Reklama

Reklama

Čistilišče

(TV film)
  • Rusko Чистилищe (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Válečné drama odehrávající se v nemocničním komplexu v Grozném. Uprostřed téměř dokumentaristicky vykreslených bojů sledujeme ruskou jednotku a čečenské žoldáky. Scény jsou podány tak pravdivě, že realita nemůže být drsnější. Tento film není jako ČETA. Neukazuje však o nic méně smutnou tvář války. Jen v ruském podání. (Fr)

Recenze (22)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Pane bože, to byl masakr. Velmi krvavý, brutální, naturalistický a syrový válčený film, jehož zpracování dává diváku pocit, že sleduje válku v přímém přenosu. Bez hlubších znalostí Rusko-čečenských vztahů a konfliktů počínajících již v dávné historii, nemá cenu rozebírat, kdo je v právu a kdo ne. Tento snímek ukazuje hrůzy války a nelidské zacházení s protivníky, ať už živými či mrtvými, poukazuje na sadismus a bestialitu, kterou v lidech probouzí válečný konflikt. Ironií historie je, že po první, ale i druhé světové válce padlo tolik krásných vět o tom, že právě ukončená válka musí být tou poslední v dějinách. Vidíme ale, že zůstalo pouze u slov, neboť i dnes, v tuto chvíli, je na světě nespočet válečných konfliktů a to i na starém kontinentu. Co si matně pamatuji z přednášek o soudobých válečných konfliktech, konkrétně Čečensko-ruských válek, je, že Rusové poslali do Grozného mladou, nezkušenou a ne příliš dobře vybavenou armádu a jejich plán, že město získají za 3 dny, se protáhl na tři měsíce a po jeho dobytí začali úřadovat čečenští ostřelovači... ale dost probírání toho, co a jak bylo. Tomuto snímku dávám 5*, ale ne pro jeho historickou kvalitu (musel bych mít hlubší znalosti ohledně tohoto konfliktu), nýbrž pro jeho naturalistické zpracování, které zanechává znatelnou stopu i díky doslova apokalyptické hudbě podporující už tak syrovou a hutnou atmosféru. ()

Ten Druhy 

všechny recenze uživatele

Konečne vojnový film, v ktorom zhruba 90 % stopáže zaberajú nefalšované bojové akcie. Naozaj ide o celkom autenticky vyznievajúcu a nezakrývanú brutalitu, vlastne až na jednu scénu, keď moslimovia nožom odrežú ruskému vojakovi hlavu a jeho bezhlavé telo sa ešte hýbe (pochybujem, že je čosi také vôbec možné). Príbeh je len minimálny, avšak dokumentárne zachytáva bitku o nemocnicu, z ktorej je najskôr ruská armáda vytlačená, no napokon sa jej opäť zmocní. Na strane čečenských alláhovcov bojujú i medzinárodní dobrovoľníci: černosi, arabi, ba aj dve mladé litovské biatlonistky, dnes už rôznymi legendami opradené, blonďavé ostreľovačky, známe ako White Tights (Белые колготки/bílé kalhotky). ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Za čo bojuješ? Toto je moja zem..." Bežní ruskí obyvatelia sú mi sympatický, ale zo srdca neznášam ruskú panovačnú politiku a ich vojnové ťaženia, kde si radi potvrdzujú úlohu svetového lídra. Presne to sa práve deje na Ukrajine. Bez debaty držím palce Čečencom. Tento film mal byť asi nejakou morálnou podporou vojakom a ukážkou ich ťažkého utrpenia, ktorým si museli prejsť. Museli?? Odhliadnuc od toho, že iba dostali to, čo si zaslúžili, je tento film iba dvojhodinový zmätok. Film natočený pravdepodobne iba v jednom areáli, kde je len kopa šrotu, smradu, dymu a ohňa. Do toho čečenskí vojaci, vojačky-sniperky a ruská obkľúčená armáda, ktorá to samozrejme nevzdá. Aspoň tak nám to Rusi radi predkladajú. Akcia tu je, dokonca takmer non-stop. Je jej tu tak veľa, až je to nudné. Na dvojhodinový film to má strašne slabý príbeh a jedinou reklamou mu môže byť prirovnanie k filmu Čierny jastrab zostrelený. Mŕtvy a ukrižovaný tankista Igor pri odnášaní klipe očami! a jeho kamaráti prisahajú, že po ňom pomenujú svoje deti. Ja som tiež Igor, ale nemám radosť z toho, že nás (Igorov) bude viac len preto, že Rusi vtrhli do Čečenska. Chýbal tam silnejší príbeh. Slabé, veľmi slabé tri hviezdy. 50%. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Jeden maďarský gej mi nasmerfoval do pošty akože tutové odporúčanie. Že vraj „Ak sa ti páčil Ržev, toto ťa totálne odjebe“. A měl pravdu, chalan chlpatý, odjebalo! Úplně mi to odjebalo poslední zbytky důvěry v ruské filmy. Bylo to, jako by zneuznaný režisér amatérského fekálporna dostal oboustranný akutní zánět ambicí a snažil se natočit Zachraňte vojína Chlestakokotova v Apokalypse, k čemuž měl k dispozici závratných 1000 rublů, mobilní telefon, tři hromady suti, partičku notorických leningradských bezdomovců, dva cigánské holobyty, pět litrů rajského protlaku, tři kila vepřového z nuceného výseku, pokoutně nasnímané otáčení tanku v bahně, čtyři podomácku vyrobené sádrové panely, cisternu benzínu, sirky a rusko – čečenský translátor. No neudělejte z toho sofistikovaný a dechberoucí velkofilm s atmosférou, jako by byl divák přímo přítomen v tom pekle! Pekle plošně retardované squatterské čtvrti. Čočka mobilu je dvě hodiny nalepena na xichtě nějakého zjevně nesvéprávného hrdinného krasnoarmějce či do morku kosti odporného separatisty, aby náhodou nebylo v pozadí toho vrakoviště, kde to celé uplácali, vidět stěžně zaparkované Aurory, přičemž tito procítěně trousí do éteru vlastenecké bonbonmoty hodné scénáristicko - herecké přípravky ochotnického spolku Ochrnutý down, nebo se naprosto přesvědčivě pitvoří, jako by měli v rozkroku tři koule. Ta třetí koule je jakože z gumové atrapy snajprpušky Dragunov SVD a pitvoření vypadá, že si právě skřípli pytel v zipu těch rekvizitních maskáčů ze seconhandu Velké vlastenecké války. Tu a tam se záběr přesune na až nevydržitelně drasticky povalující se vepřovou kýtu marinovanou v kečupu, občas na někoho spadne jeden a tentýž sádrový panel, přičemž mu rekvizitář mrdne na hlavu kýbl stavební suti, a v pozadí těch nevyžádaných detailů neustále věrohodně hoří nějaké odpadky polité benzínem. Ještěže to je alespoň dokonale ozvučeno! Ruchy a postsynchrony dozajista profesionálně vyráběli tak, že se pak všichni sešli ve studiu (sklep režisérovy 1+1) a na mávnutí zvukaře dělali do nahrávajícího magnetofonu Karpaty-205 „Zzzzzz-Džžžž“, „Ratatata“ a „Pffffff“ (tohle je citoslovce plápolajícího ohně). Fuckt paráda, dicki moc za doporučení! ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Myslím si, že jsem viděla docela slušnou řádku válečných filmů, ale nikdy jsem se nesetkala s něčím takovým, jako je Čistiliščě. Ani nevím jestli se dá říct, že jsem ho viděla nebo ne. Je v něm tolik šílenosti, hrůzy, nepopsatelných scén, které jsem nemohla ustát, že jsem musela často použít posuv a to se mně dlouho nestalo. Myslím, že toho bylo na normálního diváka až moc i když musím připustit, že taková zvěrstva se zřejmě děla. Chvílemi jsem si pohrávala s myšlenkou, že nacisti byli mírumilovní beránci a nebo, že všechny horory (které jsem neviděla) jsou pohádkou pro malé děti. Kdyby všechno to, kde mně bylo mdlo, vystříhali, tak zbyde maximálně půlhodina. Stopáž je skutečně příliš dlouhá. Absolutně nevím jak mám hodnotit takové válečné drama, které ani nikomu nedoporučím. Vůbec se nedivím, že tisíce lidí z Čečenska uprchla. Ona to nebyla jediná bitva, takže je naprosto chápu. Ale co nechápu, čeho všeho je člověk schopen. A také jsem chvílemi nevěděla kdo je kdo. Zůstávám na trojce, ale berte to s reservou, fakt nevím...….. ()

Zajímavosti (4)

  • Natáčalo sa najmä v Petrohrade na ulici Lagoda a tiež v meste Sestroretsk a jeho miestnej zničenej nemocnici. (argus123)
  • V komparze účinkovali vojaci, ktorí si skutočne prešli bojmi v Čečensku. (argus123)
  • Velitel Čečenců má stejnojmenný předobraz v Chunkarpaši Israpilovovi. Mezi filmovým a skutečným Israpilovem je ale několik zásadních rozdílů. Ve skutečnosti nešlo o žádného lékaře, který začal bojovat s Rusy po agresi vůči vlastnímu národu. Chunkarpaši byl profesionální islamista a před Čečnou bojoval už s Armény v Karabachu, nebo s Gruzínci v Abcházii. Následně v Čečensku se vypracoval až na samotnou špici hnutí (účastnil se např. i přepadení nemocnice v Buďonovsku). Kozel se stal zahradníkem, když byl v květnu 1997 jmenován ředitelem „Antiteroristického centra“ Čečenské republiky. Na rozdíl od filmu zemřel až během druhé čečenské války při výbuchu miny. (chamonix)

Reklama

Reklama