The Klaus Dona Chronicles: Secret World I

všechny plakáty
USA, 2011, 75 min

Klaus Dona

berg.12

Na poli "zakázané" archeologie se pohybuje spousta individuí, od polovzdělaných Indiana Jonesů až po patologické lunetiky. Zavadit mezi vším tím smetím a fantaskními teoriemi o něco serióznějšího, je jako hledat jehlu v kupce sena. Klaus Dona je rakouský historik a kurátor výstav se specializací na rod Habsburků a v r. 2001 ve Vídni uspořádal výstavu "Unsolved Mysteries", pro kterou po celém světě shromáždil na 470 artefaktů vybočujících z obecně známé lidské historie. Obyčejný kurátorský zájem ale brzo přerostl v dlouholeté bádání a výzkum v této oblasti. V tomto filmu jsou nám představeny pozoruhodné, málo známé nebo vědou přehlížené artefakty, které značně nabourávají paradigma historie lidské civilizace. I když je zřejmé, co z toho Toho Klaus Dona vyvozuje (ne, nejsou to mimozemšťani) nemlátí nám žádnou teorii o hlavu. Mnohem více nabádá laickou a především odbornou veřejnost k otázkám a serióznímu výzkumu podobných objektů. Podprůměrně natočený dokument s nadprůměrně zajímavým tématem, který bohužel nijak zvlášť nepřebíjí již dostupná videa na YouTube. Mimochodem, výstava "Unsolved Mysteries" se v r. 2016 bude ve Vídni snad konat znovu. ()