Reklama

Reklama

Zítra vstanu a opařím se čajem

  • Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 2
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Petr Kostka, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Marie Rosůlková, Otto Šimánek, Valerie Chmelová, Slávka Budínová, Josef Větrovec (více)
(další profese)

Satirická komedie Zítra vstanu a opařím se čajem režiséra Jindřicha Poláka byla inspirována vědeckofantastickou povídkou Josefa Nesvadby. Ústředním motivem příběhu je pokus několika bývalých nacistů, žijících díky tabletám proti stárnutí v době, kdy je možné překonávat časoprostorové rozdíly, dopravit Hitlerovi vodíkovou bombu a změnit tak dějiny. Film je mimořádně náročný na trikovou stránku, v ději, několikrát se vracejícim z budoucnosti do minulosti a naopak, se setkáváme se stále přibývajícími dvojníky hlavných postav, především však dvojčat Jana a Karla Burešových, představovaných Petrem Kostkou. Jako agilní, ale přesto smolařšti nacisté se představí Jiři Sovák, Vlastimil Brodský a Vladimír Menšík. (Bontonfilm)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (438)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších českých komediálních sci-fi/fantasy filmů své doby, který se může hrdě vyhřívat na výsluní vedle takových klenotů, jako PANE, VY  JSTE VDOVA, ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ či ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU. Zábavný a promyšlený scénář a dokonalý herecký koncert slavného tria Sovák, Menšík, Brodský. Plus výborná dvojrole pro Petra Kostku. Polákova klasika z období zlaté éry československých komedií. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Cestování v čase po česku není prosto typicky českých přístupů, které tak trochu odnášejí i cestchtiví nacističtí důstojníci (možná připomínající i někoho jiného než pouze své německé předlohy). Děj se nevyhnul některým zakolísáním a nevyrovnanostem; přesto v českém prostředí patří ke špičce žánru. Hra se zlomyslnou náhodou je ukázkou našeho černého humoru, který má údajně v zahraničí budit dost velký rozruch pro svou ojedinělost. ZÍTRA lze považovat za jakýsi nádech v určité dobové části naší kinematografie. Nádech k rozkročení a dosahování nových uměleckých vrcholů v tvorbě pozdějšího desetiletí. Zdála by na to ukazovat kontinuita určitých jmen zejména v režisérově bližším okolí. I přesto - soudě podle ohlasů v dalších komentářích - je asi záhodno stavět tento film o něco výš, než jsem si původně myslel. ()

Reklama

Sten2 

všechny recenze uživatele

Námět je perfektní. Nedokážu si představit, že by si na takovou věc v dnešní době někdo v ČR troufnul. Obsazení stejně tak perfektní. Hitler jeden s nejpodobnějších, které jsem kdy viděl. Technicky úžasné - scény, ve kterých je Kostka dvakrát jsou velice dobře udělané. Nelze vůbec poznat předěl obrazu a to byl rok 1977. Bohužel film, ač ho mám moc rád, sráží veliké scenáristické nelogičnosti. Když se "evil" Bauer dusí, nesnaží se dostat do vedlejšího pokoje, aby mu dal vědět. že se dusí. Místo toho dělá div né kotrmelce na posteli, aby ze sebe ten zatrolený rohlík dostal. "Good" Bauer ho konečně najde (ještě živého), ale než aby mu pomohl ((Heimlichův chvat...), tak běží pro doktora. Cirkusáci hážou nože na kus prkna postaveného proti dveřím a jako bonus mají trampolínu na střeše a přijde jim moc fajn jí dát co nejblíž okraji - jo "safety first". Hitler a jeho banda kámošů jsou až neuvěřitelně hodní, když nechají muže tmavší pleti (Menšík) běhat po bungru a třikrát vysvětlovat, že jim vlastně přišli pomoct. Na to, že se s raketami dá létat časem kam se zachce, tak mají dost chatrný bezpečnostní systém. Nějaká prevence proti odcizení neexistuje. "Evil" Bauer pomáhá bandě fašistů a trošku mu nedochází, že jestli Hitler vyhraje 2. sv. válku, asi mu ty peníze budou k ničemu, protože se zřejmě ani nikdy nenarodí. Takových věcí je tam strašně moc a každým dalším shlédnutím člověk najde další. Film je skvělý, ale po těch letech je na něm vidět velká naivita. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Waterloo? Neznám. Snad Watergate..!" Josef Nesvadba tvrdil, že méně variant děje než sci-fi má už jen pornografie. Vůbec nechápu, jak mohl něco takového říct, protože třeba právě motiv přesunů v časoprostoru se dá využít nekonečně mnoha způsoby. Zvlášť, když se do věci vložil Miloš Macourek. Nápad s cestovní kanceláří, posílající klienty do dob dávno minulých, by sám stačil na mnohasetdílný seriál. Nesvadba s Macourkem si tady ale hlavně vynahradili, co jim zhatil Oldřich Lipský ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové!, v obavě, že diváci by něco tak složitého nechápali. Takže tentokrát není nijak ošizena duplikace téhož člověka v různých časových rovinách, v macourkovském duchu zkomplikovaná ještě dvojčaty. :o) Jsem hrdý a šťastný, že máme v českém filmu IMHO nejlepší film o cestování v čase vůbec. Když srovnáte Zítra vstanu, jehož scénář je jako složité soukolí s jedním jediným malým kazem (když Menšík řekne "Moment, takhle to nebylo!") s hollywoodskými filmy tohoto druhu, tak zjistíte, že i něco tak dokonalého jako Návrat do budoucnosti obsahuje víc mezer v logice a Dvanáct opic je proti Čaji jen laskavě přímočará vyprávěnka na dobrou noc. A k tomu všemu je to ohromná sranda. Schválně se podívejte na IMDB, kde jsou komentáře hned několika Britů, shodně vzpomínajících, že Tomorrow I Wake Up and Scald Myself with Tea běžel v roce 1981 v britské televizi a jak se jim líbil. Čtvrt století a jsou toho stále plní. :-) To je téměř dojemné. 100% ()

sepp 

všechny recenze uživatele

Drive jsem tento film zboznoval, ale cim vicekrat ho shlednete, tim se jeho kouzlo vytraci. Namet i zapletka je vytecna, presto jista tendencnost ceske kinematografie z obdobi totality je samozrejme i zde - nackove, jez chteji Hitlerovi predat atomovou bombu, a to za vyuziti ceskoslovenske "pokrokove" technologie umoznujicich cestovan icasem, tupy americky par... ()

Galerie (26)

Zajímavosti (54)

  • Když se raketa při první cestě do minulosti ocitá chybou inženýra Bauera (Vlastimil Brodský) v roce 1941, zastavuje Abard (Jiří Sovák) auto s admirálem. Není možné, že zastavuje stejné auto se stejným admirálem i při druhé cestě, když ta se má odehrát tak, jak bylo původně naplánováno, o tři roky později, v roce 1944. A pokud je to náhodou opět rok 1941, je divné, že to Krausovi (Vladimír Menšík) nevadí a ještě se diví, že „takhle to nebylo!“ (swiss)
  • V úvode môžeme vidieť dobové zábery z nacistického Nemecka, ktoré sú púšťané zvláštnym spôsobom. Niektoré zábery sú reverzné, iné sú zostrihané ako opakujúce sa sekvencie, ktoré idú striedavo normálne a reverzne. Môže sa jednať o narážku na cestovanie časom tam a späť, alebo len o pokus zosmiešniť Adolfa Hitlera. (ČSFD)

Související novinky

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (více)

Reklama

Reklama