Reklama

Reklama

Peníze jako dluh

  • Kanada Money as Debt
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Obsahy(1)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (50)

Tommy987 

všechny recenze uživatele

"The world is coming to an end", hovorí sa v Southland Tales a v tomto jednoduchom, názornom, no výrazne "oči-otvárajúcom" dokumente zistíte, že od toho (minimálne z pohľadu svetových financií) ani nemáme veľmi ďaleko. A len tak mimochodom, už aj to, čo rieši tento film, znie neskutočne hrozivo, ale to, čo sa deje na svetových trhoch s akciami či finančnými derivátmi, je ešte mnohonásobne horšie... ()

Angelino 

všechny recenze uživatele

Ak by cieľom bolo rozpútať spoločenskú diskusiu a načrtnúť, že niečo vo finančnom systéme nie je asi v poriadku, beriem. Som schopný to akceptovať aj ako materiál na trochu lepšie vysvetlenie finančnej krízy, ktorá vznikla práve z kolobehu hypotekárnych úverov, ktoré kryli nehnuteľnosti. Ľudia neboli schopní splácať, tak im nehnuteľnosti zobrali a snažili sa ich predať a keďže takých ľudí bolo veľa, cena nehnuteľností klesala a banky sa začali dostávať do problémov. Ale ani o jedno z toho očividne nejde, pretože to by museli použiť niečím podložené a hodnotné informácie. Tu ide o jednostranný pseudodokument, ktorý nemá ani v najmenšom za cieľ byť objektívny a realisticky popísať situáciu v bankovníctve. Cieľom mi príde snaha ohromiť a vystrašiť ekonomicky neuvedomelých ľudí. Vytvoriť predstavu, že nás zlé veľké banky ovládajú a sú našou hrozbou. Celý systém je zlý. Sloboda je iba naša mylná predstava. Všetko ovládajú ľudia okolo bánk a štáty im kryjú chrbát. Zrušme banky! Netreba ich! Peniaze sú všetkých, dajme ich ľudu a najlepšie všetkým rovnako. A budeme žiť v krásnom utopistickom svete lásky a rovnosti. Mám pocit, že tam sme už boli... ()

Reklama

Carrie_3 

všechny recenze uživatele

Jakým způsobem funguje dnešní bankovnictví vysvětlí jednoduše tento dokument. Diváci mají možnost poznat a pochopit, kde se berou peníze, jak vznikají, čím jsou kryty apod. Snímek by měl být povinně pouštěn na základních, ale i středních školách, protože si troufám říci, že i zde existuje mnoho studentů, kteří tomuto systému vůbec nerozumí nebo mají jen základní informace. Lidé uvažující o tom, že si půjčí peníze a tedy jim i vznikne dluh, by si měli v první chvíli uvědomit, jaké jejich jednání může mít v budoucnu důsledky - a to především v případě, že nebudou schopni půjčku plně splatit. Dokument mnohdy zábavnou, ale především jasnou a zcela zřejmou formou (většinou animovaně) seznámí diváky o fungování peněz a celého systému. Při sledováním "Peníze jako dluh" jsem si připadala, že nepatřím mezi cílovou skupinu diváků, na mě byl dokument příliš animovaný a vše dosti zjednodušené (i když k pochopení je to potřeba) vysvětloval. Věřím ale, že svou diváckou základnu si jistojistě najde. ()

Gwin 

všechny recenze uživatele

Po faktické stránce není co vytknout, peníze jsou v podstatě vytvářeny z ničeho a proto je jen otázkou času, než se zhroutí světová ekonomika (pokud se výrazně nezmění). Otázkou je, kdy se tak stane a jak tomu zabránit. Pokud se podíváme na zadluženosti jednotlivých států, zatím to vypadá, že první domino spadne v Americe a postupně popadá každá (globalizovaná) ekonomika. Audiovizuální podání těchto informací je ale dost špatné, řekl bych až otřesné. Nepěkné animace, které v první části vzbuzují dojem výukového dokumentu pro 1. stupeň ZŠ (nebo zvláštní školy?), jsou v druhé části dokumentu naštěstí nahrazeny zajímavějšími úvahami na téma co s tím a jak odvrátit katastrofu. Docela mě udivuje komentář od studenta VŠE, který o vzniku peněz nikdy neslyšel. To jste nebrali např. peněžní multiplikátory nebo jak vznikla hypotekární krize? To se učí v 1. semestru na bakalářském stupni... ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Člověk už leccos předtím věděl, ale i přesto se vždy najde něco nového a zajímavého. Nikdy však nezasvěcenému a neznalému člověku nebude všechno jasné, přeci jen každý z nás není ekonom, bankéř, fin. poradce apod. Podle mnohých šizunkové:-) Každopádně je to děsivá představa, kam až tohle vše povede, nikdo to neví, ale konec jednoho dnes musí přijít (půjčka s úrokem-dluh, půjčka s úrokem-vyšší dluh, společně s tisknutím pěnez nejde do nekonečna), nejlepší a nejpravdivější jednoznačně citáty slavných osobností (třeba ten Wilsonův tři roky po založení centrální banky FED), některých později zabitých (podle konspirátorů, právě proto že chtěly změnit peněžní pravidla, viz třeba Kennedy nebo Lincoln, presidenti s jasnou vizí). Přesto tohle všechno ví jen malé procento lidí, nevědí to ani lidé kteří v bankách pracují, ve školách se to záměrně neučí, lidé se "učí" pouze a jen, jak pracovat pro peníze, ale nikdy se nenaučí, aby peníze pracovaly pro ně. Ze všeho pak pochopitelně profitují jen vyvolení, ať už z naší práce, daní, inflace (která byla ještě v 60 letech min. století neznámým pojmem!), dluhů, byznysu, podílových fondů, akcií atd. Velmi přínosný dokument, pojatý zajímavou formou, který tu určitě chyběl, jen houšť dalších takových a hlavně šířit mezi lidi (kteří žijí v bludu, dokonce pak i někteří vysokoškoláci) a to by bylo, aby jedoho dne, ten podělaný Rockeffelerovsko/Rotchildovský peněžní systém nepadl, otázkou však je, jak toho docílit a pokud se tak stane, kdo natom vydělá a naopak. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama