Gangs of Lagos

Lacike

Taký africký Goodfellas. Z filmárskej a hereckej stránky to za veľa nestojí, ale je to celkom zaujímavá exkurzia do miest, kam sa nikto z nás nikdy nedostane. Síce to sú samí poloretardi, ktorí bojujú o to, kto z nich bude najväčší don, ale je to celkom zábavné. Miestami aj na účet tvorcov. Raz sa to dá v pohode zvládnuť. 5/10. ()

JASON_X

Začíná to lákavě, jako variace na brazilský skvost Cidade de Deus. Ale netrvá dlouho a divákovi je jasné, že tohle bude v první řadě komerční melodramatická gangsterka. Sice občas slušně krvavá, nebo snažící se zabrousit i do žánru sociálního dramatu, ale v podstatě jen a pouze šablonovitý středoproud s přitroublým schématickým příběhem o boji charakterních a spravedlivých gangsterů proti těm bezcharakterním a podlým, i proti zkorumpovaným politikům. Možná že budete chvílemi tápat kteří jsou vlastně kteří a pořádně se v tom nigerijském guláši zorientujete až někdy po polovině, ale film má slušné tempo, několik zajímavých postav (rád bych vypíchnul impozantního černého albína) a scény z lagoských ulic i interiérů jsou místy opravdu brutální. A třeba při jedné z hromadných vyvražďovacích pouličních rubaček mě zaujal týpek, který "pracoval" se zahradnickým rýčem, takovýhle úlet jsem asi ještě nikdy nikde neviděl. ()

xxmurphyxx

Zas sa budem opakovať, čierni točiť filmy nevedia. Tu aspoň slúži ku cti zúčastneným, že nikde ani náznak jeblej woke propagandy a film sa snaží sústrediť na to, na čo má. Žiaľ celé je to strašne nudné a amatérsky pôsobiace, aj keď sa to prvú pol hodinu nezdá. Čím viac sa film blíži k finále, tým viac to ide do sračiek. Zlatý klinec mejdanu sú boje/prestrelky, neverím, že ten film mal choreografa, lebo niečo tak žalostné som už roky nevidel. Lepšie zahrané márovačky nájdem v hoc akom šenku na dedine. Okrem toho tu nie je komu fandiť, lebo všetci sú kokoti, ako kokoti sa chovajú, ako kokoti uvažujú a ako kokoti dopadnú. A pritom sa z takto exotického prostredia dalo vymlátiť niečo na spôsob Mesta Bohov. Takto sme dostali nejakú pojebanú Kmotor Seagalovku v čokoládovom prevedení z produkcie SyFy. ()

drackula

Prvý kontakt s nigérijskou kinematografiou nedopadol vôbec zle. Dalo by sa síce povedať, že je to klasická šablóna o partii decák, ktorá vyrastá obklopená zločinom, aby sa následne sama stala jeho súčasťou. Nigéria a lokalita Lagos tomu ale dávajú niečo viac. Príbeh ťahá hneď niekoľko zaujímavých postáv. Akcia je kvalitná a nebojí brutality. Neustále podčiarkovaná bezvýchodiskovosť vytvára dusnú atmosféru. Stopáž by sa dala osekať pokojne o 20 minút a záverečná rúbanica bola trochu nezvládnutá, ale celkovo vo mne ale film zanechal veľmi dobrý dojem. Do filmovej Nigérie sa určite ešte rád pozriem. 70% Amazon ()