Reklama

Reklama

Comprar, tirar, comprar

  • Francie Prêt-à-jeter (více)
Španělsko / Francie, 2010, 75 (53) min

Asociácia výrobcov žiaroviek - "Phoebus cartel" - bola prvým záujmovým zoskupením výrobcov, ktorí sa dohodli na znižovaní kvality výrobkov tak, aby ich mohli viacej predať - v prípade žiaroviek išlo o používanie menej odolných vlákien.  Tento princíp - princíp plánovaného zastarávania produktov - postupne prevzali mnohí svetoví výrobcovia a riadia sa ním dodnes. "Užitočný" výrobok jednoducho nemôže byť večný - inak by sa ich toľko nepredalo. Dokument skúma používanie tohto princípu, ktorý vznikol v 20-tych rokoch min. storočia, v dnešnom priemysle.
Film získal viacero medzinárodných ocenení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (40)

heyda 

všechny recenze uživatele

Nesmírně zajímavý dokument, který vás provede 20. stoletím z hlediska produkce elektrických výrobků a jejich plánovaného zastarávání. Bohužel i přes některé náznaky odporu (viz žaloba na Apple) se vlastně toho příliš mnoho nezměnilo. Tento komentář píšu na notebooku Sony Vaio, který vlastním asi 3 roky a už mám popraskané plasty a jen čekám na den, až se celej dosere. Co se týče zářivek v mém pokoji, měním je pomalu každý druhý rok. Kdybyste náhodou měl někdo doma zásobu žárovek z roku 1890, tak je velmi ochotně zkoupím. Kdo by taky nechtěl žárovku, která vydrží přes 100 let ??? Jo už vím, majitelé nadnárodních korporací. Zajímavé, že všechny průsery tak nějak vychází od nich, nikoli od vynálezců. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Výrobek, který se odmítá opotřebovat, je tragédií pro byznys." A Light Bulb Conspiracy je důležitým filmem pro svobodu člověka. Patrně proto ho vidělo poměrně málo lidí. Zejména tedy těch, pro které se smyslem života stalo půjčování peněz a nakupování nepotřebných věcí. Já konzumu odolávám stále obtížněji, ale nyní to půjde zase o něco lépe. Tady mi totiž byly nabídnuty věcné argumenty do diskuze a žárovka svítící od roku 1901 mi vyloženě zvedla náladu. Horší už to bylo s čipy ničícími tiskárny, se snižováním kvalit nylonových punčoch či odvozem elektroodpadu do Afriky. To se mi odjišťoval raketomet v kapse. Ony ty informace o "kurvítcích" se ke člověku někudy dostanou, také není těžké povšimnout si stále kratší životnosti výrobků, ale tento dokument ukazuje vznik a příčiny těchto jevů a za to má ode mne naprosto subjektivních pět hvězd. ()

Reklama

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavý dokument. Upozorňujem na jeden hrozný kiks v slovenskom dabingu: v strede sa spomína starý film, v ktorom nejaký vedec akože vynájde nezničiteľné vlákno - avšak v slovenčine mi oznámili, že vynašiel "trvalú hrozbu"... Nejakému "expertovi" sa podarilo slovo thread preložiť úplne nahovno. Ešte aj v novinovom titulku, ktorý sa tam mihol, bolo vidieť "everlasting thread", ale prekladateľ evidentne pozná iba jednu verziu, "threat" s T na konci (a dokument nevidel). Hanba ako svet! ()

Hees 

všechny recenze uživatele

Kvalitne spracovaný dokument, ktorý sa na nič nehrá a okamžite ide za svojím cieľom človeka šokovať. Zaznie tam aj veľmi dobrý nápad, ako by mohla naša planéta inak fungovať ako funguje. Pravda je tá, že večne to čo teraz robíme nebudeme môcť robiť. Planétu máme len jednu a my sme len mravci čo po nej chodia a zničia ju predtým ako prídu nové generácie. Dohody ako sú tam spomenuté sa dejú po celom svete a nejde len o žiarovku. Je smutné, že sme sa nenaučili žiť ako zvieratá či rastliny a podobne. Nedokážeme žiť s planétou vo vzájomnej symbióze. Afrika je samozrejme vrcholom celej rady problémov. Načo sú nám zákony, keď sú naschvál vymyslené tak, aby sa dali jednoducho obísť. ()

Everyone 

všechny recenze uživatele

Nic nového pod sluncem...bohužel...s touto skutečností se každý setkává dnes a denně a není náhodou, že se nám výrobky pokazí v momentě, kdy se to výrobcům z ekonomického pohledu vyplatí a zároveň si nenahněvají spotřebitele natolik, aby přešel ke konkurenci. Nejlépe den po záruce. Když tak funguje každý (téměř každý), tak není alternativ.___ Nejen z reálného světa (záruky, garance) - pohledem laika - běžného spotřebitele, ale i odborníka (téměř jednotná filozofie - demagogie - ekonomického růstu) pohledem ekonoma jsme v systémové pasti, poněvadž plýtvání na úkor přírody je prosazováno a konvergentně v tento směr vyústilo, protože pro výrobce přináší největší zisk (na úkor dnů budoucích; neprosazování externích nákladů; trvale udržitelný rozvoj). A je často předpokladem pro absolvování ekonomického směru tento přístup znát a v praxi ho využívat, jinak by Vás nikdo nezaměstnal. A prosazovat jiný názor lze jen z akademické půdy nebo jako dominantní subjekt v určité ekonomické oblasti, jinak byste v praxi s takovýmto ekonomickým modelem trpěli. ___ Již každý odborník - ekonom nebo inženýr se s tímto přístupem setkal. Klasický návrh (rozum tomu velí) konstrukce na trvalou životnost se neslučuje s moderními přístupy podnikové ekonomiky, ale i makroekonomie (20. století), tudíž se prosazuje přístup konstrukce (návrhu) na časovanou životnost (od návrhu letadel po spotřební elektroniky). V tomto momentě nemůže konstruktér designovat, jak by mu přírodní omezení velely, ale musí se podřídit ekonomické realitě - tudíž navrhovat výrobky, které nejsou trvalé. Klasická věta z předmětu Spolehlivost nebo z předmětu Dynamická životnost zní pro vybraný výrobek, např. pro automobilový průmysl tak, že závodní automobil by se měl rozpadnout v momentě protnutí cílové čáry, což si lze přeložit více obecně do polohy výrobku a známé (nebo předpokládané) doby užívání, kdy by funkčnost měla být v plánovaný okamžik terminována, což je krásně vidět na "počítacím" čipu, podobné je to s kumulací únavových cyklů u strojní součásti apod. Pro poslední příklad lze využít jednoduchou náhradu, např. větší průřez hřídele nebo kvalitnější povrchovou úpravu u karoserie a automobil vám vydrží několikrát déle, ale bude stát více, bude často těžší a tím se servisy, ze kterých má automobilka nemalé peníze neuživí nebo bude vykazovaná dlouhodobá spotřeba vyšší a daný model nebude tak prodejný. atd. atd. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • V slovenskom dabingu dokumentu je chyba v preklade. V dvadsiatej šiestej minúte sa hovorí o filme - Muž v bílém obleku (1951) - v ktorom vedec vynašiel nezničiteľné vlákno, v slovenčine preložené ako "trvalá hrozba". Ide o zahanbujúcu zámenu anglických slov thread (vlákno, niť) a threat (hrozba). Pritom táto časť je doplnená zrozumiteľnými zábermi z filmu. (Rex Mundi)

Reklama

Reklama