Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

Rattlehead

Určitě jedna z nejlepších polistopadových pohádek. Jedna z mála, která není trapná ani ubohá a kde se herci nepitvoří jako kreténi. ()

Bonavita

Jednoznačně jedna z mých nejoblíbenějších novodobých pohádek. Koukám, že to tady moc úspěchu nesklidilo. Pro mě to má dobrý nápad a spoustu geniálního humoru. Hanzlík v roli krále byl naprosto skvělej! ()

vaclaw

Jedna z těch lepších porevolučních pohádek, i když pořád žádná sláva (jestli ono to neni tim, že po revoluci už jsem nebyl takový dítě... :-)) ()

MeGab odpad!

Ksichty, škleby, grimasy, křik a řev. Možná by se to uživilo na divadle, ale do filmu to nepatří. ()

Vanguard77

Nesmrtelná teta a Kouzelný měšec jsou moje dvě jediné oblíbené pohádky, asi kvůli notné dávce humoru a za slušné herecké výkony. Mnoho dalších je koukatelných, ale sám bych si žádnou jinou nikdy nepustil, ani jako dítě :) ()

brzozin

V celku povedená pohádka, která sice patří k nadprůměru posledních desetiletí, ale určitě to není zas takové terno. Adaptace známé pohádky okořeněná o řadu originálních a vtipných nápadů. Velice přesvědčivé výkony některých herců. Zejména Hanzlík byl vynikající (jak jinak). Role zlé a falešné závisti sedla Bohdalce naprosto dokonale (bodejť ne, hrála vlastně sama sebe). Naprosto zoufalé byly ale výkony dalších herců. Zejména Blažek a Bobuľová byli tragičtí. Výprava sice na první pohled vkusná, žádné přeplácané kýčovité kulisy a nevkusné kostýmy, na jaké jsme zvyklí u Trošky. Ale nakonec z toho mám stejně dojem, jako by šlo o levnou TV pohádku. Zachraňuje to jen překrásný vranovský zámek. Ovšem v porovnání s Troškovinami jde o koukatelnou a v celku inteligentní pohádku. ()

Pavlunka

Má nejoblíbenější česká pohádka. Ráda koukám na ty starší pohádky typu Třetí princ, Popelka nebo Princezna ze mlejna. Novodobé pohádky plné trapných čertů nesnášim. ()

MickeyH.

Nesmrtelná pohádka s nadčasovými myšlenkami a plná skrytých pravd! Na to by se měli dívat hlavně dospělí než děti :) ()

Boudyy

Já teda nechápu, jak se to někomu může nelíbit. Obsazení herci hrají dobře, navazuje to na motivy klasických českých pohádek a přece to není klišovité a trapné. Bohdalka je pořád skvělá, ať hraje kdekoli, Hanzlík přicházející o rozum taky pořád bavil a ani mladí herci dle mého nezklamali (Blažek, Bobulová). Ještě abych nezapomněl na pěkné vedlejší role Šafránkové a Cupáka (Štěstí a Rozum). Navíc, ta hudba (Jiří Svoboda), výprava a kostýmy jsou taky povedené. Pohádka s poselstvím, které nevyznívá jako rádoby moudro, ale které si divák příjemně uvědomí. ()

ostravak30

Opravdu by bylo zajímavé z historie zjistit, kolik Českých lvů bylo uděleno v jakékoli kategorii pohádkám. Nejsem na filmovou cenu odborník, ale řekl bych, že minimum. Samozřejmě, že Jiřina Bohdalová byla nejvýraznější postavou filmu a právem. Docela mě překvapil hlavně fakt, že pohádka byla v době svého natočení vůbec nejdražší. Samotného by mě zajímal celý rozpočet, neboť má fantazie není dostatečně velká na to, aby byla schopná najít, kde nebo spíše za co se utratilo čtyřicet pět mega. Úplně to na pohádce vidět není. Pochopitelně každý trochu všímavý divák se může na vlastní oči přesvědčit, že pohádka výpravná je. Kromě Jiřiny Bohdalové se mi líbil i výkon Jaromíra Hanzlíka. A samozřejmě se mi velmi líbí i závěrečná píseň, která je jedna z nejlepších pohádkových písní vůbec, dle mého subjektivního názoru. ()