Reklama

Reklama

Černé zlato

(TV film)
  • angličtina Black Diamonds (festivalový název)

Obsahy(1)

V návaznosti na dvoudílný hraný film Davida Ondříčka o tragédii na dole Dukla v roce 1961 Česká televize uvádí dvoudílný dokumentární cyklus s názvem Černé zlato. První díl s názvem „Ja sem haviř, kdo je vic“ vypráví na pozadí širších politických, ekonomických a sociálních okolností o životě havířů v ostravsko-karvinském revíru v letech předcházejících právě neštěstí na dole Dukla. Od tvrdé práce v dolech, poháněné snahou totalitního státu o překonání těžebních rekordů, přes rodinný život v nově vybudovaném Havířově až po početné oběti na životech, zaviněných zanedbáváním bezpečnostních předpisů i nekompetencí dosazených funkcionářů. Druhý díl s názvem Nehody a procesy vypráví o tragédiích v uhelných dolech na Ostravsku – na pozadí politického a ekonomického kontextu sleduje nehody od jejich příčin až po následky, které zpravidla nesli kádrově nevyhovující inženýři. Jádrem vyprávění jsou právě silné osobní příběhy neprávem obviněných inženýrů, které kádrově žádoucí, leč profesně nekompetentní funkcionáři střídavě využívali pro řešení vlastních problémů a střídavě z vlastních selhání obviňovali. Dokument v režii Jakuba Režného a Báry Kopecké konfrontuje výpovědi pamětníků s dobovými archivy a vstupy historiků. (Česká televize)

(více)

Recenze (33)

korok 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument o hornické činnosti v ostravsko-karvinském revíru, pojednávající zejména o době poválečné a padesátých a šedesátých létech, doby tvrdého komunismu, kdy život horníka a jeho bezpečnost neměly pro bolševiky žádnou cenu. Důležité byly jen normy a těžební rekordy. Dokument přibližuje jak pracovní, tak osobní soukromé životy horníků, jejich životní styl, tragická neštěstí na šachtách a vykonstruované politické procesy v souvislosti se "záškodníky" v dolech. Do dokumentu jsem sice šel s tím, že bude pojednávat všeobecně o celé historii těžby v OKR, nicméně raná historie 18. a 19. století, potažmo předválečná, stejně jako historie novodobější, je zde pouze v rychlosti a okrajově. Možná by si zasloužil více dílů. Dokument je opravdu zaměřen pouze na určité komunistické období ale i přes to mě velice vtáhl a pro mě, jako pro člověka pracujícího u společnosti, která funguje jako dopravce uhlí z dolů OKD byl přínosem a dozvěděl jsem se mnoho nového. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Rozhodně si myslím, že se mnoho lidí bude na horníky dívat jinak než na pijany, sprosťáky a burany. Černé zlato totiž jasně ukazuje, jak složitý život ve skutečnosti měli. Práci takovou, z které ani nevěděli, zda se druhý den vrátí. Nevídanou dřinu a za to jen únava a díky ní skoro nemožnost vést normální sociální a rodinný život. A to vše se podepsalo na zdraví. Společně s nimi pak trpěli děti či manželky, kteří to vše odnášeli nebo byli podrobeni strachu či kruté realitě smrti. Na jednu stranu se nedivím, že si režim horníky hýčkal. Alespoň co se bytů a jejich vybavení týkalo. Neumím si totiž představit, že by kterýkoli mladý mé a mladší generace podobnou práci dokázal vykonávat déle než pár dní. ()

Reklama

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

První díl je skvělý, ale ten druhý je pro mě osobně o řád horší, byť připouštím, že to ode mě není úplně fér, protože je to dobře natočené a zdělení je to jednoznačně důležité, ale.. Prostě mi vadí, že je tam až moc politických procesů, upřímně, tohle podle mě ideálně patří do jiného druhu dokumentu a neladí mi to k dokumentu o těžbě, sorry. ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý a cenný dokument mapující život havířů za komunistického režimu, který nebyl vůbec jednoduchý a mnohé to stálo život při plnění nesmyslných předsevzetí v extrémních podmínkách štol, které měli jen půl metru výšky. Černé zlato pojednává o tehdejším životě v nesmyslném a hloupém režimu, kde se kladl důraz na těžký průmysl, neefektivní ekonomiku a vykonstruované politické procesy. ()

Lukin413 

všechny recenze uživatele

DÍL PRVNÍ: Další dílek do skládačky naprosté neúcty minulého režimu k člověku. Dokument samotný je klasickou směsicí archivních záběrů a mluvících hlav, vykresluje běžný život horníků, období masového nárůstu těžby i běžný pracovní den. Mluvící hlavy jsou však vybrány velmi dobře, od bývalých horníků (včetně těch "lidovějších" a prostších) k současným odborníkům, množství zajímavých informací je opravdu obrovské. Archivní záběry pak zase vyvolávají tu správnou klaustrofobóbní náladu. PS: Zaujalo mě konejšivé vyjádření jedné paní o ubytovně brigádníků z měst a škol v tom smyslu, že dělali bordel, ale že to se dá pochopit, když jsou daleko od domova a bez rodin. Zajímalo by mě, zda by takto konejšivě mluvila třeba o ubytovně s uprchlíky. DÍL DRUHÝ: V podstatě to stejně, těžba a těžký průmysl na pozadí politických událostí období po válce k současnosti. Hutné, mrazivé. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama