Epizody(5)

Většina z nich po prezidentském křesle toužila. A všichni bez výjimky byli nakonec zklamaní. V letech 1948–1989 se v nejvyšší státní funkci vystřídalo pět jmen. I když si moc v té době přisvojovala jediná strana, nebyla nejvyšší státní funkce ušetřena mocenských bojů a zákulisních intrik. Cyklus Rudí prezidenti odkrývá skryté pozadí výkonu prezidentské funkce v dobách, kdy se o jejím obsazení rozhodovalo v sekretariátech komunistické strany. Každý z pěti dílů je věnován jednomu z komunistických prezidentů Československa: Klementu Gottwaldovi, Antonínu Zápotockému, Antonínu Novotnému, Ludvíku Svobodovi a Gustávu Husákovi. Jejich osobní a politický příběh cyklus vypráví výhradně prostřednictvím archivních materiálů. Namísto historiků tak dostávají prostor dobové zvukové a obrazové záznamy. (Česká televize)

niska98

Dobrý dokumentární seriál, který se neomezuje jen na dobu vlády jednotlivých prezidentů, takže se spoustu věci dozvíme 2x. Chybělo mi tam více osobních vzpomínek......ale jinak fajn ()

ESW

Dobře udělané, fakticky přesné. Skvěle, že něco takového vzniklo. Tyhle rudé svině si to zaslouží. ()

ostravak30

Rudí prezidenti je jeden z typů dokumentů, který mě moc zajímal. Přeci jen je vždycky zajímavé se dozvědět více o lidech, kteří se narodili, kteří se všichni narodili za Rakouska-Uherska, tedy dávno před socialismem a komunismem. Jak se dostali ke svému přesvědčení? Co je ovlivnilo? Jaký byl jejich postup stranou směrem vpřed a mnohdy až na vrchol? Navíc o Gottwaldovi nebo Husákovi se leccos ví, ale pro mě byli záhadou především Ludvík Svoboda či Antonín Novotný. Seriál je postaven především na archivních materiálech což je myslím ku prospěchu a přispěje to lepší kvalitě než třeba desítky výpovědí historiků. Dobové záběry jsou přeci jen zajímavější a přesnější. Tvůrci se díky tomu vyhnuli jakémukoli hodnocení a předložili čistě jen fakta. Podobných dokumentů bych uvítal více především z dob první republiky, která je u nás hodnocena tak pozitivně, či právě z lehce pozapomenutého Rakouska-Uherska. ()

bagger95

Pokud o nich nic moc nevíte, je to dobrý první seznámení s problematikou. Slušně zpracovaný, formát mně osobně sympatickej. Moc se nehodnotí, spíš popisuje, z čehož si může každej udělat hodnocení sám. Zmíní se i dobrý věci, který se v tý době dělaly (zmíněno např. za Husáka bylo stavění dálnic, jaderný elektrárny, infrastruktury), je ale fakt, že těch plusů je jak šafránu. Co dobrýho byste taky chtěli hledat na zm*dech typu Gottwald či Zápotocký, kteří podepisovali jednu popravu za druhou? Nic moc pro kremrole /"Málo vyzdvihujou sociální úspěchy, nulovou nezaměstnanost, blablabla!"), ostatním doporučuju. :) ()

Zoltar78

Pouštěl bych povinně na školách. Tenhle cyklus dokumentů mi dal víc než celý dějepis v 8. třídě. Velice poutavou formou představuje tehdejší státníky v nejvyšších funkcích. Věnuje dostatek prostoru nejen jejich politické kariéře, ale i jejich osobním životům. V mnohém mi otevřel oči. Tohle se ČT velmi povedlo. ()

Luswani

Velice zdařilý dokument. Občas mi vadily hlasy některých komentátorů, které mi neseděly k takovému dokumentu, ale to je spíš jen drobná výtka. Především chválím použití velkého množství unikátních dobových záběrů, které jsem nikdy předtím neměl možnost vidět. Pěkně shrnuto velké množství informací o těchto pěti rudých prezidentech. 85% ()

goauld

Velmi dobře zpracovaný soubor dokumentů o našich tzv. socialisticko-demokratických prezidentech, který by si zasloužil plných 5*. Ale protože tento soubor dokumentů přišel až přííííííliž pozdě (po 29ti letech od pádu socialismu) tak za to holt jedna hvězda dolů..... (mělo to být zpracováno mnohem, mnohem dřív... ty materiály v ČT/archvech STB/ČTK a VHÚ k dispozici byly) ()