Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

Chlo0opek

Hezká česká pohádka, která se mi začíná líbit čím dál víc. Jiřině Bohdalové role sedla a pana krále, především když "zblbne", Jaromír Hanzlík zahrál také velice hezky. Závěrečná píseň Lucky Bílé příjemně zavře tento píběh. ()

montel

Hloupý Matěj (Filip Blažek) příjde náhle k rozumu a štěstí a rozhodne se vydat na zámek krále Ctirada najít práci a lásku. Na tento zámek se vydává zlá Závist (Jiřina Bohdalová), aby zničila jak lásku a štěstí, ale také aby zneužila náhle ztraceného rozumu krále Ctirada...Jedna z nejlepších novodobých pohádek se skvělou Jiřinou Bohdalovou). Ale ani tak to bohužel není žádný zázrak. Přesto skvělých 60% ()

shinlove

Průměrná pohádka s láskou jako hlavním motivem (jak jinak). Přesto ukazuje, že láska je silnější než rozum...aspoň v určítých momentech života rozhodně :D 3* ()

lapatata

Bohdalová sice hraje dobře, ale když si uvědomím, že jde o film pro děti, pak se nemohu zbavit pocitu, že to Zelenka s tou mírou hororu v této pohádce moc neodhadl. ()

Meg348577

"To se mi nějak ulevilo"... ... ... "To se mi nějak přitížilo"... :) aktuální dodnes (obzvláště pak v českém prostředí, žeee)... ()

sikky

Poměrně ucházející pohádka, s mistrnou Bohdalovou v titulní roli. Asi nejhorší okamžik celého filmu přišel při závěrečných titulcích, kdy se Bílá pokouší vykřičet jakýsi text k k jinak poklidnému filmu. Prostě za závěrečnou píseň bych ji nominoval na zlatou malinu, i když jí mám jinak poměrně rád. ()

Alchemilla

Snaha o nesmrtelnou pohádku vyšla naprázdno. Největší slabinou je scénář, pohádka mne dost často nudila a ústřední dvojice patří mezi jednu z nejhorších v pohádkové historii. Princezna Barbory Bobuľové je nesympatická a Blažka jsem chtěla ubít ihned poté, co nabral rozumu. Hanzlík je roztomilý a Bohdalová exceluje. Třetí hvězdu přidávám za výpravu. 50% ()

Sevprince

Jak už jsem uváděl u Čert ví proč. Kdyby byla natočená nesmrtelná teta před revolucí, tak je tady hodnocení vyšší. Skvělá nejen Bohdalová, ale i Blažek a Hanzlík. Rád se k ní každé Vánoce vracím. ()

reccal

Ačkoli Bohdalku vůbec nemusím, v této pohádce exceluje - ty ksichty jsou opravdu perfektní. Pohádka má obrovský potenciál - skvělé herce, pohledného hlavního hrdinu, povedené komické scény (Hanzlík je nepřekonatelný). Kapku to však zabíjí přehrávání Blažka a pro mě toporná Bobuľová. ()

moorks

Na téhle pohádce jsem byl ještě jako školák v kině. Považuji ji za jednu z nejlepších, co po revoluci u nás vznikla. Herecké obsazení je vynikající a Bohdalová tam předvádí jednu ze svých nejlepších filmových rolí. Víc není třeba ani dodávat! ()

Pan_Sady

Za mě docela povedené zpracování. Z herců mi nikdo nepřišel na obtíž, ale Jaromír Hanzlík a paní Bohdalová jsou svými hereckými výkony někde jinde. Nenávist je všude, takže za mě by si tato pohádka zasloužila býti alespoň na těch 70%, protože na oněch 70% se dostane kdoví jaká kreslená pohádka bez myšlenky. ()

Mistr119

Dávám 4 hvězdičky nejen za provedení, ale i za Erbenův námět a dramaturgii. Pohádka mi připomíná žánrově moralitu everymanovského typu, kde si nadpřirozené bytosti pohrávají s lidským osudem. Vtipné je, že už zde Bohdalová hraje "vladařovu patolízalku", což jí nejspíš zůstalo i v reálném životě, ale na druhou stranu musím říct, že před jejím hereckým výkonem opravdu klobouk dolů, obvzláště v situaci, kdy Bohdalová hrála princeznu a naopak. Je fakt, že po okamžiku, kdy byla Závist odhalena, už mi příběh přišel trochu natahovaný a rozvleklý a gesto Moudrosti taky nebylo nejlepší – kdo bude dohlížet na moudrost světa, když Moudrost dala všechnu svou schopnost králi? Má to symbolizovat, že moudrost už na světě není? Že zemřela spolu s králem? Přesto mi pohádka přijde jako ucházející podobenství. ()

Amazonas

Když vidim ty komentáře hodnotící pohádku podle toho, s kym se Bohdalka nechala vyfotit dvacet let po jejim natocenim, je mi zle. Proto pet hvezd. A taky proto, ze tenhle film mam od detstvi rada. ()

Tumbik

Když jsem byl dítě, tak jsem tuto pohádku měl celkem rád. Ale není to žádný zázrak - průměrná česká pohádka s poměrně dobrými herci. Jiřina Bohdalová zde zahrála perfektně. Za to přidávám hvězdičku. ()