Jak se dělá dobrá škola

Škola, která chutná (E04)

(epizoda)

Tomáš Feřtek

Kamera:

Ondrej Zelenec

Jiří Havelka (průvodce)

Učiliště pro kuchařky, číšníky a cukrářky nemívají zrovna dobrou pověst a chodí sem často ti, na které ta škola zbyla jako volba z nouze. Tohle na učilišti ve Žďáru nad Sázavou dobře vědí a první, co se snaží dodat těm, co k nim nastoupí, je pocit důvěry a vlastní hodnoty, který často na základních školách nezažili. (Česká televize)

NinadeL

Dojemné setkání se školou, která respektuje své žáky. Co myšlenka, to perla: "Nežijeme z podstaty. Neustále se učíme. Jde nám primárně o každého žáka. Nevzděláváme třídu, ale konkrétní děti." Žďárské učiliště je natolik skvělé, že tamní učitelé chápou, že nejprve musí vytvořit diametrálně odlišné prostředí, než na hnusných rigidních základkách, které ty děti semlely, zničily jejich sebevědomí, odmítly jim poskytnout byť jediný pocit úspěchu. Škola, která dává reálnou příležitost pro kvalitní život. A já se jen ptám, kdo nyní vystaví vysvědčení těm základkám, které děti jen ničí? "Učitel nejenom vzdělává, ale i motivuje, doprovází a v některých okamžicích musí ustoupit do pozadí." ()