Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (2013) (seriál)

hodnotím podľa prvej časti: ako hraný dokument dobrý priemer. Ako výpravná miniséria nič moc. Kombinácia rozprávač + spomienky Metoda = nuda a chaos. Uvediem príklad: cesta Konštantína do Samary: záber na mapu a Konštantína na ťave a k tomu 4 suché opisné vety. Len scéna, kde Slovania hlasujú o vyslaní posolstva do Konštantínopolu mali väčšiu hereckú hĺbku. Inak považujem za lepšie spracovanie videofilm Knieža, ktorý pojednával o Pribinovi.

Mluv s ní (2002)

zaujímavý film... ale komédia...? :-O

Bídníci (2012)

***SPOILER*** Asi žiadny film nezanechal vo mne taký silný dojem ako Bedári. Tisíckrát spracované dielo je posunuté do úplne inej roviny. Film začína veľmi dobre spracovanou scénou galejníkov a prepustenia Valjeana na slobodu. Prvý umelecký vrchol prichádza so stretnutím biskupa, ktorý ukázal milosrdenstvo a následný prerod hlavnej postavy pri piesni Valjean's Soliloquy. Potom muzikál graduje piesňami od Anne Hahaway I dreamed a dream, na oscara nominovanou Suddenly, aby (pre mňa) film hudobne vyvrcholil Empty Chairs at empty tables. Herecky najväčší dojem na mňa zanechali vedľajšie postavy - Redmaynov Marius a Fantine. Na vyváženie skvele poslúžili trpko vtipné scény dua BC (Bohnan Carter a Baron Cohen), ktoré odľahčili film svojimi vstupmi. Samozrejme je to muzikál (hraničiaci s operou - v tom najlepšom zmysle slova), takže spievané texty vyjadrujú skôr emočný postoj a vnútorný monológ, než dejový posun. Tomu samozrejme zodpovedá aj kamera: čo by asi snímala pri Valjeanovom obrátení? Čo dodať na záver? Že na to ešte raz zbehnem do kina a potom sa budem tešiť na DVD. Len dúfam, že niekoho napadne vydať dvojDVD - filmovú aj muzikálnu verziu. K vôli takémuto DVD si aj nový televízor kúpim... :-D

Hotel Transylvánie (2012)

Dôležité upozornenie: deti do 12 rokov nebrať. Nepochopia 80 percent vtipov. A na nich je postavený tento 3D animák. OK, zápletka by mohla byť silnejšia. Ale tento film nie je o zápletke. Je o originálnych vtipoch. Celé kino sa rehotalo (a ja s nimi) takmer na každej hláške. Samozrejme okrem detí v o veku 7-12 r. Navyše slovenský dabing bol geniálny. Marcin, Farkašová (ktorú inak nemusím) a Čekovský sa vybláznili. Inak, aký je český dabing?

Wolfgang A. Mozart (1991) (seriál)

Azda najkompletnejšia a historicky najvernejšia adaptácia života tohto géniusa. Samozrejme vedľa Amadea či Ja, Don Giovani nemá šancu preraziť... čo je veľká škoda. Moc doporučujem.

Adieu Mozart (2006) (TV film)

Príjemný dokument o spojení Mozarta s Prahou točený z pohľadu Josefíny Duškovej. Veľmi dobre spracované.

V hlavní roli já (2008) odpad!

Na to, že je to komédia, som sa zasmial na dosť málo scénach. Celkový počet vtipných scén: 0

Schwabenkinder (2003) (TV film)

Naozaj silný film o tom, ako tirolské deti chodili slúžiť do bavorských rodín, často za neľudských podmienok. Skvelé výkony najmä detských postáv, skvelá výprava... 95 %

Tenkrát na severu (2012)

K tomuto filmu sa veľmi dobre hodí skladba od Kabátu-Pohoda :D