In From The Cold: A Portrait Of Richard Burton

Velká Británie, 1988, 121 min

Účinkují:

Richard Burton (a.z.)

kleopatra

Skvělý dokument přišel z Netflixu v den výročí narození Richarda Burtona jako na zavolanou. Tenhle herec ve mně vždycky vzbuzoval zvláštní pocit. Směs respektu, uznání, jakési bázně a otázku, jestli toho není za krásnýma modrýma očima ještě mnohem víc, než nám ukazuje. Byl z třinácti dětí, otec horník, vdovec, nejistota, ale i touha se učit, poznávat a někam se posunout - to byl jeho start. Talent, který pilně rozvíjel, se musel proměnit nutně v úspěch. Hrál divadlo, nakonec po něm sáhl Hollywood. V rozhovorech své nadání shazoval a kdo v dokumentu mluvil, toho vyplašeného kluka z Walesu uvnitř zářící obletované hvězdy potvrdil. Ukázky z filmů doplnily, o čem se právě mluvilo, a taky podtrhly to jedinečné herectví. Miloval Liz a tady se poprvé můj pocit z jejich vztahu zachvěl. Prý se s ní změnil. Snažil se dostát typu muže, jakého chtěla mít, možná i to ho vyčerpalo. Nebyl to lehký život, ne jak by se mohlo zdát. Obdiv, peníze a sláva jednoho vyškrábe na dno. Škoda jen té (ne)kvality snímku. ()

Annaroz

Dle mého názoru velmi špatně uchopený dokument. Na jedné straně rozvleklý, se zbytečně dlouhými ukázkami z filmů, které ovšem nejdou chronologicky za sebou (navíc není uvedeno, kterého filmu se ukázka týká). Také výpovědi jednotlivých aktérů často postrádají smysl, je to jen takové mlácení prázdné slámy a nic podstatného nám nesdělí. Na straně druhé spousta důležitých životních mezníků v dokumentu chybí. ()