Obchodník s delfíny

(TV film)
  • Česko Obchod s delfíny (více)

Tihle velmi inteligentní kytovci nejsou jen oblíbeným miláčkem dětí v mořských parcích a cílem zkoumání nejrůznějších vědců, ale i předmětem kontroverzního byznysu a zabíjení. Patří k nejinteligentnějším tvorům zvířecí říše. Zároveň mezi nejoblíbenější zvířata zejména u dětí a v prázdninových letoviscích po celém světě jsou velice žádanou a hodně drahou atrakcí. Rybáři na velkých lodích je však odedávna zabíjeli, zejména když se jim připletli do sítí při lovu tuňáků. Nelze popřít, že právě to pomohl zábavní průmysl trochu změnit. Ochránci kytovsů ale proti jejich chovu v zajetí protestují, zvláště pokud o ně není správně pečováno. Tenhle aspekt okořenil kanadský exportér Christopher Porter, který na Šalomounových ostrovech loví a do celého světa delfíny prodává. Takže tu máme desítky až stovky zvířat, která byla odchycena ve volné přírodě a nyní jsou předváděna v mořských akváriích a zábavních parcích. A hodně z nich transport a změnu prostředí nepřežije. A také statisíce odchycených delfínů, kteří jsou k obživě stále ještě loveni domorodými kmeny. Najde se vhodné řešení? (Česká televize)

DannyBoy80

Za mě těžce nevyvážený dokument, často založeny na doměnkách a předpokladech. Samotný obchodník samozřejmě nebyl úplně křišťálově čistý, ale ochránci mi přišli jako úplní psychopati. Vrcholem bylo, že jim nevadí kruté vybíjení 4000 delfínů ročně místním obyvatelstvem (protože jejich zuby maji jako platidlo, protože je jí, jsou to přece ryby a ty se jí). Na druhou stranu neváhají lynčovat kvůli 28 delfínům, kteří sice budou putovat do zajetí, ale nikdo je krutě nezabíjí. ()

Marze

Zhoubná komercionalizace přírody ve stále přelidněnějším a ekosystémově kolapsujícím světě. ()