The Hidden Fox

• Čína Xue shan fei hu zhi sai bei bao zang (více)

hufnagel

To bol teda riadny zmätok.Zo začiatku som bol stratený,že kto je kto a začo bojuje.Veci sa vyjasnili až vo finále.Hlavne,že prebehol skoro celý film.Choreografia súbojov absolútne neprehľadná a zle nastrihaná. ()

Vavča

Jin Yong (čti Ťin Jung, v době své smrti (2018) byl nejlépe prodávaným čínským autorem, prodalo se více než 100 milionů kopií jeho děl) je považován za klasika a boha literatury wuxia příběhů. Dílo Fox Volant of the Snowy Mountain bylo zfilmováno mnohokrát, leč nikdy jsem ho neviděl, marně jsem se pokoušel skousnout adaptaci z roku 2007 (prostě mě nudila navzdory dobrému hereckému obsazení a choreografii). Od tvůrců je tak svým způsobem odvážné, když chtějí narvat rozsáhlou látku a klasiku do jednoho filmu (nepochybuji, že znalci předlohy a jiných verzí to mohou vyloženě vnímat jako ikonoklasmus). Společnost iQIYI se toho však nebojí, mladý, debutující režisér, scenárista Lei Qiao (*1984) navíc není žádný zajíc, dělal asistenta režie u Brotherhood of Blades (2014). K ruce dostal tvůrce solidní finanční prostředky, herci neznámí (převážně z pevniny), ale schopní, pouze Ray Lui může být považován za hvězdu. Technické zpracování je na velmi vysoké úrovni, kamera, akční scény, a velmi mě zaujal i soundtrack (který je dynamický a dravý, využívá škálu symfonického orchestru, čínské nástroje i moderní prvky, bravo). V hlavní roli je talentovaný mladíček Zhao Hua Wei (Tsui Hark s ním počítá do trilogie Condor Heroes, tak mi věřte že umí), jeho charakter Gui Yu se ocitne mezi vyvrhely a byť má jiné etické hodnoty a morálku, musí s vlky výti a býti.. Chen Yu Si je rovněž mladá herečka, která měla zatím vedlejší role, ztvárnila Qing Wen, adoptivní dceru jednoho vůdce gangu. Film se dost dobře mohl jmenovat také osm zloduchů. Protože vůdci padouchů už roky pasou po jednom pokladu, údajně ukrytým v horách. Počátek příběhu vám bude připadat asi překotný a chaotický, ale musíte dávat dobrý pozor, protože děj  je fakt rychlý. Navíc, ne vždy lineární, ale nic složitého, vše pochopíte. Film je neuvěřitelně dynamický, dravý, agresivní, dokáže rychle představit a charakterizovat výrazné postavy. Souboje jsou vyloženě LAHODA! Každý má svoji nějakou superschopnost a časem přituhuje v piklení i soubojích. Napětí skutečně stoupá jako tlak v papiňáku a velkolepé finále vám představí důkladně motivaci hrdinů. Jsem z toho paf, rozhodně si chci dát reprízu, protože film je má jednak určitou atmosféru tajemna, napětí, je navíc i značně syrový, brutálně nesmlouvavý (ale není to přehnané ad absurdum, nebo lacině krvavé, atd.). Nečekal jsem, že na pevnině se po tolika letech objeví takto kvalitní wuxia, byť s neznámým obsazením. 4,5* a jsem nalomen na 5, uvidíme po repríze, OST samozřejmě chci. ()