty, co jsou unešeni Kmotrem či Scorseseho filmy, různé popravy, schovávání těl, vymahání dluhů, zastrašování...to vše zde najdete ve velké míře zabalené do sprosté mluvy, morbidního humoru, žrádla, drog a šukání. Zkrátka seriál pro všechny, koho zajímá organizovaný zločin a má silný žaludek. Já to většinou nemohl vydržet a pokaždé, když Tony seděl v nějaké restauraci/doma a ládoval se, musel jsem si dát s ním. The Sopranos mi zvýšili apetit....A ještě něco - čím pozdější série, tím kvalitněji odvedená práce. Ve své podstatě rarita. A ta závěrečná scéna...nostalgická laskominka. 1. série = 80% | 2. série = 90% | 3. série = 90% | 4. série = 90% | 5. série = 95% | 6. série = 95%

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Už dlouho jsem tak bedlivě nesledoval nějaký snímek a nehltal každou informaci a myšlenku, jenž v něm byla zmíněna. Téma eutanázie je zde důkladně probráno ze všech stran, divák má možnost si na ni udělat vlastní názor. Neřekl bych, že ho zrovna tento snímek změní, ale červíček pochybností určitě zahlodá. Látka pro Levinsona, známého to kritika společnosti, jako ušitá. HBO produkce zase zazářila a jsem velmi rád, že se do tohoto projektu pustil Al Pacino. Nechal zapomenout na svoje slabé "Avnetovské období" a předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Ani příliš moralizující, ani příliš na city hrající. Vždy od všeho tak akorát, ale dost na to, aby se z filmu nestal studený faktografický výčet pacientů, ale nutil vás o činech doktora Jacka Kevorkiana přemýšlet a zároveň chytil za srdce. [Přesná stopáž: 134 min]

Prokletý ostrov (2010)

Efektní hračička s divákem, vzhledem k pointě občas slušně zadrhávající, ale audiovizuálně nelze nic vytknout. Leo si to zase dává, Marty konečně našel koule a z poslední dekády nabídnul svůj nejzajímavější kousek. Miluju filmy, které musím vidět víc než jednou, aby mi docvakly všechny souvislosti. Jednu obrovskou výtku bych však měl...sakra, tos nemohl zlanařit do role Laeddise De Nira? Bylo by to myslím více než symbolické... Jinak skvělá atmosféra a výborný závěr včetně excelentního typického jednoho záběru z koncentráku. Lahoda a viděno již potřetí. [Přesná stopáž: 132 min]

Bez soucitu (2010)

Hell yeah! Jestli se Travolta rozehříval v Pelhamu 123, pak tady to rozbalil na plný koule. A že je to celkem nuda, než začne fuckovat všechny kolem kvůli energy drinkům...Následuje jedna velká přestřelka a pak stejně rozporuplný závěr jako v případě Taken. Z Morela se ale stává hodně nadějný rejža. Přirovnal bych ho ke Snyderovi, který už velkou látku jménem Watchmen utáhnul. Až Morela bude čekat nějaký podobně velký projekt, modlím se, ať si to neposere. Dosud mě totiž královsky bavil.

Všichni jsou v pohodě (2009)

Pěkně natočená road-trip, která však od poloviny neskutečně smrdí tím známým americkým sentimentem a nic tomu nepomůže ani De Niro. Škoda, že nepřesedlal ke Scorsesemu a nezahrál důchodce s bouchačkou v ruce. Vlastně film "v pohodě", řekněme neškodný remake, ale Tornatore je jenom jeden. [Přesná stopáž: 100 min]

Lítám v tom (2009)

Mezi očekávanými kolosy jako Invictus nebo Lovely Bones nenápadně kiny proplul nový Reitmanův zářez, který opět mistrně míchá vtip (vyhazovy), satiru ("cancer") a nenásilně do nich našroubovává poslání (osamělost). Je to chytré, vtipné, pravdivé a i filmově velice líbivé. Co dodat? Zach potěšil :)

Pevné pouto (2009)

Petříčku! Kdyby ses radši vysral na Jima a nekoukal mu přes rameno u Avatara a držel se komorního příběhu, mohlo to dopadnout mnohem líp. Ony originálně pojaté fantasy vsuvky měly být zlatým hřebem celého filmu, ale jsou tu spíš na obtíž a hrozně brzdí celý, velmi dobře našláplý děj. Ten je v "reálu" sice "klasický", ale díky perfektní kameře/střihu a Tucciho herectví dostává ten správný drajv a atmosféru pořádného retro krimi thrilleru. Žádný z oněch "výjevů" se mi nelíbil a řadím ho do zbytečného kýče (stejně dobře mě nasral i Aronofsky s jeho přepálenou Fontánou). Už se to tu psalo a já nemůžu jinak než opakovat: méně znamená více. Klidně ať se v Kongovi pere 30 dinosaurů a zbourá se celý NYC, tento námět si však zasloužil střídmější myšlení a větší důraz na hledání vraha. I tak by to s občasnými náznaky z jiného světa (stín kola, odrazy v okně) a voice-overem zavražděné hlavní hrdinky nebylo žádné klišé. O 20 minut a 50 milionů míň a totální spokojenost.