Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

(fjw)

Docela ještě stárá dobrá česká pohádka. Vtipně roztomilý Hanzlík ("Zas ta baba!") Výborná Bohdolová ("Mě snad trefí šlak"), hudba je také na úrovni. Pohádky se mi lbí o to víc, když je vidím o Vánocích a tady platí dvojnásob:) ()

ArNEtis

Dětská láska Filip Blažek s nádhernejma vlasama, užasná písnička Bílé a Střihavky a krásná pohádka.. pro mě asi nejlepší z českých ()

Prochmen

Je až neskutečné, jak je tato pohádka stále aktuální. Závist stále přetrvává a asi stále bude. A štěstí s rozumem je hrozně pomíjivé. ()

martins

Asi nejlepší porevoluční pohádka společně s titulem O Janovi a jeho podivuhodném příteli a první filmová pohádka po rozpadu federace. Výpravná a dobře natočená pohádka v titulní roli s Bohdalkou, která za svůj výkon dostala prvního Českého lva, i do dalších rolích obsadil režisér herecké osobnosti(Hanzlík, Cupák, Šafránková, Kostka, Vyskočil atd..) stejně jako i do epizodních rolí(Smoljak, Renč, Lábus, Konvalinková), ale do ústřední dvojice režisér tehdy obsadil začínající slovenskou herečku Barboru Bobuľovou a dětského herce Filipa Blažka, tehdá studenta DAMU, kteří tehdy stáli na začátku herecké kariéry. ()

calculus

Filda ještě z doby, než se nechal naverbovat k policajtům:-) Jinak hodně slabá pohádka. Takový laciný pouťový styl bychom dětem předvádět neměli. ()

Danulinda

V knižní podobě je tato pohádka velmi hezká, a proto jen z úcty k této předloze nedávám odpad, protože scénář i hudba je trapnost nad trapnost a nezachrání to ani výborné obsazení. ()

ZHODNOTITEL

Mně se to jako dítěti nelíbilo a nelíbí se mi to ani o moc víc nyní. Jiřina Bohdalová sice za to střídání kostýmů získala Českého lva, nicméně to na dojmu nic nemění. Nevím proč se mi ta pohádka tolik nelíbí. Možná trochu obrazově a možná také příběhem. ()

Spielbergo

Svého času jedna z mých nejoblíbenějších. Všimněte si hudby, kterou skladatel Jiří F. Svoboda prakticky do notičky okopíroval z pohádky Čarovné dědictví, kterou ozvučil o 8 let dříve. Inu svá díla recyklují i v zahraničí (jeden z nejprofláknutějších je asi James Horner), tak proč si neulehčit práci a nenechat si za to zaplatit dvakrát... :D ()

Valenta28

Nevím z jakého důvodu jsem dnes dostal nezadržitelnou chuť po nějaké pohádce, ale vím, že tato byla ta správná. Neoceňuji tolik vizuální efekty, kterých zde bylo poměrně málo, ale hlavně nápad s provedením. To mě neskutečně bavilo a potěšilo. ()

Alden_Larson

Je to klasika, není moc co dodat. Děj je krásně napsaný, originální a jeho postavy mezi sebou mají dobrou chemii. Herecké výkony jsou skvělé, obzvlášť Bohdalová je ve své roli perfektní. Prezentace je fajn, počítačové efekty ale nejsou nic moc, vím, že je to už třicet let starý film, i tak mi ale přijde, že jeho vizuální efekty nestárly moc dobře. I tak je to ale podle mě jedna z našich nejlepších pohádek, něco podobného už by v dnešní době jen tak někdo nenatočil. 8/10 ()

Simako

Za herecký výkon Jiřiny Bohdalové!! Proto ta čtyřka, jinak bych dal trojku. Je to jedna z mála polistopadových pohádek, která se jakž tak povedla!! ()

Mainer

Já nevim proč se tenhle skvost každýmu tak nelíbí- gagů je tam spousty, konečně nějaká akce a strach a pohádkovost nechybí... když přidám děsivou Bohdalovou, nemůžu hodnotit jinak ()