• Krátkometrážní

Ripper Street (2012) (seriál)

I díky zdejšímu hodnocení jsem počítala s obvyklým standardem BBC. První díl atmosférou navnadí, ale postupně seriálu dochází dech a sklouzává do jakési dobové telenovely. Herecké výkony výborné, výpravě se klasicky nedá nic vytknout, ale po Sherlockovi jsem už asi namlsaná a očekávám důmyslnější kriminální zápletku. Ta je v Ripper Street asi nejslabším článkem. Nakonec neurazí, nenadchne.

Tiché světlo (2007)

Spoilery. Hvězdička za práci s kamerou. Zbytek představuje ten nejtuctovější příběh o milostném trojúhelníku, natahovaný nekonečnými záběry, absurdními prvky (dramatická smrt v prudkém lijáku následována zázračným zmrtvýchvstáním) a zasazením do rádoby atraktivního prostředí náboženské sekty. Nekonvenční způsob života, specifický jazyk a miliarda árijských dětí z nudného a již tisíckrát zpracovaného námětu originální film netvoří. Úvodní a závěrečná desetiminutová časosběrná sekvence je pak brilantní ukázka nesmyslné onanie režiséra. Nadhodnocené.

V zelených pahorcích (1971) odpad!

Aneb proč by spisovatelé neměli sedat na režisérské křeslo. Co snad v románu fungovalo (ačkoli bych se nedivila, kdyby to byla pořádná purple prose), je ve filmu neuvěřitelně zdlouhavé, nudné, nepřirozené a zmatené. Pro mě osobně Breban absolutně nezvládl filmový jazyk a ani kamera nepředvedla nic, co by mé nemilosrdné hodnocení zvrátilo.

Medianeras (2011)

Film má něco do sebe - vizuální stránka, komentář, architektura, hudba a důraz na detaily v "améliovském" stylu určitě posouvají vyprávění o třídu výš. Bohužel, zbytek je jen tuctová romantika, navíc pomalu plynoucí a lehce depresivní. Celá linie s Waldem je taky dost předvídatelná, takže se žádné překvapivé rozuzlení nekoná. Čtvrtá hvězdička za výše zmiňovaná pozitiva.

A Storm at Sea (1900)

Za sto let se toho moc nezměnilo - pořád z toho jde hrůza. Nechtěla bych být na jejich místě. Video na youtube