Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

LadysR2

Píše so o ní, že je to nejlepší porevoluční pohádka. No já bych řekl, že je to jediná slušná. Tedy do doby Anděla Páně. Výkon F. Blažka považuju za tragický, triky spíš úsměvné, Bohdalovou nemám rád, ale příběh odsejpá... ()

ninjas123

Tento snímek byl natočen roku 1993 Od velmi dobrého Režiséra Zdeněka Zelenky.Na tu hle oblíbenou pohádku ze skvělou Herečkou Jiřinou Bohdalovou jsem koukal jako malej kluk.A můj osobní názor je že vždy se kouknu na nesmrtelnou tetu.A tato pohádka od Režiséra Zdenka Zelenky si zaslouží svých 66% procent.A ode mě 4 hvězdy.Děkuji za tu hle nesmrtelnou pohádku.Panu Režisérovy Zdenkovy Zelenkovy. ()

AndreiRanger

Ani dobře ani špatně, jen k dokonalosti tomu prostě něco chybí. Příběh z počátku upoutá, ale postupem času se začne až prapodivně kroutit, jako když chcete do jediného filmu vměstnat až moc skrytých poselství a ono se to prostě potluče. ()

Sadova302b50

Pro mě jedna z těch lepších porevolučních pohádek, která je vtipná i trochu strašidelná a na kterou jsem se vždy ráda podívala. Taktéž jeden z mála počinů, kde mi Jiřina Bohdalová seděla ve všech směrech. 75% ()

Hellen666

Tato pohádka se mi líbila už jako malé holce, nejvíce mě pobavila hláška od nesmrtelné tety ,,Nahoře ve sklepě, dole v podkroví.´´. :D Tuto pohádku jsem měla ráda už jako malá, často jsem si jí přehrávala. :) ()

honza.kuzel

Takhle to dopadá, když se mocní handrkují, nedej bože vsází. Obyčejní lidé jsou pak v ohrožení života, důležití odklizeni, státní zřízení jsou zralá na rozpad či bankrot, apod. Ale jinak celkem pěkná, vtipná a snad i chytrá pohádka, se správným vyobrazením síly závisti, hlouposti lidí a o jedné velké oběti - když teda člověk pomine proč se to vlastně celé děje. Jo Jiřina alias závist je skvělá. ()

Lukke32

Koncert Jiřiny Bohdalové, neskutečný výkon. Za zmínku stojí taky Jaromír Hanzlík v roli "popleteného" krále, jinak vcelku lehký nadprůměr. Osobně ale řadím tuto pohádku mezi své oblíbené. ()

Reyer

Sasek Sasa Sasula, pritroubly jak bambule.... krásná pohádka. Nádherné zpracovaná. Herci se úplně ztotoznili... na tuhle pohádku mám nádherně vzpomínky... ()

Lusyia

Takhle má vypadat pohádka! Překrásna pohádka, scénář, dialogy, herecké výkony, vtip, hudba, dej, prostě veškeré aspekty splněny! Můžu se na ni dívat každý rok patří do mých 5 oblíbených! ()

Tomas129

Pohádka je perfektní a má v sobě velká moudra. Závisti je bohužel všude mnoho a vždy bude. ,,Já závist tisíc podob můžu mít!" ,,Závist je nesmrtelná!" :-) ()

GrooteLulu

..jediná porevoluční pohádka, která se jako poslední v návaznosti na tradici pohádek z minulosti, s ohledem na můj věk ještě ujala... závěřečná skladba podtrhla "nový" hit 90.let (kdy se šlo na pohádku do kina - nic z animovanýho hollywoodu "neexistovalo"), kde pro mě nepříliš sympatického prince ("typ té doby - vysoký kudrnatý blonďák - Jojo, Jíra, Jindřich") přehrála na plné čáře Bohdalová s Hanzlíkem, protože najednou už nebyli postavami ze seriálu - Fuchsová, doktor Mráček a přešli v Praze bez "železné opony" na druhou stranu a mohla se točit Fany .... nejlepší je "rozdělení na první, druhý", nebo "óón to fšechnó szpůsobíl" ... dnes bych Filipa Blažka rozhodně v roli Joja nepoznal (2023) ()

horskejvlk

To není pohádka ale politická satira na Českou republiku, takže pro dospělé ale ne pro děti. Pěkně zpracované ale podívám sejednou a dost. Revoluční je poprvé v české pohádce co má kluk-chasník Blažek lepší háro než princezna. 😄 ()

Trucker

Pohádka, která by se mohla jmenovat spíš "Nekonečná teta", protože u ní mám vždycky dojem, že mohla (a hlavně měla) ve svém průběhu skončit už třikrát, ale pokaždé se znova zašmodrchá - jako kdyby u psaní scénáře autoři opakovaně přišli na to, že výsledná stopáž je moc krátká a je nutné ji protáhnout. ()

Protentoucel

Lehce poupravena pohádka Rozum a štěstí od Wericha s přidanou postavou Závisti. Ale tvůrci by mohli mít alespoň tolik slušnosti, aby to někde uvedli, jenže o tom neni nikde ani zmínka, že je to na motivy této pohádky. Jinak pohádka fajn, ale to ty Werichovy vždycky byly. ()