Reklama

Reklama

Star Trek: Nová generace

(seriál)
  • Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Hrají:

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)
(další profese)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenze (279)

Darth Revan 

všechny recenze uživatele

Nejsem přímo radikální trekkie, neb mé srdce patří Lucasovu dílu, ale Nová generace je perfektním seriálovým počinem. Patrick Stewart poráží v pomyslném souboji Williama Shattnera a díky tomu je mou nejoblíbenější postavou v Roddenberryho univerzu. Zdatně mu zde sekunduje i Klingon Worf, Jonathan Riker či krásná poradkyně Troy. Celý tento seriál bezpochyby patří do zlatého fondu žánru sci-fi a nelze jej hodnotit jinak než 5*. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

Jako dítě jsem na tomhle vyrůstal a i zpětně je to zdaleka nejlepší příspěvek Star Treku který znám, především proto, že to není až taková sebeparodie jako jiné série. Efekty byly na tu dobu taky hodně zdařilé a příběhy originální, takže, ač je to stupidní pohádka, se na to dalo v pohodě koukat. 70% ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli je to tím, že jsem byl v době odvysílání této série v ideálním věku a správně naladěný, ale právě tato řada trekistických příběhů se mi líbí nejvíc. Optimální herecké obsazení, hvězdnou flotilu a posádku Enterprise jsem si už tak nějak ztotožnil s Patrickem Stewartem a Jonathanem Frakesem. Slušné scénáře jednotlivých epizod, které - pravda - v některých případech vykrádaly původní seriálové řady ze 60. let. Celkový dojem: 65 %. Pozdější mutace, především Voyager, už mi přišly poněkud stereotypní předkládáním stále stejných schémat a také určitou studiovou "sterilitou". ()

Caszidy 

všechny recenze uživatele

Skvělé obsazení, na Star Trek typická snaha o hlubší sdělení a řešení morálních, etických a filozofických problémů a konfliktů vhodně doplněná a vyvážená umírněnou akcí a technologiemi, a samozřejmě nekonečný vesmír do nějž je zasazeno star trekovské universum. To jsou atributy, díky nimž má i po letech Nová generace mnoho co nabídnout. Rozhodně se nepovažuji za nějakého trekkie a přiznám se, že jsem rozhodně neviděl všechny díly, avšak přesto mi Jean-Luc Picard a jeho posádka přirostla k srdci. ()

monolog 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Různorodost zápletek, nestejnorodost postav a vyvrcholení, inteligentní a zábavný děj, vícevrstevnatost příběhů a pointy, které skutečně jsou a není to jen moralizování na konec, dobré herecké obsazení (někdy i dobří herci), propracovanost do nejmenších detailů. U všech dílů jsem se neskonale bavil a záviděl lidem z Federace. Nebylo by to krásný, kdyby všichni odmítli konzoušskej způsob života a začali pracovat skutečně ku prospěchu celku a lidstva? Kdyby televize zanikla pro nesledovanost, lidé přestali chlastat a vraždit, dělali by něco pro ostatní prostě jen proto, že ostatní lidi existují. Krásná a nejspíš nesplnitelná pohádka. ST je seriál, který se od jiných podobných dlouhodobých SF seriálů liší tím, že tu není žádný ústřední nepřítel. Žádné spiknutí, žádné intriky, žádný jeden protivník tahající za nitky, nic takového. Borgové nebo bytosti Q nebo jiné nepřátelské rasy, všichni tu mají své zájmy a prosazují je, ale nikdy se nestanou hlavní zápletkou na víc jak pár dílů ze série. Pro mě nejzábavnější díly jsou s takovým tím filozofičtějším pohledem na svět (Picardův život v sondě, Rikerovo rozdvojení, rozdíly kultur, Geordiho zamilování se atp.) Neuvěřitelná je i skladba žánrů, od standardních space oper přes romantické, dobrodružné, dramatické, válečné, thrillerové, horrorové, kriminální, filozofické, komediální či psychologické příběhy. Jen opravdu výjimečně jsem se nebavil. Nikdy jsem se nenudil. Čas od času připadnu na drobnou chybičku, jako třeba že Picard na pouštní planeteě, kde je 50 stupňů celsia ve stínu chodí na sluníčku bez čepice atp. ale to jsou detaily. Semtam je cítit i nedostatek prostoru, kdy některé epizody by hravě zvládly převedení do celovečerního formátu. Jediný větší nešvar vidím v tom, že hlavní hrdinové jsou příliš nesmrtelní, všechno nakonec v pořádku dokážou a jsou až moc ve středu dění. Proč mít vesmírnou loď s 1081 členy posádky, když na jakejkoliv výsadek (nebezpečnej, diplomatickej, pozorovatelskej) chodí jen někdo z deseti velitelů na můstku? Když zbraně, řízení, rychlost, všechno se řídí z můstku a dokáže to jeden dva lidi? Naštěstí je tu kapitán Picard charismatickým a svým způsobem i dost tragickým hrdinou, naštěstí je tu android Dat, lidský a lidštější, než všichni ostatní dohromady. Naštěstí tu jsou čas od času ty různé zvláštní postavičky (Reggie Barclay, Lwaxana Troi, Q, Gainan, Moriarty, Ro Larenová, borg Tim), který ukazují, že ani v budoucnosti všechno nefunguje. A taková perlička nakonec, první tři série stál jeden díl 1,5 mio dollarů a potom 2,5 mio dollarů. Pěkně kulatá sumička krát 177, ne? ()

Galerie (1 272)

Zajímavosti (165)

  • Michael Dorn (Worf) je herec, který se objevil v nejvíce epizodách v celém Star Treku. I díky účasti v seriálu Star Treku: Hluboký vesmír devět (od r. 1993) se počet vyšplhal na 272 epizod. Protagonista se objevil současně také v 5 Star Trek filmech. LeVar Burton (Geordi LaForge) je zase herec, který režíroval nejvíce epizod v celém Star Treku, celkem 28. Titul byl mezi seriály Star Trek nejvícekrát nominován na nějakou z cen Emmy, a to celkem 58krát. Vyhrál jich víc než všechny ostatní Star Trek seriály dohromady, a to 18 oproti 15 oceněním, které si odnesly ostatní seriály. Většina cen byla udělena v technických kategoriích. (mirliflore)
  • V seriálu si zahrálo i několik členů posádky původní Enterprise. V pilotním filmu se mihne doktor Leonard McCoy, Scotty v epizodě “Host“ a Spock (Leonard Nimoy) v dvojepizodě „Sjednocení“. Spockův otec, velvyslanec Sarek (Mark Lenard), se objeví dokonce dvakrát. [Zdroj: iprima.cz] (J*A*M*A*L)
  • K natáčení Enterprise ve vesmíru se používaly tři různé modely. Největší byl téměř dva metry dlouhý a měl oddělitelnou talířovou sekci, ale málo detailů na povrchu. Víc se používal půlmetrový model. Od třetí série byl používán nový metr a čtvrt dlouhý model, který měl zabudované i osvětlení. (J*A*M*A*L)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Major Charles Winchester III už není mezi námi. Jeho představitel David Ogden Stiers totiž ve věku 75 let zemřel ve svém domě v Oregonu. Stierse určitě znáte ze seriálu MASH, kde od 6. série ztvárnil… (více)

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)

Reklama

Reklama