Hořící keř (2013) (TV film)

První díl je samozřejmě nejlepší (8/10), mráz běhá po zádech skoro od začátku do konce. Po tom to jde ale sešupem z kopce a samotný vyšetřování je dost nezáživný. Jediný co potom zase dokáže aspoň trochu vyvolat ten pocit za začátku jsou poslední dvě scény třetího dílu, který věrehodně vykreslují konečný dopady. Herecky je to super, protože v tom prostě hraje skoro každej dobrej českej herec.

Ray Donovan (2013) (seriál)

Po celý první sérii už nemám takový nadšení, jaký jsem měl po pilotu. Ale tenhle seriál je nacpanej kupou zajímavejch charakterů a i když se tam v polovině série nic moc neděje, a když už jo, tak to scénaristi hned utnou, ve finále je výslednej obrázek skvělej. Mrzí mě, že vyšetřování FBI nešlo na krev, jak bych čekal a bylo v součtu zbytečný. První série mě bavila víc než souběžně vysílaná poslední řada Dextera a myslím si, že mu Ray může bejt rovnoceným nástupcem, ale ne v Dexových nejlepších letech (1,2,4,5). První série 8/10. Ve dvojce se přitvrzuje, Rayova rodinná situace je ještě víc v prdeli, ale tentokrát už ne kvůli Mickovi. Ten je upozaděnej a přednost dostávají lidi z novin a FBI, co jdou po Rayových kšeftech. Jednotlivý epizody jsou super, celkově je to jedno z nejlepších tv dramat a Ray samotej patří mezi nejzajímavější postavy, ale ukrutně tomu chybí nějaká pevná dějová linka a nějakej finiš, ke kterýmu by to nevyhnutelně směřovalo. Proto pořád za čtyři. Druhá série 8/10. Trojka je z mýho pohledu zatím nejlepší. A stačilo fakt málo. Jen krapet víc využít zostuzenýho Cochranea a miliardáře Finneyho a zvedal bych celkově na pět. Jinak to je ale současná tv špička. Třetí série 9/10.

Pot a krev (2013)

Je to zběsilý, bayovsky naivní a přestylizovaný (fakt to stálo 26 milionů?) a hlavní postavy se chovají jako naprostý idioti od začátku do konce. Ale ne jako ti idioti, kteří jsou diváku sympatičtí (mnohokrát vzpomínaní Coeni). Tady by si člověk ukroutil hlavu a sympatie v nedohlednu. Bayovský prolety klimatizací nebo dírou ve dveřích pro jednoduchý konverzační scény jsou divný, ale k Bayovi prostě patří stejně jako slomotion nebo tuna heroickejch záběrů ze zpodu. Tak doufejme, že se Bay vyblbnul natolik, že ve čtvrtých TF nebude prokazovat inteligenci puberťáka. Znovu. Slabší tři.

Monstrum (2008)

Jeden z těch filmů, u kterých mě mrzí, že jsem je neviděl v kině. Cloverfield si opravdu říká o velký plátno, kde by ta atmosféra vynikla daleko víc. Filmy celý v POV jinak vůbec nemusim, podle mě v hodně chvílích postrádají smysl. Ale pro navození atmosféry strachu je tady práce s formátem místy fantastická, scéna v tunelu je pro mě nepřekonatelným vrcholem filmu. Reeves je určitě velký talent, natočit takhle skvěle vypadající film za 25 mega je fakt kumšt a pro pokračování nový planety opic je určitě správnou volbou.

Elysium (2013)

I District 9, kterej mám moc rád, měl nějaký ty díry nebo menší nelogičnosti ve scénáři, ale vyvažoval to sociálním přesahem a originálním zpracováním. I když se mi sci-fi svět, kterej Blomkamp v Elysiu navrhnul, líbil, tak scénář stojí za zlámanou grešli. Navíc jsem se nestačil divit, co to (ne)vidím v akčních scénách. To je snad nejrozklepanější film vůbec! Sharlto Copley je luxusní záporák, ale má přízvuk, jako když tahá kočku za ocas a do konce filmu jsem si na to nezvyknul. Blomkamp mě zklamal, ale pořád věřím, že kdyby dostal lepší scénář, tak by dokázal natočit nejlepší sci-fi posledních let.

V zajetí démonů (2013)

Čtyři hvězdičky nejsou za to, že bych se u toho bál. Ale za to prvotřídní a nápaditý zpracování, poctivě budovanou atmosféru a napětí. Lepší horor jsem už hodně dlouho neviděl.

Pomsta mrtvého muže (2013)

Colin je v hlavní roli fajn, potěší i Abraham. Ale zbytek je jeden přešlap za druhým (hlavně Howard). Finále je taky přepálený, ale do tý doby to díky velkýmu počtu twistů celkem funguje, i když ne moc svižně a to jsou pak ty dvě hodiny celkem dlouhý. Slabší tři.

Batman: Návrat Temného rytíře, část 2. (2013)

Oba dva díly jsou fakt skvělý a dohromady působí uceleně. Je to emotivní, chytrý, našlapaný akcí, brutální akcí. Joker je správnej šílenec. Robin mi trochu vadila, tuhle postavu jsem nikdy nezkousnul. Zastaví se i další pláštěnkář, ale nejdřív musí bojovat ve válce proti Sovětům? Doufám, že nějak podobně bude šlapat MoS 2 (nebo jak se to bude jmenovat).

Wolverine (2013)

Po Mangoldově Knight and Day jsem psal, že Wolverine nedopadne špatně. A nedopadnul. Mně se líbil o hvězdičku víc než origins. Atmosféra Japonska je boží a Logan si porcování protivníků nehorázně užívá (tohle vyloženě křičí o eRko). Wolvie je nejšťavnatější komiksová postava, kterou můžou tvůrci ždímat tak dlouho, dokud bude Jackman moct a já vím, že tady byl jeho charakter možná z půlky využitej. Ale i tak jsem se královsky bavil a na Days of Future Past se těším ještě o kousek víc.

Štěstí (2005)

Emocí je tam až na půdu a tři ústřední herecký výkony berou dech. Slámovo Štěstí poprávu posbíralo většinu Českých lvů. Líbilo se mi to víc než Venskovský učitel a vedle Špačkových Pout je to nejlepší český film posledních let.