Reklama

Reklama

VOD (1)

Christopher Reeve nejenže obléká plášť titulního hrdiny počtvrté, ale také pomáhá rozvinout třaskavé téma jaderného odzbrojování. Aby obchodníci s jadernými zbraněmi měli volnější ruce, vytvoří Lex Luthor (Gene Hackman) novou bytost, která bude výzvou Muže z oceli, radiací nabitého Nuclear Mana (Mark Pillow). Tito dva nepřátelé se střetnou ve výbušné akci, při které Superman zachrání Sochu svobody, zastaví sopečnou činnost Etny a znovu postaví zdemolovanou Velkou čínskou zeď. Užijte si zábavu! (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (166)

Nin 

všechny recenze uživatele

Tak opět jedno obří překvapení. Čekal jsem nějakou blbárnu, kde se bude mudrovat o potřeba světového míru... a ono se mudrovalo. Dohromady tak tři minuty z celého filmu. Zbytek je velmi zábavná oddechovka i se zajímavým příběhem na pozadí. Ta hlavní akční část děje je o tom, že veřejnost tlačí na Supermana, ať zbaví Zemi jaderných zbraní, což se ale nelíbí Lexu Lutherovi a postaví si svýho vlastního supermaníka. V druhé oddechovější části ale vidíme starého dobrého Clarka, který se začíná líbit nové šéfové a Lois z toho začíná být slušně zblblá. Mno, nejlepší je, že to opravdu krásně šlape. A tím myslím hlavně skvělého Christophera Reevea a Genea Hackamana, oba to jedou jak za starých časů a i když jsou triky a scénář o něco horší, pořád je to velmi fajn podívaná. (7/10) ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Všichni jen lamentují nad tím, jak je čtvrtý Superman špatný, ale právě v tom je zcela vynikající. Stejnou měrou produkt své doby i pekelných okolností vzniku představuje jeden z nejzábavnějších komiksových filmů všech dob, byť z větší části nezáměrný. Šéfové společnosti Cannon Films jako první vycítili komerční potenciál komiksových filmů a plánovali celou sérii adaptací, kde na obnovení supermanské franšízy měl navázat Captain America i Spider-Man. Bohužel tou dobou na firmu už dolehly finanční potíže, a tak jejich resuscitace Supermana nakonec místo kýžené finanční vzpruhy skončila jako hřebík do rakve. Film vyžadoval náležité prostředky na triky, ale ještě před natáčením museli cannoni rozpočet seříznout z plánovaných 36 milionů na 17, a je to na výsledku hodně znát. K tomu připočtěme hodně necitlivé vystřižení více jak půl hodiny scén po nepříznivé testovací projekci, kvůli čemu film obsahuje řadu nepřehlédnutelných dějových děr a motivů, které jsou započaty, ale posléze se už nevrátí a neuzavřou. Na druhou stranu vina nepadá jen na vedení Cannon Films. Nemalým dílem k výsledku přispěl Christopher Reeve coby autor námětu, který snímkem ventiloval své postoje vůči atomovým zbraním, ale i scenáristé, kteří si rozhodně nedělali hlavu s takovými věcmi jako logika, fyzika či základní fakta typu, že ve vesmíru není vzduch. Na druhou stranu tyto a mnohé další projevy naivity, zapadají do dnes opomíjené roviny, že superhrdinské komiksy a komiksové filmy byly původně zamýšlené pro děti. Dnes, po záplavě fandům podkuřujících přemoudřelých komiksáren, které za dospělost vydávají wikipediovskou poučenost historií svých hrdinů či pubertální ponurost a vyhrocenost, je naopak úžasně osvěžující vidět komiksový film staré generace s ultra-dušínovským hrdinou, karikaturně zlotřilým záporákem, prvoplánově humornými scénkami, nadreálnými superhrdinskými činy či doslovnou deklamací a pompézním patriotismem ve stylu ideologických agitek padesátých let. Ve své okázalé komiksové přemrštěnosti, rozverné nevážnosti a všeobjímající campovosti je "Superman 4" nejen zábavnější, ale i upřímnější a pamětihodnější než většina dnešních uniformně přechytračelých komiksových blockbusterů. Žádný z nich se nemůže poměřovat s grandiózně nablblými scénami jako zacpání vybuchující sopky vrškem hory. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k příletu vracejícího se Supermana jsem se rozhodl "doplnit si základní vzdělání" a shlédnul tohle. Takto by přesně vypadal můj oblíbený superhrdina bez toho, co mám na něm tak rád - potřebného sebeironického humoru a stylových triků, kdežto tyhle jsou OPRAVDU ŠPATNÉ. Patetické (i na Supermana!), blbé, primitivní, sebevykrádající. Prostě: Superman mluví v OSN a Lois Laneová při tom zamačkává slzu. Tohle mluví za všechno. PS ta Margot Kidder za ty čtyři roky od trojky ke čtyřce příšerně zestárla! ()

peetriss 

všechny recenze uživatele

Ani jeden Superman nebyl uměleckým dílem, avšak začínal jako koukatelný a zábavný blockbuster. Superman 4 je nefalšovaným osmdesátkovým sci-fi béčkem s hloupým, primitivním a křečovitě úsměvným děním o superhrdinovi, který si vzal k srdci otřepané fráze missek o "světovém míru" a postaví se nukleárnímu zbrojení za studené války, ale také velmi směšně působícímu Nuclearmanovi a starému známému Lexi Luthorovi. Triky jsou úměrné rozpočtu a době, ve které vznikly, možná jemně horší, okoukaná již mírně na nervy lezoucí Lois Lane byla doplněna o Lacy Warfield v podání Mariel Hemingway, což nebyl zcela špatný tah, ale jinak je film velmi primitivní s extrahloupým závěrem - Superman sice použil ke zničení protivníka znalosti fyziky, scénáristé však při psaní zcela zanedbali základní poznatky o vesmíru (pokud by se Mariel Hemingway vůbec dostala do vesmíru přes spalující zemskou atmosféru v nezpopelněném stavu, nevím co by v něm dýchala) či energetice (vhození Nuclearmana do chladicí věže elektrárny by jej tak maximálně osvěžilo příjemnou vodní sprchou, která nepřichází s jaderným palivem v nehavarijním stavu vůbec do přímého styku). ()

anais 

všechny recenze uživatele

Skvělá Williamsova hudba je asi to poslední, co zbylo z vypilovaného Donnerova Supermana. Mezi prvním filmem s Reevem a čtvrtým pokračováním je rozdíl asi jako mezi Saudkovou „Muriel a andělé“ a jeho současnými „komiksovými“ výtvory typu "Velký den v Temelíně". Ta tam je velkolepost, rozmáchlost a svěžest. Místo ní přišla didaktičnost, trapnost, a nepochopitelně dementní nápady (sbírat jaderné rakety do obří síťovky? WTF?). I přes to všechno má čtvrtý Superman svoje kouzlo. Jako by se svou neskrývanou naivitou blížil těm nejstarším příběhům z Action comics. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (28)

  • John Williams pre tento film skomponoval tri nové motívy, ktoré reprezentujú tri nové postavy. Skladby nesú názov "Lacy's Theme", "Jeremy's Theme", "Nuclear Man Theme". Hudbu adaptoval a dirigoval Alexander Courage. (ČSFD)
  • Film měl původně režírovat Wes Craven. Po jeho rozhovoru s Christopherem Reevem, který měl o filmu narozdíl od režiséra krvavých hororů poněkud jiné představy, však herec prohlásil: "Wes Craven nikdy nebude režírovat můj film." (LION-MR.T)

Související novinky

Supergirl obsadila Lexe Luthora

Supergirl obsadila Lexe Luthora

17.11.2018

Supermanův nejslavnější záporák míří do seriálové Supergirl od CW. Ikonického Lexe Luthora v seriálu ztvární Jon Cryer, jehož bude asi většina diváků znát jako Alana ze seriálu Dva a půl chlapa.… (více)

Reklama

Reklama