Piano revue

(divadelní záznam)
všechny plakáty
Hudební
Slovensko, 1997, 95 min

Divadelná hra PIANO REVUE vznikla v roku 100. výročia narodenia Jiřího Voskovca a Jana Wericha, vďaka ktorým sa hádam po prvý krát zjavil na území Čiech a Slovenska humor, humor ktorý svojou hĺbkou, pravdou a kvalitou priam elektrizoval publikum. V+W. Osvobozené divadlo bolo svedkom doby a výpoveďou o človeku pomocou srandy a v dobe, kedy sa po nej v Európe doslova zľahla zem. Predstavenie vychádza z tradície Osvobozeného divadla, ktorého prvou nielen kabaretnou, ale spoločensky aktuálnou hrou bol Robin Zbojník. Práve cez tento príbeh rozprávajú i autori Nvota - Žiška svoj príbeh o vzniku divadla a pôsobení V+W až po ich vynútení odchod do emigrácie. Ocitnete sa v krásnom svete hudby Jaroslava Ježka a originálnych piesní V+W, ktoré v aranžmánoch Juraja Bartoša nahral orchester Bratislava Hot Serenaders. Vrátite sa do čias literárnej moderny, ktorá však nezúri v Prahe, ale v Sherwoodskom lese. Po zbojníkoch - prekliatych básnikoch pasie neľútostný Sheriff z Nottinghamu - zloduch túžiaci po moci. Ešteže sú tu dvaja študenti blúdiaci po lese i v histórii a vedúci úžasné dialógy. Práve oni rozpútajú v starom Anglicku skutočnú bitku o slobodu divadla - teda Oslobodené divadlo. Hra nečerpá z textov V+W priamo, ale je nimi inšpirovaná, jej humor je súčasný a je teda aktuálnou výpoveďou i o nás samých a našej dobe. Scenár získal cenu LITERÁRNEHO FONDU za r. 2005, predstavenie získalo CENU DIVÁKA na festivale KOPŘIVA 2006 v Kopřivnici a s veľkým úspechom bola hra uvedené v Prahe v Žiškovském divadle Járy Cimrmana, a v Divadle SEMAFOR. (oficiální text distributora)