Richard Berry jako prostý vesničan kdesi v Savojsku vandruje někdy před sto padesáti lety s krosnou na zádech. Přes léto se sice živí jako pasák koz v horách, ale na podzim odchází do světa za podomním obchodem. (MVanis)

Willy Kufalt

Jedním slovem úžasné! Dvěma slovy: úžasně osobité. Několika odrážkami: charismatický Richard Berry a jeho spontánní poutnické zpěvy a vyprávění; soundtrack pojící symfonickou hudbu s hrou na řadu „lidových“ nástrojů a častým sólem na harmoniku (putujícího hudebníka ztvárnil samotný pan skladatel Marc Perrone!); autentická vícejazyčná mluva a uvěřitelný náhled do života v alpských horách v půlce 19. století v těžkých podmínkách i během lidového rituálu; podmanivá lyrická atmosféra vysokých hor a lehce dobrodružný příběh z pohraničního území Francie, Švýcarska a Itálie s drsným nebezpečím ve střetu s přírodou a protivníky tvrdými jako ty alpské skály. Film, který přímo dýchá svéráznou duší vandrovníka, netuctovým kouzlem i nebezpečím života v odlehlé oblasti a také odzbrojující sílou přírody, mi svou atmosférou a příběhem se zajímavým vyústěním se zásahem politických událostí, sedl takřka přesně na míru. [90%] ()