Dinosauři u protinožců (2016) (TV film)

Velmi podobné v informacích jako zde . Liší se jen lokací, zde je to Austrálie. Na fosilie a nálezy zatím skoupé a neprobádané území. Což se napravuje, díky nálezu stehenní kosti "Elliota". Jinak se budu trochu opakovat, je to probráno, jak uvedeno zkraje. Novinky o aspektech paleontologie. Pohled na ruční práci vs. moderní technologie. Dále jakou pomoc pro paleontology znamenají amatérští hledači a místní obyvatelé..  Budoucnost a směřování  dalších mladých nadšenců do tohoto oboru a kterak kost mánii odstartovala. Úžasné lokace a trpělivost při  odkrývání jak kostí, tak přímo otisky stop a stopiček těchto tvorů. + představení nově nalezených druhů australských dinosaurů. (proces fosilizace, usazeniny) Za tři Mínus za uvádějící paní, ta mi bohužel vůbec nesedla a její pitvoření též ne. Přišlo mi to slabší než dokument zmíněný v první větě..

Dinosauří ozvěna (2018) (TV film)

Novinky o aspektech paleontologie. Pohled na ruční práci vs. moderní technologie.  Ukázky a pozvánky do různých oblastí a provincií Kanady. Dále jakou pomoc pro paleontology znamenají amatérští hledači a lovci fosilií. Významné osobnosti jak z odborníků (manželé Currieovi tak hledačů W. Slobodova.) Zajímavosti o pravidlech hledání a sběru  samotných fosilií v Kanadě. Budoucnost a směřování  dalších mladých nadšenců do tohoto oboru a kterak Jurský park nalákal. Úžasné lokace a trpělivost při  odkrývání jak kostí, tak přímo stop a stopiček těchto tvorů. Za čtyři. Ta vsuvka na konci už být nemusela. Velmi podobný tematicky je tento dokument. Akorát jiná lokace a to Austrálie.

10 konců světa (2016) (seriál)

Zajímavé úvahy o možných koncích světa. Osobně se mi zamlouvaly tyto díly (Sluneční erupce, Katastrofa pod hladinou, Dopad asteroidu, Gama paprsek, Megaerupce). Solidně rozvedeno, vyjádřeno důsledky, působení, řetězec událostí, dlouhodobý rámec atd. U prázdnějších dílů,(bludná planeta, vychýlení z oběžné dráhy, černá díra, jaderná válka), kde  moc nebylo rozvinuto  se o to vícekrát  opakovalo  ve stejných frázích, což vadilo + někdy až do úplného destruktivního konce, stále nemístné otázky vedené stylem: přežijeme to, má lidstvo šanci, apod. Místo toho šlo  dát  určitě  více info o působení důsledků a následných řetězců událostí a že by jich bylo) Za mínus asi epizoda Invaze,  to byly už opravdu,  tak teoretické  postupy, myslím, že tak složitě/propracovaně by to těm mimozemšťanům ani nestálo za to:-), pokud jak uváděno, mají být o tolik napřed. Dalo mi to tak na lepší tři ***/+ avšak ta  grafika/efekty pěkné, tak čtyři.

Prehistorická monstra (2008) (TV film)

Představeny  Dunkleosteus, Mosasaurus, Giganotosaurus, vážka Meganeura, Arthropleura - poslední dva jmenování zástupci spojeni s kyslíkem a nalezena spojitost s jejich obrovitým růstem v karbonu v podobě tracheální trubice a její úměra k velikosti. Velociraptoři a náznaky peří vzhledem k roku vzniku 2009 (dnes již v úplně jiné rovině) počátky odhalování tajemství peří, více spojitosti s ptáky. (Chovám si tedy malé raptory .-) ) Ale na to jsou již opět modernější dokumenty, které se  tímto zabývají více +další nové poznatky, sezení na hnízdě vejce a to jen proto, že se opět našli od té doby nové nálezy.. Informace o fosilizaci a  jejich aspektech. Již jen v ohledně barev dinosaurů, se tím zabýval tento dokument třeba.  Objevení   zajímavého  Therizinosaura a jak jim dal zabrat. Ukázáno, co vše si musí paleontologové, v výtvarníci a jiné profese okolo archeologie leckdy domýšlet + nabourání pak zažitého při objevovení dalších pozůstatků a fragmentů. Zkrátka  věda je to stále živá, a  poznatek,  který   z toho mám, že to co  platí v této chvíli nemusí být   v budoucnu aktuální či správné. Technologie nám hodně pomohou při zkoumání a odhalování minulosti, přesto již stále  otazník bude a zůstane v historii života spousty bílých míst, dokud nebude  možné cestovat v čase :-).  Nu animace  na rok výroby   nic moc ale celkově za  informace čtyři.

Děti Slunce: Motýli (2017) (TV film)

Tento dokument mě osobně  nadchnul a hodně mi přinesl,  doposud jsem motýlky jen " pozorovala " a obdivovala  ((krom škodičů běláska, píďalky) laicky na zahradě a květinách, kopřivách (i tu komuli Davidovu jsem jim pořídila) a oni krom nektaru  získávají mnoho živin z trusu no, jak tu v dokumentu uvedeno, popř.  zahlédla jejich  housenky a nebo si o nich četla např. tady.   Jelikož je to dokument rakouský jsou i totožné druhy (žlutásek řešetlákový, řepový, babočky admirál/kopřivové, bodláková oka, okáč, lišajové, dlouzobky atd.), které se vyskytují i u nás, tak to pro mě mělo bližší  poznatek a nad čím jsem  hloubala mi bylo zodpovězeno a dodáno plno nových poznatků o jejich životě, skryté barvy, obrana, triky+ metamorfóza. Pozoruhodné záběry a práce s kamerou.

Fenomén Vinnetou (2018) (TV film)

No, málokdy dám dokumentu méně než tři hvězdy, tady však nešlo dát ani ty tři. Se samotným Vinnetouem to má nemá společného mnoho. Šla jsem do toho s nadšením co předloženo bude a pro mě osobně velké zklamání, nevím jak jiní ale byla jsem zvědava na zajímavosti, info, perličky, zákulisí o tomto "fenoménu"  a to jak  knižní tak i filmové. Ale to bylo  je jen několikrát zmíněno a upozaděno.  Bohužel tento dokument je spíše o tom, jak se Němci  rádi hrají na Indiány a vzpomínají na doby svého mládí a např. versus s zámoří, kde by byli odsouzeni kvůli přecitlivělosti za rasismus a kdo ví co + info na westerncity v Německu, kde se každý rok hrají představení o Vinnetouovi. Do toho pletli A. Hitlera a další což mě nezajímalo. To se více dozvíte z těchto knih  Vinnetou 50 let ve filmu a  filmová galerie Stříbrné jezero - kniha o filmu  a o samotném představiteli Vinnetua zde. To  dá  případným zájemcům/nadšencům asi více než tento slaboučký pokus, popř. si lze spravit chuť  kouknutím na filmy nebo četbou "mayovek" , které v dnešní éře upadají.

Šestnáct nohou (2017)

Těšila jsem se na pavouka a dostala jsem více než půlhodinu popisu krajiny Tasmánie, byť krásné, to je  bezesporu, ale   jak píšu, čekala jsem  věnování  se pavouku samotnému. Na něho přišla řada až později a moc sděleno nebylo. Jeho biotop  byl  ale rozebrán od A do Z, on jen tak povrchněji a v útlumu, pořád jsem si říkala zda vůbec koukám na dokument o pavoukovi nebo  cestopisno-krajinou přednášku.

Hmyz pod lupou (2012) (TV film)

Náhled do říše drobné ale nejrozmanitější. Pochvala pro krásné záběry, doprovodný komentář. Na pět to však za mě není, jelikož myslím, že se jednalo o hmyz vesměs známější (monarchové, kudlanka, pavouky, lišajové, roháč, kobylky, cvrček, mravkolev aj.,) kteří jsou v dokumentech zabíraní velmi často a v tomto  mě to příliš neobohatilo, přesto určité nové informace jsem dostala. U dost jiného mi přišlo, že jsem již viděla a v jiném podání, zde  jen s + navíc detailně zvětšeného o něco lišilo. Ale za podívání  stojí.

David Attenborough: Rajští ptáci (2015) (TV film)

Dokument ukázal rajky od jejich tajemných začátků, opředených legendami (od r. 1522 v rámci zámořských objevů -jen preparáty), setkání prvních Evropanů (1862 -2 dovezeny živé) s nimi (postupné opravování nepřesností, jak používají rajky svá křídla/pera apod.) až po odhalení detailů, které vyniknou ještě více technologiemi našeho věku (ani sebelepší malba nevydala plné tajemství /to se prostě muselo natočit aby se pochopilo/ ) Jak různé se mění barevné spektrum peří - úhly, nastavení  až po tance před samičkami a to co bylo  jen pro jejich oči, vidíme  pomoci kamer i my.  A jak hodně daly/ávají rajky  vědcům zabrat ohledně (i natáčení)  předvádění a používání svých per. (např. rajka papuánská, nádherná, queenslandská, královská atd...) K tomu skvělý  průvodce David, který  také si zavzpomínal na první setkání s nimi od archivních záběrů a po nejnovější, které natočili jiní). Nezměrné desetileté úsilí natočit veškeré známé druhy samečků rajek v jejich tancích, které se snažil jeden tým zachytit ve volné přírodě Nové Guiney. )+ zajímavosti o chovné stanici v Kataru) A kdo by chtěl odlehčení a  vtipné průpovídky  k daným záběrům může mrknout třeba sem Když ptáci tančí (2019)