Reklama

Reklama

Skřivánek

  • Sovětský svaz Žavoronok (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Podle skutečné události vzniklo silné filmové drama, popisující sílu a hrdinství několika lidí na pozadí zuřících bojů druhé světové války. Píše se rok 1942 a fašisté zrovna zkoušejí nové protitankové střely. Jako pokusný králík má posloužit zajatý sovětský tankista Ivan se svojí posádkou. Nikdo z nacistů však netuší, co všechno se v hrdinném vojákovi skrývá. Nejenže se mu podaří přelstít německé velitele, ale také geniálním tahem získá tank, se kterým se rozhodne rozpoutat vlastní válku proti nepříteli. Uprostřed nacistické říše se se svým opancéřovaným strojem stává hrdinou a nadějí pro všechny místní lidi, kteří už ani nedoufali v obrat k lepšímu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Když vidím ten příběh řeknu si, tak co. Fikce přece ani válečnému hrdinnému filmu jako je Skřivánek určitě neublíží. Ale když ho zapnu a sleduju velkým azbuckým písmem klikyháky, který znamenají, že je vše podle skutečné události, padá mi čelist dolů. Že tohle bylo podle skutečné události? Že by Sovětská armáda byla tak hrdá a zároveň tak drzá a chytrá? No není ona vlastně nejlepší armáda na světě, kam se na ně hrabou ostatní? No není? No, asi je. Skřivánek jde příkladem. Ale tak co. Je to sovětský film, sovětský válečný hrdinný film, a ti toho tenkrát nakecali...:) Jenže tipuju, že při sledování tohoto filmu na západě tenkrát museli téct slzy proudem, jak se tomu museli smát. ()

antragus 

všechny recenze uživatele

Na to, jaké ubohosti byli Rusáci schopní o válce natočit je tohle fakt celkem v pohodě. I když, pokud se tohle skutečně stalo, měl scénárista nejspíš velice lehkou ruku a divokou fantazii. Na druhou stranu - Rusko s točením nereálných heroických filmů pomalu ale jistě skončilo, zatímco "neporazitelná" Amerika chrlí podobné nereálné hovadiny s přehledem dodnes. Takže proč Rusům vyčítat hrdinství a neprůstřelnost, že? ()

Reklama

Arccos

všechny recenze uživatele

Z těch sovětských válečných snímků, co jsem zatím měl možnost vidět, film Skřivánek vybočuje. Nekonají se v něm žádné masové bitvy, žádná polodokumentární dramata. Naopak, Skřivánek se docela podobá západním akčně laděným válečným filmům, ovšem s východní kamerou a lyrikou. Přestože je příběh označen jako "podle skutečné události", lze tomu těžko uvěřit a scénáristi si zřejmě hodně přidali, což by nakonec ani nemuselo tak vadit. Pouze heroicko rádoby silný závěr je skutečně ubohý. ()

YURAyura 

všechny recenze uživatele

5/10 Dcela mile prekvapeni - jak jsem v jadru skepticky vudci filmus podle skutecnych udalosti - v jistem slova smyslu takovy "predobraz" jene casti u nas kdysi velmi popularniho polskeho serialu 4 z tanku a pes. Spise nez kohezni pribeh se jedna o mozaiku zaberu, ktera ma jistou spojujici lininii v ukradenem tanku, pocitu ne/svobody a touze zahnat velky germansky narod od Volhy zpatky do Valhaly. Nektere zabery byly az moc schematicky zjednodusene - moc se toho nenamluvi a nevysvetluje - takze na otazky proc a kde se vzal pokusny tankodrom v srdci rise a na polich tam bez ostrahy okopavaji slicne sovetske kolchozkyne nebo jakym zpusobem se do sovetskeho lagru dostal parizsky interbrigadista. Minimalistickemu filmu sedi minimalisticka hudba, i kdyz jako symbol nemecke hudby vybrat zrovna polku Vyvalte sudy mi neprislo uplne nejstastnejsi. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Dívatelný ruský válečný film. Kamera na výbornou-na tu dobu pochopitelně. Originální story zajatců co ukradnou ruský tank z válečné kořisti. Německý důstojnický sbor je vykreslen a zahrán dost primitivně. Zrychlené záběry filmu velmi nesvědčí, působí směšně. Jinak to stojí za skouknutí, nejvic povedená scéna jsou ruské vězenkyně vítající Rudou armádu na německém poli. ()

Zajímavosti (1)

  • Zbraně použité ve filmu byly samopaly MP-40. Ve filmu byly použivány tanky T-34/76 a T-34/85. Tank, na kterém posádka jezdí po Německu, je T-34/76. Ve filmu se také objeví letadlo Ju 88. (K98)

Reklama

Reklama