Reklama

Reklama

Star Trek

  • USA Star Trek (více)
Trailer 1
USA / Německo, 2009, 127 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hrají:

Chris Pine, Zachary Quinto, Leonard Nimoy, Eric Bana, Bruce Greenwood, Karl Urban, Zoe Saldana, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Ben Cross, Winona Ryder (více)
(další profese)

Obsahy(1)

James Kirk se narodil v den, kdy byla napadena hvězdná loď jeho otce. Od té doby vyrůstal jako poloviční sirotek, nebyl zrovna vzorné dítě, ale přesto se dostal ke hvězdné flotile. Jako kadet se ocitá na palubě U.S.S. Enterprise pod velením kapitána Pikea. Potkává zde prvního důstojníka Spocka, který je mu na první pohled nesympatický, a jejich antipatie jsou vzájemné. Enterprise přijímá tísňové volání z planety Vulcan a vyjždí na pomoc, ačkoliv posádku tvoří kadeti. Jsou totiž nejblíže. Kirk si ale uvědomí, že okolnosti jsou stejné, jako ten den, kdy zmizel jeho otec, letí do pasti. Opravdu, u Vulcanu na ně čeká ničivá loď pod velením romulana Nera. Nero chce, aby důstojník Spock trpěl, jenže Spock toho muže vidí poprvé v životě. Ukáže se, že Nero je z budoucnosti, kde byl svědkem zničení své planety, svého domova. Viní z toho Spocka, který slíbil, že planetu zachrání. Cestoval proto do minulosti a chce, aby mladý Spock trpěl stejně, jako trpěl on. Chce zničit jeho planetu, jeho domov, jeho rodinu. Bohužel se mu jeho dílo zkázy podaří a Vulcan přestane existovat. Další na řadě je Země. Mladá posádka se musí hrozbě postavit. Snad se při tom z Kirka a Spocka stanou dobří přátelé, tak, jako tomu bylo v jiné časové linii. (TV Prima)

(více)

Videa (16)

Trailer 1

Recenze (1 951)

Kryšpín 

všechny recenze uživatele

Star Trek je skvělá akční sci-fi podívaná pro každého. J. J. Abrams nezklamal a splnil moje trailerové očekávání. Tempo je warpovské a humor na správném místě. Bál jsem se hereckého obsazení, které je známo spíše ze seriálů a z filmů jiného žánru. Ale obavy byly zbytečné. Každej tam válí. Já jsem teda neznalec předchozích filmů a seriálů, ale myslím, že začne nová éra Star Treku a já rozhodně nebudu chtít u toho chybět... ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Výborná Space Action, plná zajímavých herců a záběrů. Díky propracovanému scénaři, efektů, které nejsou nijak přehnané a akčním scénám se jedná o výborné Akční - Sci-fi. Občas mi přišlo, že filmu chybý jaký si nádech(jiskra) i když napětí bylo dost. Již od začátku je nastíněná cesta hlavních hrdinů od útlého věku a tak si přijde na své i absolutní neznalec Star Treku. Zajímavá zápletka v časoprostoru a Warp na plný výkon, takový je nový Star Trek. 85 % ()

Reklama

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Nejlepší vesmírné sci-fi mé generace? Abrams v roli Boha všech geeků ? Kapitán Kirk, jako vesmírný Indiana Jones ? Ano, ano a ano. Můžu koukat pořád dokola a stejně mě to nikdy nepřestane bavit. Lens flare, hudba M. Giacchina, Chris Pine, Quinto, Nimoy, Saldana, Pegg, Yelchin, Urban, Cho, Enterprise, zelený prsa, Hoth ... prostě neunavujicí pecka. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Poté, co jsem přežila dvojnásobné sledování tohoto filmu s českým dabingem, tak už snad přežiju cokoli. Zvláště ti přízvukoví lidé jsou tak, tak děsiví... Ale zase jsem si vyvinula zábavu upozorňovat během filmu tatínka na všechno, kvůli čemu si internetoví obyvatelé dělají z Abramse srandu, čímž mu sice možná trošičku kazím divácký zážitek (o což se tvůrci mimochodem snaží rovněž, předpokládám), ale zase ho to třeba naučit držet se osvědčených sci-fi, která se aspoň snaží předstírat, že používají mozek. Jinak největší vcítění jako tradičně prožívám do toho Scottyho ufounka, asi proto, že jako jediný není model a má expresivní obličej, a potom ještě do Spocka, když se dívá na Winonu, protože maminka... --- A teď jsem se ještě cvičně zkoušela dívat na některé pasáže úplně beze zvuku a pomohlo mi to uvědomit si, jak silně mi lezou na nervy filmy, které používají detaily jenom k tomu, aby ukázaly, který obličej zrovna mluví. Když třeba utíkají z jeskyně a Spock chytne svoji mámu za ruku, proč tam nejsou detaily těch rukou. Ale ne, detaily nikoho nezajímají, místo toho tam máme celek úplně neznámého a anonymního týpka, kterého rozdrtí padající socha, protože to přece všechny zajímá víc. ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Geekgasm. Protože chci napsat v průběhu příštího týdne delší text o novém Star Treku, dám si do komentáře poznámky (snad to bude pro někoho zajímavé či podnětné): (1) Nejedná se o prequel či restart, ale o alternativní svět a postavy k tomu původnímu, přesto nemáme problém se v onom světě rychle zabydlet a identifikovat se s postavami (protože se zapojují různé druhy diváckých pamětí). (2) Pracuje se s několika filmovými fikčními světy, čímž se oslovují různé divácké skupiny a film tak může zasáhnout jejich široké spektrum. -> (A) "startrekovský" ((a) seriálový - STAR TREK: KLEC a STAR TREK: KAM SE DOSUD ČLOVVĚK NEVYDAL, (b) filmový - doplňování mezer především z KHANOVA HNĚVU, (c) komiksový, (d) fanouškovský - jsou Spock a Kirk gayové? jak se seznámili? co jejich dospívání a vztahy s rodiči?); (B) "žánrový" ((a) pastiš klasických sci-fi filmů let 50., popř. post-klasických let 70., (b) STAR WARS); (C) "jjovský" ((a) seriálový - Slusho ad., (b) filmový - příšery jako z MONSTRA, koncepce hrdiny jako z M:I:III (včetně charakteristického skoku přes "propast"). (3) Vzájemné ovlivňování dvou různých médií a postupů v nich, filmového a televizního, kdy se z hlediska formálního užívá seriálový způsob vyprávění, uzavřených epizod, jasně vymezených deadlineů apod. (4) Stylistická podvratnost, která je patrná především při dialogových scénách (minimální užití figury záběr-protizáběr), ve kterých se pracuje s několika plány najednou a přerámovává se (podstatné je rozmístění věcí a postav v mizanscéně), popř. se využívá celý prostor. (5) Opojnost filmu založeného na faktech, informacích a diskuzích, inteligentní výměně názorů. (6) Originálně koncipovaná akce, která i z řetězení hyperbolizované atrakce na ledové planetě skončí u objevení se důležité postavy; v rámci jedné akce se odehrává hned několik dílčích - a to klidně i v různých prostorových i časových (!) rovinách, ale vše na sebe dokonale logicky navazuje. (7) Výsměch klišé, okázalá nadsázka všeho, co by se mohlo zvrhnout do patosu či přílišného sentimentu. (8) Nutnost neustále přehodnocovat předkládané scény, protože to, co se zdálo jako počátek filmu (A) se ukázalo být zároveň i tím, co se odehrávalo před začátkem (a) a tím, co se navrací v závěru (X, ale spíše aAa). (9) Koncept filmu založený na "zdvojování" až "ztrojování" - střet s romulanskou lodí útočící na Enterprise je několikrát navrácen, variován a v závěru pozměněn. (10) Práce s barvami a jejich významotvorností, která umožňuje se labužnicky natáhnout do sedadla a nechat se zaplavit přívalem různých barev s různým významem (viz barevné řešení plakátů, kdy každá znamená zcela jinou emoci). (...) Takhle výborné a přelomové sci-fi tady nebylo od roku 1977, kdy měly premiéru Hvězdné války. 10/10 P.S. STAR TREK je motivován kompozičně, takže prosím, přestaňte nesmyslně vytýkat náhodné setkání na ledové planetě (a to Vám náhodná setkání nevadila při setkávání - budoucí - posádky Enterprise?). ()

Galerie (157)

Zajímavosti (91)

  • Randy Pausch, jeden z nejvýznamnějších průkopníků v oblasti virtuální reality, autor 3D výukového systému programování Alice, spoluzakladatele Carnegie Mellon's Entertainment Technology Center a fanoušek Star Treku, dostal pozvání od J.J. Abramse, aby se účastnil natáčení filmu. Pausch o této zkušenosti napsal na svém blogu: „Dostal jsem uniformu na míru a vlastní ovládací panel na můstku se spoustou tlačítek. Dokonce jsem řekl jednu větu!“ Pausch zemřel 25. července 2008. (HellFire)
  • První teasery a plakáty prozrazovaly, že datum vydání je stanoveno na 25. prosince 2008. 13. února 2008 se však Paramount Pictures rozhodlo, že posunou premiéru na 8. května 2009, aby měl Star Trek jako letní blockbuster v kině méně konkurentů. (HellFire)
  • Loď U.S.S. Enterprise má označenie NCC-1701. „N“ z tohto označenia znamená registrované v Spojených štátoch amerických, prvé „C“ je označenie pre civilnú loď a druhé „C“ znamená vesmír. Čísla v tomto označení sú pre sedemnásty dizajn prvej lode. Čísla na lodi U.S.S. Kelvin (0514) zase odkazujú na dátum narodenia Abramsovho starého otca. (ČSFD)

Související novinky

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Je tomu už téměř osm let, co do kin dorazil zatím poslední filmový Star Trek s podtitulem Do neznáma. A zatímco o přímém pokračování série v hlavních rolích s Chrisem Pinem, Zacharym Quintem a Zoe… (více)

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

Jak to vypadá se čtvrtým Star Trekem?

02.03.2023

Je to už několik měsíců, co studio Paramount s nadšením oznámilo vedle dalšího rozšiřování univerza skrze televizní seriály taky čtvrtý filmový Star Trek. V tom se měli údajně vrátit všichni původní… (více)

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (více)

Reklama

Reklama