Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Přepis divadelní hry E. A. Longena V tlamě velryby (z repertoáru Divadla V. Buriana). Fraška plná zápletek, převleků a všelijakých taškařic včetně jazykových parodií, to vše jen pro to, aby se Burian před kamerou vyřádil stejně jako na jevišti. Vlasta Burian zde vytvořil postavu Emana Pípy, kterého z finanční tísně má zachránit příjezd strýčka Jonáše z Ameriky. Eman měl rád Lidušku (A. Mandlová), ta si však vzala jeho bratrance Adolfa (Č. Šlégl). Eman se opije a tropí výtržnost – je odveden na psychiatrii, kde potkal dalšího svého příbuzného strýce Hanibala (T. Pištěk). Ten se zase souží pro tetu Matyldu, která však čeká na příjezd Jonáše, aby si ho vzala. Adolf si potřebuje vyřídit záležitost s bývalou milenkou (L. Hermanová), proto přemluví Emana, aby se přestrojil za strýčka Jonáše a tím odlákal pozornost jeho ženy. A tak začíná bláznivá komedie – vše končí příjezdem pravého strýčka. (Česká televize)

(více)

Recenze (140)

t0ny 

všechny recenze uživatele

Falešný strýček z Ameriky zaměňuje svatbu a mariáš, vykládá o New Yorku a já se úžasně bavím :) Bezkonkurenční Burian, krásná Mandlová a Theodor Pištěk coby vojevůdce kartáginských vojsk. - "Nó, ale teď máme v Americe strašnej problém s gangsterama, to je samej únos." - "Ale to já bych se bála." -"Né, takový voni vracej." ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Spolupráci Buriana s Lamačem pokládám za vydařenější než s Fričem. Komedie to jsou jednodušší a Burian zde dostal dost prostoru na to, aby se mohl vyřádit dle svého gusta. Samotná zápletka je primitivní a některé gagy (Kolumbova vejce) až tak vydařené nejsou, ale co chybí obsahu, to Burian vyvážel tentokrát víc než gestikulací mluvním projevem. I když pohled na Buriana, jemuž se sňatkový úředník snaží vysvětlit anglicky, proč do domu přišel, je také úchvatný. Šlégl je sice postavou továrníka Daňka důležitou, ale přece jen je vsunut do děje poněkud násilně jako Vovískův soupeř vůči Lidušce. Mandlová kupodivu hraje velice civilně a nehraje si na dámu jako v jiných filmech. ()

Reklama

Dzonysek 

všechny recenze uživatele

Vlastovi Burianovi v hlavní roli nelze vytknout vůbec nic. Geniální výkon. Příliš složitý námět bych ve 30. letech taky nečekal, takže nic ani proti ději. Jednotlivé herecké výkony taky nejsou vůbec špatné, ale film mi nesedí dohromady jako celek, jakoby se herci nedokázali úplně "sehrát". Plno vtipných situací pobaví i dnes, ale na druhou stranu se najdou i takové, které působí trochu trapně. Člověk tuší, že by se asi měl zasmát, ale ono vlastně není čemu. Podstatná část zábavných gagů stojí pochopitelně na Burianovi, zdatně mu ale sekunduje i Čeněk Šlégl. Je škoda, že trochu víc prostoru nedostala Adina Mandlová, která se v některých scénách v podstatě jenom v pozadí usmívá a přenechává prostor Burianovi. Závěr bych taky čekal trochu nápaditější a propracovanější. Hodnotím tedy celkově jako lepší průměr, už jen proto, že umělecká dvojice Lamač (režie) - Burian (hlavní role) ukázala i v jiných snímcích (C. a k. polní maršálek, U pokladny stál), že výsledný dojem může být v některých ohledech mnohem působivější. ()

ZorkaJ 

všechny recenze uživatele

Skvělá režie Karla Lamače se scénáristou Longenem vytvořila s mnoha filmovými herci užasnou komedii, která i po letech neomrzí, a nadále skvěle baví. Mám rád herce, kteří ze sebe umí vydat to nejlepší, co v nich je. Vlasta Burian byl v každém záběru, a to v mnoha ztřeštěných podobách a zběsilých situacích. Bravo mistře! ()

Billie777 

všechny recenze uživatele

Výborná komedie, jedna z mých nejoblíbenějších s Vlastíkem, který má energii na rozdávání a předvádí strhující jízdu. Skvělé hlášky, které mám stále v paměti. Krásná Adina, krásná Hana, skvělý Čeněk... Filmová Matilda byla úžasná, Adina v kalhotovém kostýmku v kruzích sice moc nehrála, ale byla prostě nádherná. Vlasta všechny svým herectvím převálcoval, vždy se bavím od začátku do konce, miluju Emánkovi strýčky Jonáše a jeho english. Nemá to chybu! ()

Galerie (15)

Zajímavosti (1)

  • Jonáš/Eman (Vlasta Burian) říká, že bydlí v Hopfenštokově ulici. Tak se skutečně jmenovala v Praze od poloviny 19. století do roku 1952 dnešní ulice Navrátilova na Novém Městě. (rakovnik)

Reklama

Reklama