Mniši v hitparádě

• USA Top Ten Monks
Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 2010, 29 min

Vstávají ve 4:30. Každý den se více než čtyři hodiny modlí. Své životy zasvětili Bohu... A také jsou to popové hvězdy! Snímek sleduje skupinu cisterciánských mnichů, jejichž gregoriánský chorál z nich udělal mezinárodní hudební senzaci. Malá skupinka cisterciánských mnichů, kteří žijí v klášteře ze 12. století poblíž Vídně, nedávno pronikla do hudebního průmyslu. Jejich album gregoriánských chorálů se v Anglii vyšplhalo na přední příčky hudebních hitparád, dva měsíce se drželo v Top 10 a celosvětově se prodalo přes million nosičů. Dokument Mniši v hitparádě nahlíží do zákulisí života svatých mužů v klášteře Stift Heiligenkreuz Abbey, kteří se stali popovým hvězdami a jejich nahrávky latinských modliteb je proslavily po celém světě. (HBO Europe)

lemonova

Škoda, že v dokumente nepočuť priamo viac hudby. Možno marjetingový zámer :) Ale inak je veľmi sympaticky poňatý. Viacerí mnísi sa vyjadrujú veľmi otvorene a priamo, prečo sa pre tento život rozhodli, ako ich život vyzerá a ja im úprimne verím, že našli svoje šťastie v tom, čo ich presahuje. A možno práve to prinieslo ten nečakaný úspech - pretože ich hudba je pravým vyjadrením ich viery a nie snahou o pozemský úspech. ()